"6 lat i nie wie, co to tablet". Oto prosta droga do wychowania pokolenia dziwaków

Martyna Pstrąg-Jaworska
02 stycznia 2025, 11:28 • 1 minuta czytania
Żyjemy w czasach, w których świat jest całkowicie cyfrowy – chyba nie da się funkcjonować w nim, bez kontaktu z internetem, ekranami i innymi technologiami. Wielu rodziców chce dzieciom ograniczyć ten kontakt, ale z drugiej strony obawiają się, że izolacja wyrządzi kilkulatkom krzywdę.
Dzieci, które spędzają czas na aktywnościach na świeżym powietrzu, lepiej się rozwijają. fot. Anita KANTOR/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Żyjemy w cyfrowym świecie

Choć eksperci coraz częściej i głośniej mówią o tym, że kontakt z cyfrowym światem należy ograniczać (szczególnie małym dzieciom), nie da się chyba ich całkiem odizolować od ekranów, bajek czy innych tego typu rozwiązań. Z drugiej strony rodzice powinni starać się, choć w pewnym stopniu zadbać o to, by niemowlaki, małe dzieci, a nawet przedszkolaki miały ograniczony dostęp do cyfrowych rozwiązań.


Wyniki badań potwierdzają zdanie ekspertów, że zbyt wczesny i nadmierny kontakt z ekranami może doprowadzić u dzieci do wielu różnych zaburzeń rozwojowych, a także negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne i emocjonalne. Wielu rodziców rezygnuje więc z telewizora, tabletu, nie daje dzieciom do rąk smartfona i stara się wychowywać je najbardziej analogowo, jak to możliwe.

Jedna z takich mam opublikowała w portalu Threads zdjęcie swojego dziecka bawiącego się nad wodą i zapytała innych rodziców o ich obawy na ten temat. "6 lat i nie wie, co to tablet... Nagle naszła mnie rozkmina... Czy w dzisiejszych czasach to nie zrobi z niego kaleki w oczach rówieśników? Czy będzie potrafił się dostosować?" – pyta użytkowniczka o nicku beatakadziolkabk.

Na zdjęciu widać dziecko w kaloszach, stojące w błocie, które z patykiem w dłoni miesza wodę. Ze słów matki wynika, że stara się je chronić przed ekranami, wychować tak, by spędzało dużo czasu na świeżym powietrzu, aktywnościach bez użycia technologii. I to dobra decyzja, która na pewno zaprocentuje w jego rozwoju.

Jak nie ograniczyć mu perspektywy?

Jako mama dziecka w podobnym wieku rozumiem wątpliwości autorki postu. Czy dziecko, które nie gra na komputerze, nie spędza czasu przed ekranami, nie gra na konsoli, nie będzie się czuło wyobcowane wśród rówieśników? Dziś prawie każdego stać na telewizor, smartfona i gry interaktywne, a dzieci są bardzo podatne na uzależnienie od tego cyfrowego świata. Czy izolowanie dziecka od tego nie przyniesie też jakichś negatywnych skutków, które sprawią, że jego kontakty z kolegami będą gorsze?

Trzeba pamiętać, że to bardzo indywidualna kwestia i faktycznie wiele dzieci może z tego powodu czuć się wyobcowanych, szczególnie jeśli w ich otoczeniu wszyscy rówieśnicy są mocno zanurzeni w technologie. Trzeba jednak pamiętać, że takie odizolowanie niesie więcej korzyści dla rozwoju, niż negatywnych skutków. Dziecko może doskonale znać postaci z bajek, które są dziecięcymi idolami, ale nie oglądać nałogowo ich na ekranach.

Podobnie jest z graniem na komputerze, tablecie czy konsoli – w przypadku starszych dzieci może to być trudniejsze, ale jeśli mówimy o przedszkolaku – warto zadbać o to, by tego czasu z patykiem na świeżym powietrzu było jak najwięcej. Całkowita izolacja może być też jednak krzywdząca, to prawda. Warto jednak rozmawiać o tym z kilkulatkiem, tłumaczyć mu, dlaczego nie może całych dni spędzać przed ekranami i pomyśleć nad jakimś planem, wg którego będzie mógł z tych technologii korzystać.

Rodzice nie chcą zakazywać

Wielu użytkowników Threads jest zdania, że całkowita izolacja od cyfrowego świata może jednak przynieść szkodę dziecku. Oto niektóre komentarze:

To tylko kilka wybranych publikacji. Najważniejszy wniosek, jaki płynie z tych innych opinii, jest taki, że zamiast całkowicie izolować, należy dzieci mądrze korzystać z urządzeń cyfrowych. Rezygnacja z ekranów jest słuszna w przypadku małych dzieci, ale jeśli mówimy o starszym przedszkolaku czy dziecku w wieku szkolnym, warto pozwolić mu na ten kontakt, choć w ograniczonym stopniu.

Czytaj także: https://mamadu.pl/184097,to-pokolenie-jest-jednak-inne-zetki-pokochaly-telefony-stacjonarne