Zasada "9-5-2-1-0" to przepis na zdrowie. Wypróbuj prosty trik dla całej rodziny

Martyna Pstrąg-Jaworska
07 listopada 2022, 15:29 • 1 minuta czytania
Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, a dietetycy biją na alarm, że całe rodziny powinny zmienić nawyki żywieniowe i styl życia. Specjaliści opracowali zasadę "9-5-2-1-0", która ma pomóc w zadbaniu o zdrowie dziecka, ale również jego rodziców. Wypróbujcie prostą metodę na zdrowie.
Otyłość u dzieci jest coraz częstsza, wystarczy metoda "9-5-2-1-0", żeby jej zapobiec. fot. Kampus Production/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Jak dbać o dzieci, by nie skazać ich na otyłość?

W związku z tym, że nasze dzieci są najgrubsze w Europie, wszyscy jako rodzice szukamy rozwiązań na zdrowy styl życia, w tym również dietę. Safe & Healthy Children’s Coalition of Collier County, czyli organizacja, która zajmuje się bezpieczeństwem i zdrowiem dzieci, szukała prostych rozwiązań, które pomogą rodzicom w wychowaniu zdrowych dzieci.

Eksperci skupieni wokół instytucji, czyli lekarze, dietetycy, pielęgniarki i specjaliści od fitnessu stworzyli system nazwany przez nich samych "9-5-2-1-0", który ma pomóc w zbudowaniu zdrowych nawyków całej rodziny. W tej zasadzie każda z wymienionych cyfr ma znaczenie, które buduje całość zaleceń, które prowadzą do życia w zdrowiu i bez m.in. otyłości.

9 - liczba godzin snu

Dzieci i młodzież powinny spać według zaleceń ok. 9 godzin na dobę. Każdy dorosły również powinien mieć szansę na choćby 7-9 godzin snu, by być zdrowym. Tyle potrzeba, by móc się zregenerować i żeby organizm prawidłowo funkcjonował. Zbyt mała ilość snu może prowadzić do zmęczenia, trudności z koncentracją w szkole i pracy. Wiąże się z tym też skłonność do podjadania, bo zmęczony organizm próbuje pozyskać energię z innego źródła, więc jeśli zbyt mało śpimy, to częściej też sięgamy po cukier i niezdrowe przekąski.

5 - tyle porcji warzyw i owoców powinniśmy jeść codziennie

Dieta bogata w witaminy i składniki mineralne pochodzące z owoców i warzyw sprawia, że rzadziej mamy problemy z otyłością i chorobami przewlekłymi takimi jak cukrzyca typu II i choroby serca. Wystarczy, że w ciągu dnia zaplanujesz jedzenie 5 posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja) i do każdego z nich dołączysz owoce i warzywa. Każda zalecana porcja owoców i warzyw to np. jeden owoc/jedno warzywo.

2 - czas przed ekranem (tv, komputer, tablet) do dwóch lub mniej godzin dziennie

Oczywiście nie dotyczy to tych, którzy przed komputerem pracują i muszą przed ekranem spędzić 8 godzin dziennie. Dotyczy to godzin po pracy i szkole, czyli czasu wolnego. Dzieci, które siedzą po wiele godzin na kanapie przed bajkami i mają skłonności do podjadania podczas seansów, są w grupie ryzyka zachorowania na otyłość. Zbyt długi czas przed ekranem wiąże się również z problemami ze snem i brakiem energii na aktywne spędzanie czasu czy kreatywną zabawę.

1 - godzina dziennie na aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna zarówno dzieciom, jak i dorosłym jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania i po prostu bycia zdrowym. Stanowi podstawę dobrego samopoczucia i bycia sprawnym przez całe życie. Według wielu badań ci, którzy regularnie ćwiczą, są mniej narażeni na depresję i stres, mają też wyższą samoocenę i pewność siebie. Podczas ćwiczeń nie tylko zapobiegamy otyłości, ale również dotleniamy całe ciało, a dzięki temu wszyscy, a szczególnie dzieci, mają lepszą koncentrację, więc też lepiej się uczą. Zaplanuj każdy dzień tak, abyś ty i twoje dziecko mieli szansę na choćby godzinę spaceru, pływania lub jazdy na rowerze. Niech to się stanie waszą codzienną rutyną.

0 - tyle słodkich napojów powinny pić dzieci w ciągu dnia

Ograniczenie do minimum cukru, a przede wszystkim wyeliminowanie z diety słodkich napojów, pozytywnie wpływa na walkę z otyłością i zdrowie. Regułą powinno być codzienne picie wody, która najlepiej nawadnia organizm i wpływa na funkcjonowanie wszystkich organów w ciele. Zwiększone spożycie napojów słodzonych cukrem wiąże się z nadmiernym przyrostem masy ciała.

Na koniec eksperci sugerują, by oprócz 9-5-2-1-0 włączyć jeszcze jeden element. To karmienie piersią dziecka przez pierwszy rok jego życia, co również niweluje u niego ryzyko otyłości, pozytywnie wpływa na odporność i zdrowie całego organizmu.

Źródło: mayoclinichealthsystem.com

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/160176,otylosc-powinno-sie-leczyc-nie-ma-co-sie-tlumaczyc-cialopozytywnoscia