Ciągle siedzi przed komputerem? Zamiast się martwić, sięgnij po tych 5 rozwiązań
Dominika Lange
01 czerwca 2022, 15:31·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 01 czerwca 2022, 15:31
Każde dziecko korzysta z komputera: gra w gry, przegląda internet, rozmawia z kolegami i koleżankami. Jednak cienka granica dzieli nadmierne korzystanie z komputera i uzależnienie.
Reklama.
Reklama.
Jeśli martwi cię, że twoje dziecko zbyt chętnie i zbyt dużo czasu spędza przy komputerze, spróbuj zmienić nawyki waszej rodziny i je od niego odciągnąć.
Jednym ze skutecznych sposobów na odciągnięcie dziecka od komputera jest pokazanie mu alternatywnych form spędzenia czasu.
Gdy podejrzewasz, że dziecko jest uzależnione od komputera, niezwłocznie udaj się po poradę do specjalisty. Uzależnienie od gier komputerowych czy internetu to choroba.
Dziecko przy komputerze
W dzisiejszym świecie prawie każde dziecko nadużywa komputera i innych urządzeń elektronicznych. Niektórzy rodzice się z tego cieszą, bo uważają, że znajomość technologii wychodzi im na dobre, innym jest to obojętne. Ale są też tacy, których to niepokoi: zwłaszcza jeśli jedyne, co dziecko przy użyciu komputera robi, to gra w gry.
Kiedy problem jest wyraźny i trwa od dłuższego czasu, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Niestety wciąż wiele osób do problemu uzależnienia od gier i internetu podchodzi lekceważąco, myśląc, że "to taki wiek", a poza tym "każde dziecko gra w gry". Niestety kiedy granie na komputerze jest kompulsywne, to mamy do czynienia z niebezpieczną chorobą, a nie czymś, z czego dziecko samo wyrośnie.
Dlatego, zamiast czekać aż problem się rozwinie i niewinne hobby dziecka wymknie się spod kontroli, warto popracować nad nawykami waszej rodziny, które są kluczowe w zmianie stylu życia twojej pociechy. Dzięki temu dziecko, które najchętniej spędzałoby wolny czas przed komputerem, odciągnie myśli od gier i internetu. Oto one!
1. Pomóż znaleźć dziecku pasję
Jeśli twoje dziecko spędza za dużo czasu przy komputerze, to jedną z nielicznych rzeczy, która skutecznie i naturalnie odciągnie je od ekranu, jest nowa pasja. Najlepsza byłaby aktywność fizyczna: wtedy nie tylko mały gracz wypełni sobie wolny czas sportem, ale pozwoli ciału się zregenerować. Niestety, ale przesiadywanie przed komputerem może pogłębić wiele problemów zdrowotnych i negatywnie wpłynąć na posturę dziecka. A w zasadzie nie tylko dziecka: nas dorosłych także!
2. Zacznijcie chodzić na spacery
Na pewno zauważyłaś, że twoje dziecko po komputerowym maratonie jest mniej przytomne, mniej skoncentrowane, może się zdarzyć, że jest rozdrażnione. Dlatego wprowadźcie nową zasadę i z rodzinnych spacerów zróbcie świętość. Żeby zaangażować najmłodszych w ten nowy zwyczaj, możecie zachęcić ich, by to oni wybierali lokalizacje waszych pierwszych przechadzek. A podczas rodzinnych spacerów będziecie mieli czas i okazję, żeby porozmawiać, dotlenić się, wyciszyć umysł i zaznać chociaż minimalnej dawki ruchu.
3. Daj mu obowiązki
To nie zasada, ale bardzo często dzieci, które spędzają dużo czasu przy komputerze, nie mają w domu zbyt wielu obowiązków. To ważne, żeby od najmłodszych także wymagać pomocy w domu. Przez to dzieci po szkole będą skoncentrowane na innych czynnościach i zwyczajnie będą miały mniej czasu, żeby siedzieć przed komputerem.
4. Ustalcie zasady korzystania z komputera
Dobrze jest ustalić sztywne zasady i czas korzystania przez dziecko z komputera. To ważne, żeby dziecko nie traktowało komputera i grania w gry jako coś oczywistego, naturalnego i codziennego. Dobrze, by ten komputer nie był na wyciągnięcie ręki i dziecko nie siadało do niego w każdej chwili, gdy tylko przyjdzie mu ochota na granie.
5. Daj przykład
Rodzic dziecka, który sam przesiaduje godzinami przed komputerem, z góry jest na przegranej pozycji w kwestii wprowadzania ograniczeń dziecku. Niestety w dobie pracy zdalnej ciężko oddzielić życie zawodowe od prywatnego i dla wielu dzieci widok rodzica przed komputerem jest czymś całkowicie naturalnym.
A dzieci uczą się przez obserwację. Oczywiście nie oznacza to, że dzieci rodziców, którzy w ogóle nie korzystają przy nich z komputera, są całkowicie bezpieczne i ich uzależnienie od gier nie dotknie. Chodzi bardziej o to, by nie kształtować w dzieciach pewnych nawyków już od małego. Więc jeśli dziecko musi już nas oglądać z tym komputerem, to warto wytłumaczyć mu, że to narzędzie naszej pracy.