Moja córka ma 8 lat, nie pozwalam jej samodzielnie chodzić do szkoły. Uważam, że to za wcześnie
List do redakcji
04 kwietnia 2022, 11:49·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 04 kwietnia 2022, 11:49
Samodzielność to jedna z najważniejszych umiejętności, jakiej powinniśmy nauczyć nasze dziecko. Dobrze zdajemy sobie z tego sprawę, czasem jednak mamy problem, by wprowadzać tę zasadę w życie. "Ostatnio córka zapytała, czy mogłaby sama chodzić do szkoły. Przyznam, że jej pytanie zaskoczyło mnie, kompletnie się go nie spodziewałam. W mojej ocenie nie jest jeszcze na to gotowa” – pisze Magda w mailu do redakcji.
Reklama.
Reklama.
Dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że powinniśmy uczyć nasze dziecko samodzielności.
Czytelniczka pisze, że jej córka chce sama chodzić do szkoły, ale ona ma mnóstwo wątpliwości, czy powinna wyrazić na to zgodę.
To, od kiedy dziecko może samodzielnie chodzić do szkoły regulują przepisy i statut szkoły.
"Moja córka chodzi do drugiej klasy szkoły podstawowej, w maju skończy 9 lat. Jest pewna siebie, zwykle dość rezolutna, ale czasami bywa roztargniona, a to się zagapi czy coś zgubi, jak to dzieci w jej wieku. Zawsze wydawało mi się, że nie jestem nadopiekuńczą mamą, że wychowuję ją na samodzielną i niezależną osobę, ale chyba jednak tak nie jest” – pisze Magda.
Uważam, że jest na to za wcześnie
Ostatnio jej córka zaskoczyła ją, gdy zapytała, czy mogłaby samodzielnie chodzić i wracać ze szkoły.
"Rzeczywiście nie mamy daleko do szkoły, w linii prostej może niecały kilometr, ale raz musiałaby przejść przez ulicę, gdzie nie ma świateł. Przyznam, że jej pytanie zaskoczyło mnie, kompletnie się go nie spodziewałam.
Nie wiedziałam, co odpowiedzieć, bo z jednej strony uważam, że jeszcze jest na to za wcześnie. Z drugiej nie chciałabym mówić jej, że nie da rady, że jest na to za mała” – pisze Magda.
Gdy zaczęła rozmawiać na ten temat z córką, okazało się, że dwie jej koleżanki rzeczywiście czasem chodzą już same do szkoły.
"Ale obydwie mają jeszcze bliżej niż my, mieszkają dosłownie 3-4 bloki od szkoły. I nie muszą przechodzić przez ulicę, co chyba wywołuje mój największy niepokój, bo córka bywa rozkojarzona. Czasem sobie o czymś rozmyśla i nie za bardzo zwraca uwagę na to, co dzieje się wokół niej.
Naprawdę bałabym się puścić ją samą, codziennie stresowałabym się, czy bezpiecznie dotarła do szkoły. Nie wiem, co mam zrobić, ale w moim odczuciu jest za wcześnie na taki samodzielny krok” – pisze Magda i dodaje, że pomysł córki stał się przyczyną sporu z mężem.
Zasiejemy w niej niepewność i strach?
"On ma inne podejście, uważa, że jeśli córka sama wyszła z taką inicjatywą i czuje się gotowa, to nie powinniśmy jej zabraniać. Uważa, że w ten sposób zasiejemy w niej niepewność i następnym razem, gdy znów będzie chciała coś zrobić samodzielnie, to zaczną jej towarzyszyć wątpliwości i obawy. Może ma rację? Może rzeczywiście to ja się boję, a moja córka jest gotowa?” – pisze Magda.
Przyznaje, że kilka dni omawiała z mężem ten temat i na razie zdecydowali, że córka będzie mogła sama chodzić do szkoły od nowego roku szkolnego, czyli gdy pójdzie do 3 klasy. Będzie nosić ze sobą telefon komórkowy, by wysłać smsa, że jest na miejscu.
"Zobaczymy, jak to się sprawdzi. Może rzeczywiście do samodzielności musi dojrzeć nie tylko dziecko, ale też jego rodzic” – dodaje Magda.
Zwróć uwagę na przepisy i statut szkoły
A co na ten temat mówią przepisy prawa? Reguluje to Kodeks Wykroczeń oraz Prawo o ruchu drogowym.
Art. 43 Prawa o ruchu drogowym mówi: "Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania”. "Droga” w rozumieniu prawa o ruchu drogowym to: jezdnia, pobocze, chodnik, droga dla pieszych lub droga dla rowerów.
Czyli jeśli twoje dziecko ma skończone 7 lat, jego samodzielne pójście i powroty do domu ze szkoły będą zgodne z prawem. Jednak w trosce o bezpieczeństwo uczniów, wiele szkół w swoich statutach określa wiek, do ukończenia którego dzieci muszą być odbierane ze szkoły przez osoby pełnoletnie – rodziców lub inne osoby wskazane w pisemnej zgodzie, np. babcię, dziadka, wujka, ciocię, itd.
Granica wieku może być wyższa lub niższa w zależności od wewnętrznych decyzji podjętych przez radę pedagogiczną i dyrektora danej placówki. Rodzice muszą złożyć w sekretariacie odpowiedni wniosek, by dziecko mogło samo wyjść ze szkoły po lekcjach lub ze świetlicy.