Reklama.
Pomoc musi być udzielona jak najszybciej
Dane są alarmujące. Co czwarta ofiara udaru mózgu nie przekroczyła 40. roku życia. W Polsce problem dotyczy blisko 90 tys. osób rocznie, niestety według przeprowadzonych danych prawie 24 proc. badanych stanowią ludzie młodzi. W wielu przypadkach można było uniknąć powikłań po udarze mózgu, gdyby pomoc została udzielona znacznie szybciej.Podobno objawy udaru mózgu są charakterystyczne, a jednak nadal mało kto wie, jak je rozpoznać. Stąd wynika tak wiele problemów.
– Drętwiała mi ręka, ale tylko jedna. Miałam zawroty głowy i źle widziałam. W pierwszej kolejności pomyślałam, że to zmęczenie i stres. Pół godziny później miałam problem z chodzeniem, potykałam się i wtedy też się przestraszyłam. Mój mąż chciał mnie zawieźć do szpitala, ale liczyłam, że mi przejdzie, jak się prześpię. Niedługo zaczęły się silne wymioty i ostry ból głowy. Mąż wezwał karetkę, ale nie mogłam już wyraźnie mówić i ustać na nogach. Nic nie pamiętam z tych chwil. Miesiące żmudnej rehabilitacji za mną, a wiele jeszcze przede mną. I te słowa lekarza – czemu nie przyjechała Pani od razu? To mnie wkurza, przecież ja nic nie wiedziałam o tym, jak rozpoznać udar i że dotyka on także młode osoby. Lekarze nic nie mówią, nie ostrzegają, nie każą przyjeżdżać z błahego powodu, a potem mówią takie głupoty — czemu? Ludzie, uważajcie na udar, to może dotknąć każdego z was. Skoro inni nie ogłaszają tego, posłuchajcie mnie – apeluje Monika.
Nie sposób wobec takich słów przejść obojętnie. Warto więc zastanowić się, w jaki sposób wykorzystać tę historię i pomóc innym.
Krótki test, jak rozpoznać udar
Zasada jest dość prosta, wystarczy wykonać prosty test, gdy zachodzi podejrzenie, że ktoś może właśnie przechodzić udar. Oto 3 zadania, które powinien wykonać, by wykluczyć, bądź potwierdzić chorobę.1. Poproś o uśmiechnięcie się. Przy udarze zazwyczaj połowa ust pozostanie nieruchoma, co będzie oznaczać, że część twarzy jest porażona.
2. Poproś o jednoczesne podniesienie obu rąk nad głowę. Jeżeli nie będzie w stanie tego wykonać, może oznaczać to niedowład.
3. Poproś o powtórzenie zdania. Zazwyczaj przy udarze pojawia się także bełkot i niewyraźna mowa, co także wskaże na udar mózgu.
Niewykonanie któregoś z zadań powinno być natychmiast zgłoszone lekarzowi. Im szybciej dotrzemy do szpitala, tym większa szansa, że powikłania nie będą tak rozległe.
Objawy udaru
– niewyraźna mowa, bełkot– zaburzenie widzenia, zwłaszcza w jednym oku
– ostry i kłujący ból głowy
– jednostronne drętwienie kończyn górnych albo lewych
– trudności w prostym chodzeniu
Udar może wystąpić zarówno u młodej osoby, jak i u starszej. Należy rozróżnić także udar niedokrwienny od krwotocznego. Udar krwotoczny to ok. 20% wszystkich udarów, pozostałe 80% stanowią udary niedokrwienne. Nagły wylew krwi do mózgu łatwo rozpoznać, tomografia wykaże krwawienie śródmózgowe. Udar niedokrwienny z kolei wynika z zamknięcia światła naczynia krwionośnego doprowadzającego krew do mózgu. Część mózgu jest niedokrwiona i wówczas można zaobserwować szereg objawów świadczących o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu. Objawy udaru niedokrwiennego mają charakter przejściowy i często powracają.
Mamy 30 minut na podjęcie leczenia
Udar mózgu wymaga natychmiastowej reakcji. W ciągu 30 minut od przywiezienia pacjenta do szpitala powinna być wykonana tomografia komputerowa, by odróżnić rodzaj udaru. Każdy leczy się inaczej. Obecnie w przypadku udaru niedokrwiennego stosowana jest nowoczesna metoda leczenia trombolitycznego. Rozpuszczenie skrzepliny blokującej tętnicę w ciągu 1,5 godz. od zachorowania daje najlepsze efekty. Później leki rozpuszczające skrzeplinę podaje się bezpośrednio do miejsca, w którym doszło do zatoru.Wiedza, jak rozpoznać udar powinna być obowiązkowa. Każda minuta wówczas jest ważna, a przeprowadzenie krótkiego testu może szybko i skutecznie wskazać przyczynę złego samopoczucia. Powiedzcie o tym innym, zadbajmy o swoje zdrowie.
Może cię zainteresować także: Jeżeli odkryjecie takie zagłębienie na płatku ucha, jesteście bardziej narażeni na udar