Jak uspokoić zdenerwowane dziecko? 3 sprawdzone taktyki do wprowadzenia od zaraz
- Zarówno ty, jak i dziecko, musicie mieć świadomość, że złość nie jest zła.
- Można się jednak na nią przygotować. Mając plan, łatwiej sobie poradzić z silnymi emocjami.
- Znając przyczynę złości, łatwiej znaleźć rozwiązanie.
Kiedy dziecko się złości, naszym pierwszym odruchem może być myśl: "Niech ono wreszcie przestanie!". Ale myślenie życzeniowe w obliczu dziecięcej złości nie działa, tak samo jak nie sprawdza się powiedzenie: "uspokój się", "przestań natychmiast!". Co więc powinien zrobić rodzic, żeby pomóc dziecku uporać się z tą silną emocją? Oto 3 taktyki, które pomogą wam, gdy gniew malucha sięga zenitu:
1. Wizualizacja
Kiedy dziecko wpada w dużą złość, najczęściej przekracza pewną granicę i traci zdolność rozumowania (to nie jego wina, tak działa ludzki mózg). Mimo to nadal potrzebuje przestrzeni, by przetworzyć swoje emocje. Jak ją znaleźć? Warto pomóc dziecku, tworząc wizualizację np. wyższego i niższego piętra w mózgu. Gdy czują, że tracą kontrolę nad emocjami, schodzą po schodach, stopień po stopniu, na dół, jakby do ciemnej piwnicy i nie są w stanie wyraźnie zobaczyć sytuacji. Trzeba zrobić sobie przerwę, by wrócić na górę mózgu. Tam można wszystko zobaczyć wyraźniej.
2. Dobry humor
Żarty w środku napiętej sytuacji wydają się sprzeczne z tym, co naprawdę chcesz zrobić. Jednak zastosowanie odrobiny humoru może pomóc rozładować napięcie, gdy twoje dziecko nie jest w stanie uciec od sytuacji, która je złości.
To świetny sposób radzenia sobie z trudną sytuacją, zanim dziecko dojdzie do punktu krytycznego. Kiedy używasz żartu, aby złagodzić sytuację, upewnij się, że humor, do którego się uciekasz, w żaden sposób nie ośmiesza dziecka. Skoncentruj się na żarcie, który może mu pomóc uśmiechnąć się.
3. Plan
Rozmowa z dzieckiem o złości, gdy nie jest złe, stwarza możliwość obmyślenia planu. Stwórz bezpieczną przestrzeń, gdzie możecie porozmawiać o tym, co je denerwuje i jak sobie z tym radzić. Zidentyfikowanie punktu zapalnego, a także opracowanie metod radzenia sobie z emocjami pomoże mu w krytycznej sytuacji. Jest szansa, że przypomni sobie, co robić, gdy poczuje wzbierająca w nim złość. Nawet kiedy ciebie nie będzie obok!