Łagodne rodzicielstwo. Tych 5 strategii pozwoli ci wychować pewne siebie i niezależne dziecko
Iza Orlicz
05 stycznia 2022, 12:17·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 05 stycznia 2022, 12:17
Ten styl rodzicielstwa zdobywa coraz większą popularność, bo prowadzi do wychowania pewnych siebie, samodzielnie myślących i odpornych na porażki dzieci. Nie ma nic wspólnego z pozwalaniem na wszystko i rozpieszczaniem. Obejmuje kilka ważnych strategii, które warto dołączyć do naszego indywidualnego stylu wychowywania dziecka.
Reklama.
Łagodne rodzicielstwo to styl wychowywania dzieci, który cieszy się rosnącą popularnością.
Obejmuje kilka ważnych strategii, które warto wprowadzić w życie, by wychować pewne siebie i niezależne dziecko.
Łagodne rodzicielstwo jest oparte przede wszystkim na empatii, szacunku i stawianiu granic.
Delikatne rodzicielstwo koncentruje się na wspieraniu pozytywnych cech u dziecka i choć może się kojarzyć z przyzwoleniem na wszystko, to tak nie jest. Zachęca do partnerstwa między rodzicem a dzieckiem, by umiało ono dokonywać wyborów wynikających z wewnętrznej chęci, a nie zewnętrznych nacisków i czy wydawanych przez dorosłych poleceń.
5 strategii łagodnego rodzicielstwa
Łagodne rodzicielstwo obejmuje kilka strategii, które świetnie sprawdzają się na co dzień, bo budują w dziecku niezależność, samodzielne myślenie, inteligencję emocjonalną i odporność psychiczną.
1. Łagodne rodzicielstwo to stawianie granic. Rodzice często obawiają się łagodnego podejścia w stosunku do swojego dziecka, bo uważają, że stracą nad nim kontrolę. Delikatne rodzicielstwo nie polega na pobłażaniu dziecku i pozwalaniu mu na wszystko.
Rodzic wyznacza granice i je respektuje, ale nie przy użyciu krzyku czy kar. Stawia na zrozumienie emocji dziecka i wyjaśnianie. Nie chodzi o to, by słuchało się nas i wykonywało nasze polecenia, "ponieważ tak powiedziałem”, ale zrozumiało własne błędy i wyciągało z nich wnioski.
2.Łagodne rodzicielstwo to zrozumienie emocji. Uczy dziecko niezależności, również na poziomie emocjonalnym. Łagodny rodzic nie będzie reagował impulsywnie na trudne emocje dziecka (takie jak złość czy gniew), nie będzie też próbował ich powstrzymywać. Zamiast tego zachowa spokój, by pokazać dziecku, że może bezpiecznie doświadczać swoich negatywnych emocji i radzić sobie z nimi.
Kiedy rodzice nie starają się od razu wyeliminować trudnych uczuć dziecka, czuje się ono akceptowane i uczy się w ten sposób rozpoznawać całe spektrum swoich emocji, które są w pełni naturalne. Stopniowo uczy się zarządzać nimi, by nie "zalewały go” i nie przejmowały nad nim kontroli.
3. Łagodne rodzicielstwo to empatia. Rodzic stara się zwracać uwagę na dziecko, by wyrobić w sobie nawyk zatrzymywania się i wczuwania się w jego sytuację. Często bowiem w codziennym pośpiechu czy natłoku zajęć działamy na autopilocie. Na przykład, gdy dziecko jest zdenerwowane, zainteresuj się, co stoi za takim jego zachowaniem i spróbuj dowiedzieć się, czego w danym momencie może potrzebować.
4. Łagodne rodzicielstwo to zrozumienie. To jedna z kluczowych zasad – pamiętanie, że nasze dziecko jest tylko dzieckiem. Jego świat różni się od świata dorosłych, a to co dla nas jest mało ważne czy banalne, dla dziecka może być w danym momencie najważniejszą sprawą na świecie.
Gdy widzisz zdenerwowanie dziecko, bo zgubiło swoją zabawkę lub jego złość, bo musi już wyjść z palcu zabaw, pamiętaj, że dojrzałość emocjonalna dopiero się u niego rozwija. Jego zachowanie jest pewnie odpowiednie do jego wieku.
5. Łagodne rodzicielstwo to szacunek. Gdy okazujesz szacunek dziecku, uczysz go nie tylko szacunku dla innych, ale i samego siebie. W codziennym życiu szacunek okazywany dziecku polega na zmianie surowych, autorytarnych poleceń czy ostrzeżeń opartych na strachu w stanowcze, ale wypowiadane łagodnym i neutralnym tonem prośby.