7 rzeczy, które warto robić dla dziecka codziennie, by maksymalnie wspierać jego rozwój

Martyna Pstrąg-Jaworska
02 grudnia 2022, 11:07 • 1 minuta czytania
Codzienne, nawykowo powtarzane proste czynności dają dziecku ogrom siły i wsparcia w rozwoju. Nie trzeba skupiać się na wielkich rzeczach w jego wychowaniu, najczęściej wystarczy poświęcenie mu całej swojej uwagi w ciągu dnia, rozmowa przed pójściem spać i codzienne zapewnienie o swojej miłości. Takie proste rzeczy działają cuda dla pewności siebie dziecka i jego sposobu patrzenia na świat.
Codzienne drobne nawyki rodziców, które skupiają się wokół dziecka, wspierają genialnie jego rozwój. fot. Pavel Danilyuk/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wspieranie rozwoju dziecka to codzienne małe nawyki rodziców

Rodzice mają ogromny wpływ na rozwój swoich dzieci, ich emocjonalność i samopoczucie. Czasem skupiamy się na tym, by rozwijać ich szeroko pojęte zdolności, by wspierać świadomość emocjonalną i uczuciową i szukamy sposobów, by wychować ich najlepiej, jak się tylko da. Tymczasem wielu z nas zapomina, że proste codzienne czynności wspierają rozwój dziecka najbardziej i robią największą "robotę" w jego kształtowaniu osobowości.

Pomyśl o tym, jakie zachowania twoich rodziców najbardziej ciebie ukształtowały. Najczęściej są to drobiazgi, których ci brakowało lub które były nawykiem: jak np. ich ciągłe przebywanie w pracy, sprawiło, że masz poczucie, że rodziców było mało w twoim dzieciństwie. Albo jak mama dbała o to, abyście codziennie całą rodziną jedli przy stole posiłek – niezależnie od okoliczności.

Nasze dzieci zapewne też będą po latach najbardziej pamiętać te małe drobiazgi, które budują codzienność. Warto upewnić się, że takimi małymi nawykami nie robisz im krzywdy. Oto 7 rzeczy, które warto robić codziennie, by wspierać rozwój dziecka:

1. Odłóż gadżety

Jeśli nie umiesz żyć przez godzinę bez telewizora, telefonu czy tabletu, prawdopodobnie masz problemem z uzależnieniem od sprzętu elektronicznego. A już szczególnie jest to problemem, gdy one odciągają cię od dzieci – gdy siedzisz z nimi w zabawkach na podłodze, ale z boku scrollujesz Facebooka czy informacje. Małe dzieci potrzebują interakcji z rodzicami, muszą widzieć twoją twarz, której nie chowasz za ekranem telefonu i potrzebują, abyś je widział, tak naprawdę. Poświęć więc dziecku codziennie chociaż 30 minut, podczas których poświęcisz mu się całkowicie, bez ukradkowego zerkania w ekrany, dzieci to widzą i doceniają.

2. Spraw, aby pora pójścia do łóżka była miła

Zamiast chaosu podczas wieczornego szykowania się do snu, warto stopniowo wyciszać siebie i dziecko. To pozytywnie wpływa na jakość snu i cały proces zasypiania. Możesz wykorzystać sprytny trik, polegający na zaznaczaniu odhaczonych wieczornych obowiązków. Ustalcie wieczorną rutynę niezależnie od wieku dzieci – czytajcie razem wieczorem książki, rozmawiajcie, leżąc w łóżku, masujcie plecy dzieci. Możecie porozmawiać, zadając dziecku 4 proste pytania, które nauczą je też wdzięczności. Takie miło kojarzące się czynności sprawią, że pora snu będzie przyjemnym doświadczeniem, a dzieci będą chciały się położyć.

3. Okazuj czułość

Fizyczne okazywanie uczuć sprawia, że dzieci czują się kochane i bezpieczne. Tul, ściskaj, całuj, łaskocz – wszystkie formy fizycznej bliskości z dzieckiem są elementem okazywania mu miłości. To takie pierwotne zachowania, które pozwalają dziecku poczuć twoją miłość. Pokazuj mu w ten sposób codziennie, że je kochasz i jest dla ciebie najważniejsze na świecie.

4. Mów: "Kocham cię"

Prawdopodobnie dzieci na każde twoje "kocham cię" będą odpowiadały mechanicznie "Wiem" albo "Ja ciebie też". Uważam jednak, że codzienne mówienie sobie tego na głos, sprawia, że czujemy to bardziej. Mówi im o swojej miłości przed snem, po obudzeniu, gdy wychodzą do szkoły i gdy je odbierasz z przedszkola.

5. Ucz empatii i okazuj ją dzieciom

Dzieci potrzebują poczucia, że ktoś je rozumie, wspiera i im dopinguje. Ta rola szczególnie należy do rodziców, bo dzięki temu wspieramy ich wewnętrzną motywację, pewność siebie i podnosimy poczucie własnej wartości dziecka. Zamiast je ciągle strofować i „ustawiać do pionu”, pomyśl po pierwsze o tym, że to taki sam człowiek jak ty czy inny dorosły, który ma pełno trudności i rozterek. Dzieci o wiele bardziej potrzebują naszej empatii niż bycia wobec nich surowymi. Poprzez swoje okazywanie empatii uczymy też maluchy, by były empatyczne.

6. Śmiejcie się razem

Śmiech jest ważnym narzędziem wychowawczym, który wspiera poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty u dziecka. Opowiadajcie sobie dowcipy, żartujcie, grajcie w gry i opowiadajcie śmieszne historie z życia. To będą chwile, które twoje dziecko może szczególnie zapamiętać, kiedy już stanie się dorosłe.

7. Wspieraj ich poczucie wartości

Dzieci, które są wspierane przez rodziców, ale też nie są naciskane, zazwyczaj lepiej radzą sobie w życiu i mają większą pewność siebie. A to bezpośrednio przekłada się na ich dorosłe życie i odnoszenie sukcesów. Surowi rodzice, którzy tylko wypominają błędy, sprawiają, że w dziecku zatraca się jego naturalny potencjał i chęć rozwoju. Wspieraj dziecko w jego dążeniach do celu, a gdy widzisz jego sukcesy, chwal je i cieszcie się nimi wspólnie.

Źródło: awarenessact.com

Czytaj także: https://mamadu.pl/161956,mowi-je-codziennie-kazdy-tych-8-zdan-sprawia-ze-zaburzamy-rozwoj-dziecka