Ten pokoleniowy trend może was zgubić. Ja chcę, by moje dziecko było dzikie i bezpieczne

Magdalena Woźniak
17 lipca 2023, 12:59 • 1 minuta czytania
Czym dla państwa jest twór zwany "grzecznym dzieckiem"? Czym dla państwa jest dziecięce posłuszeństwo? Wygodą? Pokoleniowym schematem, z którego nie wypada się wyłamać? A czy myśleliście o tym kiedyś w kategoriach ryzyka?
Grzeczne dzieci są posłuszne nie tylko wobec tych, którzy chcą dla nich dobrze. Fot. Pexels.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Otóż "grzeczne" dzieci nie wiedzą, że mają w sobie możliwości, by powiedzieć: dość. By zatrzymać tego, kto zadaje im ból. Jeżeli to osoba dorosła, "grzeczne" dziecko nie będzie miało odwagi, by się sprzeciwić, nie zostanie tego nauczone.


Wręcz przeciwnie. "Grzeczne" i posłuszne dorosłemu dziecko czuje, że jego powinnością jest ulegać dorosłemu, że jego miejsce jest zawsze "za", nigdy "na równi", a już na pewno nie "przed".

Nie warto iść tą drogą.

Posłuszne dziecko będzie uległe każdemu

Dziecko, które na co dzień będzie posłuszne i podążające ślepo za dorosłym, w sytuacji trudnej, niebezpiecznej wejdzie w ten sam schemat, zachowa się podobnie. Nie krzyknie, nie podniesie ręki w geście obrony, nie ugryzie, nie kopnie, zastygnie w bezruchu, zamiast rzucić się do ucieczki.

"Dzikie" dziecko, które świadome jest własnych granic, możliwości, narzędzi: ma szansę zareagować inaczej. To wielka, wielka szansa, której nie powinniśmy im odbierać naszą potrzebą bycia "nad" dzieckiem. Można jednocześnie towarzyszyć dziecku w roli mądrego przewodnika, ale go nie zniewolić. To trudne, ale możliwe.

Nic nie wypełnia mnie tak lękiem jak to, że mojej córce może stać się krzywda. Albo ściślej: że ktoś może jej tę krzywdę wyrządzić. Dlatego uświadamiam siebie i ją. I tak, czasami to trudne. Kiedy próbuje tych sił na mnie, sprawdza granice, pokazuje swoją wolność, dzikość i sprawczość.

Zawsze warto to przetrwać. Wiedzieć, że to z czasem poukłada się w odpowiednie schematy, które z nią zostaną. Nauczyć, rozmawiać, że ma silne ciało i silny głos, których ma pełne prawo używać. Nawet przeciw dorosłym.

Wyposażone w takie "narzędzia" dziecko będzie bezpieczniejsze na świecie, w którym tak o spokój trudno. W którym zło już się nie czai, tylko z całą siłą uderza w najmniej oczekiwanym momencie.

Czytaj także: https://mamadu.pl/173012,autorki-serii-annanasy-i-gagatki-nie-zawsze-to-co-czujemy-jest-mile