"Taki duży i sika w łóżko?". Ten wstydliwy problem może mieć poważne przyczyny
- Moczenie nocne u dzieci to zniszczone materace, ale przede wszystkim uraz psychiczny dla malucha.
- Dzieci, które moczą się w nocy, są nieśmiałe, zamykają się w sobie, a nawet gorzej uczą. Poznanie przyczyny jest priorytetem.
- Żeby uniknąć moczenia, można zastosować kilka rytuałów przed snem, ale najważniejsze to udać się do lekarza po skierowanie na badania.
Moczenie nocne u dzieci
Nocne moczenie dotyka nawet co szóstego dziecka do 5 r.ż. i jednego na dziewięcioro do 7 urodzin. Jest to więc problem dość powszechny. Moczenie nocne dotyka też około 2 proc. nastolatków. Problem jest wciąż tematem tabu, rodzice często unikają go nawet w rozmowie z dziećmi. Te czują się gorsze, wyobcowane, pielęgnują w sobie przekonanie, że coś z nimi nie tak. Często wycofują się towarzysko.
Dzieci, które moczą się w nocy, unikają nocowania u przyjaciół czy zapraszania ich do siebie. Nie chcą wyjeżdżać na obozy czy dłuższe szkolne wycieczki. Problem moczenia bardzo ogranicza je towarzysko i odciska piętno na ich psychice.
Moczenie nocne - jak reagować
Jeśli dziecko moczy się w nocy, nie wolno go za to karać ani wyśmiewać. Samo zajście jest dla niego wystarczająco zawstydzające. Jeśli będzie krępowało się również przed rodzicami, może próbować ukryć swój problem, co z pewnością go nie rozwiąże.
Moczenie nocne jest mimowolne - kary na pewno tu nie pomogą. Dziecko potrzebuje naszego zrozumienia i zapewnienia, że nie mamy do niego żalu. Jeśli problem nie ustępuje, skonsultuj się z lekarzem, aby znaleźć przyczynę moczenia w nocy.
Przyczyny nocnego moczenia dzieci
Dziecko, które w ciągu dnia panuje nad wypróżnianiem, w nocy moczy materac. Przyczyny nocnego moczenia mogą być fizyczne lub mieć podłoże w psychice dziecka. W pierwszej kolejności powinniśmy poinformować o problemie lekarza rodzinnego, który wykluczy podłoże chorobowe.
Lekarz rodzinny lub pediatra może szukać następujących przyczyn:
- zakażenie dróg moczowych
- wady w budowie układu moczowego
- choroby nerek
- choroby układu nerwowego
- cukrzyca.
Lekarz może zlecić też wykonanie EEG w spoczynku, żeby sprawdzić, jak głęboko dziecko zasypia.
Jeśli żadna z hipotez nie zostanie potwierdzona, konieczne może być szukanie przyczyny o podłożu psychologicznym. Dzieci, które zmagają się z problemami emocjonalnymi, często odreagowują je w ten sposób.
Warto przyjrzeć się sytuacji w domu, czy nic się nie zmieniło, zwłaszcza jeśli moczenie pojawiło się nagle, lub wróciło po dłuższym czasie. Narodziny młodszego rodzeństwa, konflikty między rodzicami, nowy partner rodzica. Kolejny aspekt, który trzeba sprawdzić to relacje w szkole czy przedszkolu. W takim przypadku do poznania przyczyny może być konieczna seria spotkań z psychologiem.
Moczenie nocne - leczenie
Jeśli potwierdzi się któraś z przyczyn medycznych - lekarz zaplanuje leczenie. Psycholog może pomóc dziecku pokonać przyczyny emocjonalne. Jako rodzice możemy jednak uporać się z problemem "fizycznie".
Warto ograniczyć podawanie dziecku napojów co najmniej na godzinę przed snem. Tuż przed zgaszeniem światła wybierz się z dzieckiem do toalety. Wielu rodziców budzi dziecko w nocy, aby skorzystało z toalety np. o 2:00. Jeśli zdarzy się wypadek, zaproś dziecko do wspólnego sprzątania łóżka. Nie jako kara, ale po to, aby uświadomić mu, co się stało.
Nie zakładaj dziecku na noc pieluchy! Psycholog, Magdalena Kietlińska nie ma złudzeń - to daje więcej szkody, niż pożytku. Jeśli chcesz chronić materac przed moczeniem nocnym, kup podkłady, jak do przewijania niemowląt i umieść je pod prześcieradłem.
Czytaj także: https://mamadu.pl/162388,jak-odpieluchowac-dziecko-w-nocy-7-krokow