Więcej urlopu dla rodziców już od 19 marca. Nie każdy będzie miał do niego prawo

Martyna Pstrąg-Jaworska
11 marca 2025, 11:41 • 1 minuta czytania
Urlop macierzyński od 19 marca 2025 roku ulegnie zmianie. Dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji zostanie on wydłużony. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie lepszych warunków do opieki nad dziećmi wymagającymi szczególnej troski.
Rodzice wcześniaków i hospitalizowanych noworodków będą mieli więcej urlopu. fot. GERARD/REPORTER/EastNews
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dodatkowy urlop macierzyński

O zmianach w urlopie macierzyńskim mówiło się już od dłuższego czasu. Jesienią 2024 roku rząd zapowiedział istotne zmiany w wymiarze tego urlopu dla rodziców wcześniaków oraz noworodków wymagających hospitalizacji. Do tej pory przysługiwał im taki sam czas urlopu jak rodzicom zdrowych noworodków.


Nowe przepisy dotyczące wydłużonego urlopu macierzyńskiego wejdą w życie 19 marca 2025 roku. Jego wymiar będzie zależał od indywidualnej sytuacji zdrowotnej nowo narodzonego dziecka. Maksymalnie może wynosić:

Jeśli w trakcie porodu na świat przyszło kilkoro dzieci, przy ustalaniu wymiaru dodatkowego urlopu bierze się pod uwagę masę urodzeniową najmniejszego noworodka oraz długość hospitalizacji dziecka, które wymagało jej najdłużej.

Również dla rodziców będących już na urlopie

Warto przypomnieć, że dotychczas rodzicom wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji przysługiwał taki sam urlop macierzyński jak rodzicom zdrowych dzieci – 20 tygodni w przypadku jednego dziecka (31 tygodni przy bliźniętach, 33 tygodnie przy trojaczkach, 35 tygodni w przypadku czworaczków). Z tego wymiaru matka obowiązkowo musiała wykorzystać 14 tygodni, a z pozostałych 6 mogła zrezygnować, jeśli przejął je ojciec dziecka.

Od 19 marca 2025 roku rodzice wcześniaków i dzieci hospitalizowanych zyskają prawo do wydłużonego urlopu, by móc sprawować opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem wymagającym szczególnej troski. Przepis ten został wprowadzony na mocy Ustawy z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

Dodatkowy urlop przysługiwać będzie również tym rodzicom, których dziecko urodziło się przed datą wejścia w życie nowych przepisów. Warunkiem jest, aby w dniu ich obowiązywania jedno z rodziców przebywało już na urlopie macierzyńskim. W takiej sytuacji należy przed zakończeniem podstawowego wymiaru urlopu złożyć wniosek o jego wydłużenie o przysługujące dodatkowe tygodnie. Wniosek można złożyć w formie elektronicznej lub papierowej, dołączając m.in. zaświadczenie potwierdzające pobyt dziecka w szpitalu. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić taki wniosek.

Źródło: gov.pl, isap.sejm.gov.pl, kadry.infor.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/189748,kazdy-gram-jest-cudem-jak-wspierac-rozwoj-wczesniaka