Czy wiesz, ile snu potrzebuje dziecko w zależności od wieku?

Sen dziecka.
Ile powinien spać noworodek, a ile kilkumiesięczne dziecko? Kiedy dziecko rezygnuje z drzemki w ciągu dnia? W jakim wieku dzieci przesypiają noce? Sprawdź, ile snu potrzebuje dziecko w zależności od wieku.


Ilość snu, jakiej potrzebuje każde dziecko jest inna w zależności od jego indywidualnych preferencji. Istnieją jednak ogólnie przyjęte normy, w których z mniejszymi lub większymi odstępstwami powinno mieścić się dziecko w konkretnym przedziale wiekowym. Zebraliśmy je dla ciebie w jednym miejscu.

Niemowlę

Ile śpi niemowlę?
Noworodek – średnio przesypia 17 godzin na dobę. Nie ma określonego wzorca snu dla tak małego dziecka. Może po tym, jak zaśnie przespać kilka minut, albo kilka godzin. Jedno jest pewne, budzi się tylko po to, żeby uzupełnić swój mały brzuszek.

1 miesiąc życia – Wciąż przesypia około 17 godzin. To co ulega zmianie, to powolne odróżnianie dnia od nocy.

2 miesiąc życia – Potrzebuje snu przez 16 do 17 godzin na dobę. Większość z tego czasu przypada jednak na nocną porę. W ciągu dnia maluszek potrzebuje od 3 do 4 godzin drzemek.

3 miesiąc życia – Dziecko w tym wieku śpi około 16 godzin na dobę. Niektóre potrafią już nawet przespać od 6 do 8 godzin nieprzerwanie w nocy. W ciągu dnia ich organizm domaga się zazwyczaj około 3 drzemek.
6 miesiąc życia – Optymalny czas snu na dobę to około 15 godzin. Zdarza się, że półroczne dzieci potrafią przespać 10 godzin podczas jednej nocy, bez przerw.

9 miesiąc życia – Maluch śpi około 14 do 15 godzin na dobę. Znaczną część z tych godzin przesypia w nocy. To wiek, w którym uaktywnia się lęk separacyjny, z tego powodu dziecko może mieć większy problemy z zasypianiem i częściej się przebudzać.

Małe dziecko

Ile powinno spać małe dziecko?
12 miesiąc życia
– Dziecko potrzebuje około 14 godzin snu na dobę. Z tego około 10 do 11 jest w stanie przespać w nocy. W ciągu dnia może domagać się dwóch drzemek. Ich czas powinien się nieznacznie skracać.


18 miesiąc życia – To czas, w którym poranne drzemki odchodzą w niepamięć. Maluch potrzebuje od jednej dłuższej do dwóch krótkich drzemek w ciągu dnia, a w nocy przesypia bez przerw nawet 11 godzin.

2 rok życia – Maluch wciąż spędza więcej czasu we śnie niż na jawie. Potrzebuje od 11 do 14 godzin snu na dobę, a w nocy przesypia nieprzerwanie nawet do 12 godzin. W ciągu dnia wystarcza mu jedna drzemka, by zregenerować siły.

Przedszkolak

Ile snu potrzebuje przedszkolak?
3 rok życia
– Potrzebuje od 10 do 13 godzin snu na dobę. Dziecko w tym wieku prawdopodobnie porzuca drzemkę w ciągu dnia, a jeżeli nie, jest ona znacznie krótsza.

4 i 5 rok życia – Większość dzieci w tym wieku rezygnuje z drzemek w ciągu dnia i regeneruje siły podczas mocnego, nocnego snu.

Szkolniak

Ile powinno spać dziecko w wieku szkolnym?
6 - 8 rok życia
– Drzemki w ciągu dnia odchodzą w niepamięć. Dziecko przesypia od 8 do 10 godzin w nocy. To okres jego życia, w którym pierwsze stany lękowe mogą skutecznie utrudniać zasypianie. Powolne wspólne wyciszenie przed snem, mile widziane.

Zobacz również:

Kiedy wyrastają pierwsze zęby mleczne?
Kiedy podać dziecku pierwszy stały posiłek?
Kiedy z ust twojego dziecka padnie pierwsze słowo?


Źródło: babycenter.com

Napisz do autora: magda.wozniak@mamadu.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Genialny patent na sen dla mam. Tego mogą nam pozazdrościć nasze babcie!