Tego nie rób, gdy dziecko wpadnie w histerię. Lepiej użyj jednego prostego triku
Kto z nas tego nie zna? Dziecko nagle wybucha płaczem, nie sposób go uspokoić, łzy zalewają koszulkę, katar cieknie z noska, hałas rozbija szyby w oknach, maluch w konwulsyjnym płaczu rzuca się na podłogę… Ważny jest też oczywiście moment wybuchu. Musi być dobrze wybrany!
Najlepsze ataki histerii to te, które mają miejsce rano, kiedy spieszysz się do pracy lub te, które mają dużo widzów. Najwspanialej, jeśli publiczność to obcy ludzie. W dużej liczbie. Wysoką ocenę otrzymują histeryczne występy w centrach handlowych, supermarketach i na chodnikach przy ruchliwych ulicach miast.
Łagodne rodzicielstwo na pomoc
Jeśli jednak nie zaliczasz się do entuzjastów dziecięcej histerii i wolisz zachowania mniej ekspresyjne, skorzystaj z rady mamy, która wychowuje dziecko w stylu łagodnego rodzicielstwa. TikTokerka @bareyoursoul podzieliła się swoim sposobem na histerię dziecka i zachwyciła internautów. Wypróbuj tę metodę koniecznie!
Najpierw jednak sprawdź, które sposoby na pewno nie zadziałają. W ten sposób jeszcze bardziej docenisz pełną empatii i szacunku dla dziecka metodę z TikToka.
Skąd ta histeria?
Zacznijmy od zastanowienia się, dlaczego małe dziecko tak się zachowuje. Przecież to nieracjonalne i nieakceptowalne! Maluch jednak o tym nie wie. Nie potrafi inaczej. Kiedy silne emocje nim zawładną, brakuje mu hamulca dla nich, nie potrafi ich opanować i zachować się inaczej.
Zaczyna więc krzyczeć lub płakać, może reagować agresją, bić i gryźć, rzucać przedmiotami. Histeria jest nie tylko trudna dla osób w otoczeniu dziecka, jest też po prostu niebezpieczna – dla niego i/lub dla innych ludzi.
Co nie działa, kiedy dziecko wpada w histerię?
Kiedy dziecko traci nad sobą kontrolę, dorosłemu niełatwo jest zachować spokój. Gwałtowne emocje udzielają się innym, marzymy tylko o tym, żeby maluch już przestał. Złość i gniew dorosłego z powodu histerii dziecka to jednak droga donikąd. Tak nie uspokoisz dziecka, jedynie doprowadzisz do eskalacji napięcia.
Na dziecięcą histerię nie działają:
- krzyk
- złość
- wyśmiewanie
- siła
- zawstydzanie
- przedrzeźnianie
- kary
- groźby
- szantaż.
I na pewno nie działa też powiedzenie "Uspokój się!".
Co robić, kiedy dziecko wpada w histerię?
Przede wszystkim zachowaj spokój. Wypróbuj sposób tej mamy z TikToka. Kiedy dziecko wpada w histerię, usiądź obok niego i spokojnie powiedz kolejno:
- "głęboki oddech" – sama też weź taki oddech, oddychajcie razem, głośno wdychając i wypuszczając powietrze;
- "strząśnij to" – pokaż dziecku gest strząsania z siebie emocji, poproś, żeby powtórzyło po tobie;
- "uszy słuchają" – wskaż na swoje uszy, pokazując dziecku, że ma twoją uwagę i że go słuchasz. Namów malucha, żeby cię naśladował.
Po kilku sekundach, kiedy emocje nieco opadną, zapytaj dziecko, czego potrzebuje/chce/co się stało. Teraz powinno być mu łatwiej powiedzieć o swoich potrzebach.
To wspaniały sposób pochylenia się nad emocjami dziecka w histerii. Okazujesz mu szacunek i akceptację dla jego uczuć, dajesz narzędzie do radzenia sobie z gwałtownymi emocjami i pomagasz wrócić do równowagi. Prawda, że łagodne rodzicielstwo jest piękne?
Czytaj także: https://mamadu.pl/165370,napady-zlosci-lub-histeria-u-dziecka-tak-je-w-prosty-sposob-uspokoisz