Nie możesz "odkleić " dziecka od telefonu lub gry komputerowej? Skuteczne strategie, by to zmienić
Iza Orlicz
05 maja 2022, 13:42·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 05 maja 2022, 13:42
Coraz częściej zdarza się, że rodzice toczą walkę z dziećmi o czas, jaki spędzają one przed ekranem. Z jednej strony doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że musimy ograniczać naszym dzieciom dostęp do technologii, z drugiej strony nie chcemy, by był to "zakazany owoc” i gdy tylko nadarzy się okazja nasze dziecko bez opamiętania grało na smartfonie czy komputerze. Jak mądrze "odkleić” dziecko od ekranu? Psychologowie polecają kilka skutecznych strategii.
Reklama.
Reklama.
Dla współczesnych dzieci granie na telefonie komórkowym czy komputerze stało się jedną z podstawowych form rozrywki.
Powinniśmy wyznaczać dzieciom limity, ale nie takie, by miały poczucie, że elektronika to "zakazany owoc".
Oto skuteczne strategie, jak "odkleić" dziecko od ekranu telefonu czy komputera.
Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, gdy nasze dziecko spędza zbyt dużo czasu przed ekranem telefonu komórkowego lub komputera. Nie tylko może to wpłynąć negatywnie na jakość snu lub spowodować problemy z koncentracją, ale też dziecku zwyczajnie zaczyna brakować czasu na inne czynności, choćby uprawianie sportu czy zabawę na zewnątrz z rówieśnikami.
7 strategii, by "odkleić" dziecko od gier na telefonie lub komputerze
Dlatego tak ważne jest wypracowanie nawyków korzystania z technologii. Mniejsze dzieci często, choć niechętnie akceptują ograniczenia wprowadzane przez rodziców, ale im starsze dziecko, tym trudniej narzucić mu z góry określone zasady. Jak więc "odkleić” dziecko od telefonu komórkowego czy komputera i krok po kroku uczyć je samokontroli w tej kwestii? Oto kilka polecanych strategii.
1. Stwórzcie zasady razem. Małe dzieci (4-7-letnie) łatwiej przekonać, że nadmierne korzystanie z ekranów jest niekorzystne dla ich samopoczucia i zdrowia. Mogą nie być zadowolone z ograniczeń, ale zwykle poddają się nim bez oporów. Na starsze dzieci trzeba znaleźć sposób.
Jedną z najprostyszych, ale bardzo skutecznych strategii jest ustalenie wspólnie zasad, zamiast narzucać je odgórnie. O czym możecie razem zadecydować? Np. o limitach czasowych na dni powszednie i weekendy, oddawaniu telefonu w "depozyt” po konkretnym czasie, o braku telefonu, tabletu czy komputera w sypialni – niech to będzie strefa bez technologii. Zaangażowanie dziecka w opracowywanie wytycznych technologicznych pomoże mu zrozumieć, dlaczego te zasady są tak ważne.
2. Bądź konsekwentny. Jeśli dziecko będzie wiedzieć, że pozwalasz mu na korzystanie z ekranu dłużej niż uzgodniliście, przestanie przestrzegać ustalonych zasad. Przypominaj mu o nich, podkreślając jednocześnie wagę waszych wspólnych ustaleń. Jeśli chcesz nauczyć dziecko samoregulacji w tej kwestii, musi wziąć odpowiedzialność za to, by trzymać się zasad.
3. Daj dziecku czas na rozrywkę przed ekranem, ale rób przerwy. Według psychologów jeśli dziecko wie, że każdego dnia dostanie sporo czasu, by pograć na smartfonie czy komputerze, nie będzie odczuwało ciągłego niedosytu tego typu rozrywki.
Przestrzegaj jednak czasu odpowiedniego do wieku dziecka (od 2-5 lat – maksymalnie godzina dziennie, 6-8 lat – 1,5-2 godziny dziennie). Wprowadzaj też przerwy, czyli np. po 45 minutach gry, dziecko powinno przez 30-45 minut skoncentrować się na innej aktywności, np. zabawie na zewnątrz.
4. Zwróć uwagę, jaki dajesz przykład. Odpowiedni sposób korzystania z telefonu i urządzeń elektronicznych nie powinien dotyczyć tylko twojego dziecka, ale całej rodziny. Zwróć uwagę jak długo i często korzystać z komórki, czy non stop przewijasz wiadomości w internecie, czy nosisz ją cały czas przy sobie, czy masz ją ciągle pod ręką podczas wspólnie spędzanego czasu. Dziecko bacznie cię obserwuje i… naśladuje.
5. Zapewnij alternatywne spędzanie czasu. Ekrany są dla dziecka rozrywką, ale często korzysta z nich, bo zwyczajnie się nudzi. Zachęcaj je jak najczęściej do innych form aktywności: zabaw na świeżym powietrzu, jazdy na rowerze, zapisz na jakieś zajęcia, które rozwijają zainteresowania twojego dziecka. Upewnij się, że aktywność fizyczna twojego dziecka jest częścią codziennej rutyny i zajmuje więcej czasu niż korzystanie z ekranów.
6. Zachęcaj dziecko, by było twórcą, nie tylko konsumentem. Jeśli twoje dziecko naprawdę interesuje się filmami lub grami wideo, zachęć je do przejścia na drugą stronę ekranu i tworzenia własnych treści. Nie musi ich publikować, chodzi o to, by przed ekranem spędzić czas twórczo i kreatywnie. Może nagrać filmik, podcast, napisać scenariusz do własnej gry.
7. Chwal, gdy trzyma się zasad. Kiedy twoje dziecko przestrzega zasad i trzyma się wyznaczonych limitów czasowych – pochwal je za to. Zachęcaj je do dalszego trzymania się zasad, wyznaczając np. jedną dodatkową godzinę w miesiącu np. na wspólne granie.