Twoje dziecko dużo śpi? Będzie geniuszem! Niemowlęta podczas drzemki ćwiczą pamięć

Seth Baur/http://bit.ly/1BWl0du/CC BY/http://bit.ly/1mhaR6e
Zastanawialiście się kiedyś nad tym o czym śnią niemowlęta? Niestety nie jesteśmy w stanie poznać treści ich marzeń sennych, ale wiemy że w trakcie spoczynku ich mózg przetwarza dane i umiejętności, których uczyły się w ciągu dnia.

Naukowcy z Uniwersytetu Tubingen i Instytutu Maxa Plancka dokonali ciekawego odkrycia. Dowiedli, że dzieci w wieku 9-16 miesięcy lepiej zapamiętują nazwy i cechy obiektów jeśli choć na chwilę się zdrzemną.

W przypadku dzieci spanie nie jest jedynie formą relaksu. Sen aktywizuje specyficzne obszary mózgu, które porządkują i organizują nabytą wiedzę i przetawrzają ją w taką formę, która jest prostsza do zapamiętania dla niemowlaka.

Badanie

Naukowcy przebadali dzieci w wieku 9-16 miesięcy. Eksperyment polegał na przyporządkowywaniu obiektów do poprawnych nazw.

Badacze pokazywali niemowlętom różne przedmioty i dopasowywali do nich ich fikcyjne nazwy. W trakcie eksperymentu mierzono aktywność mózgu dzieci za pomocą elektroencefalografu, czyli EEG.

Następnie badanych podzielono na dwie grupy. Pierwsza to niemowlęta, które po prezentacji spały dwie godziny. Druga natomiast, nie spała, ale spacerowała lub bawiła się z rodzicami. Ponownie pokazano dzieciom kombinacje obrazów i ich nazw, zarówno w takich zestawieniach jak wcześniej, jak i w nowych. Nadal badano aktywność mózgu.
Wyniki początkowo nie były zaskakujące, ponieważ podczas treningu dzieci zapamiętywały obrazy niezależnie od wieku. Różnice pojawiły się dopiero wtedy, gdy zwrócono uwagę na podział na grupy.

Mądry sen

Niemowlęta, które po badaniu spacerowały lub bawiły się, nie potrafiły przypisać nazw do przedmiotów. Natomiast dzieci, które się zdrzemnęły, nie miały z tym żadnego problemu.

W trakcie snu mózg dzieci uporządkował nowe dane. Stworzył dla nich odpowiednie kategorie, takie szufladki, do których przyporządkował nowe przedmioty i ich nazwy. Dodatkowo naukowcy zauważyli, że lepsza pamięć i szybsze klasyfikowanie przedmiotów wiąże się z częstotliwością impulsów, które pokazywały się w badaniu EEG i nazywane są “wrzecionem snu”.

Wrzeciono snu

Jest impulsem, który obrazuje aktywność mózgu. Pojawia się w trakcie drugiej fazy snu NREM. Jego funkcją jest utrzymanie śpiącego w stanie spoczynku.

Badane niemowlęta, wykazujące wysoką aktywność wrzeciona, miały większe zdolności w uogólnianiu, klasyfikowaniu i zapamiętywaniu nowej wiedzy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE