Nie bój się, pozwól 7-latkowi iść samemu do szkoły. Policja mówi tylko o jednym warunku

Martyna Pstrąg-Jaworska
03 września 2024, 10:42 • 1 minuta czytania
Samodzielne przemieszczanie się do szkoły to dla wielu dzieci powód do dumy. To znak, że rodzice uważają je za odpowiedzialne i samodzielne, a także że im ufają. Żeby jednak spokojnie pozwolić 7-latkowi na chodzenie do szkoły bez opieki osoby dorosłej, należy go do tego przygotować wg zasad wymienionych przez policję.
7-latek może samodzielnie przemieszczać się do szkoły. fot. lopolo/123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

7-latek sam idzie do szkoły

Zaczął się nowy rok szkolny i rodzice powoli zastanawiają się, kiedy pozwolić dzieciom na samodzielną drogę do szkoły. Wielu zawozi i odprowadza uczniów do placówek do czasu, aż uznają, że dziecko jest już bardzo świadome, odpowiedzialne i gotowe emocjonalnie na taki krok. Co to oznacza w praktyce? Dla każdego rodzica i dziecka co innego. U niektórych uczniów będzie to 1. klasa, inni według rodziców będą na to gotowi np. w 3. lub 4. klasie.


Część opiekunów pozwala swoim dzieciom na samodzielną podróż do szkoły już od początku 1. klasy szkoły podstawowej. Niektórzy zastanawiają się tylko, czy 7-latek może sam przemieszczać się do placówki edukacyjnej. W związku z początkiem szkoły głos w tej sprawie zabrała Komenda Główna Policji, która wymienia kluczowe zasady samodzielnego chodzenia do szkoły przez dzieci.

– [...] przepisy zezwalają na samodzielne, bez opieki korzystanie z drogi dziecku, które ukończyło 7 lat – mówił w rozmowie z tvn24.pl nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. Dodał jednak, że to nie zwalnia rodziców i opiekunów z opieki i troski o bezpieczeństwo dziecka.

Policja przypomina, że według prawa 7-letnie dzieci mogą samodzielnie przemieszczać się przez miasto po drogach publicznych. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli dzieci są same, to ich opiekunowie są za nie odpowiedzialni. Młodsze dzieci, które nie mają 7 lat, powinny poruszać się po ulicach pod opieką osoby co najmniej 10-letniej, np. starszego rodzeństwa.

Zasady samodzielnego chodzenia do szkoły

Policja zachęca, żeby nie wrzucać na głęboką wodę nowych uczniów – warto kilkanaście pierwszych dni odprowadzać dziecko, by dobrze nauczyło się trasy i zachowań na publicznej drodze, dzięki którym bezpiecznie dotrze do szkoły, a później po lekcjach do domu. Trzeba w domu przeprowadzić z dzieckiem rozmowę o zasadach: poruszania się po drodze i bezpieczeństwa, ale również omówić sposoby kontaktowania się, jeśli wydarzy się coś niespodziewanego. Dobrym rozwiązaniem jest smartwatch lub smartfon.

Dziecko musi też umieć odczytywać godziny na zegarku, by wiedziało, o jakiej godzinie musi być w szkole, a potem o której powinno dotrzeć po lekcjach do domu. Policjanci zaznaczają też, że należy wybrać najbezpieczniejszą trasę do szkoły i przypominać synowi/córce o ostrożnym kontakcie z obcymi (np. unikania rozmów czy wsiadania z obcymi do samochodu).

Warto też pamiętać, że dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą po mieście przemieszczać się na rowerze bez opieki osoby dorosłej. Lepiej więc żeby dziecko chodziło pieszo/przemieszczało się komunikacją miejską. Po drodze publicznej może poruszać się wyłącznie osoba pełnoletnia z dowodem osobistym i/lub kartą rowerową.

Policjanci dodają też, że dzieci poniżej 10. roku życia nie powinny korzystać ze ścieżek rowerowych tylko jeździć po chodnikach miejskich. Wszystko dlatego, że Kodeks drogowy definiuje dziecko do lat 10. na rowerze jako pieszego.

Źródło: tvn24.pl, businessinsider.com.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/161464,samodzielnosc-dziecka-kiedy-moze-zaczac-samo-chodzic-do-szkoly