Dziecko ma katar, kaszle i jest rozpalone? Tak mu pomożesz domowymi sposobami

Marta Uler
25 października 2022, 16:13 • 1 minuta czytania
Jesień sprzyja infekcjom. Gdy twoje dziecko, dotąd radosne i energiczne, zaczyna marudzić, kiepsko się czuje, ma kaszel, katar i podwyższoną temperaturę, może to oznaczać, że się przeziębiło. Podpowiadamy, jak możesz mu pomóc sprawdzonymi, naturalnymi sposobami.
Na pierwsze objawy infekcji doskonale sprawdzają się domowe sposoby. Victoria Paint/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej


Domowe sposoby na przeziębienie u dzieci

Domowe sposoby na przeziębienie u dzieci przetestowały całe pokolenia mam i babć. Każda ma swoje sprawdzone patenty, które choć różnią się między sobą, to często opierają się na podobnych zasadach i składnikach. Co najważniejsze, domowe, czyli naturalne, sposoby na przeziębienie u dzieci często polecane są przez samych lekarzy, bowiem na początku infekcji właściwie nie ma sensu podawać pacjentowi żadnych leków, poza przeciwgorączkowymi. Ciężko też stwierdzić – po tych pierwszych objawach – co konkretnie dziecku dolega, wiele chorób zaczyna się przecież podobnie. Pediatra zwykle woli "obejrzeć" dziecko, które choruje już około trzech dni. 

Domowe sposoby na przeziębienie u dzieci – polecane nawet przez lekarzy

Wiele przeziębień można wyleczyć, stosując jedynie naturalne sposoby. Gdy lekarz ogląda dziecko w pierwszej fazie infekcji, zwykle zaleca odpoczynek, odpowiednie nawodnienie i ewentualnie leki przeciwgorączkowe, oraz każe obserwować dziecko. 

Uwaga: jeśli maluch nie gorączkuje powyżej 38 st. C, leki przeciwgorączkowe nie są potrzebne. Podwyższona temperatura jest korzystna dla organizmu podczas walki z infekcją. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko źle ją znosi. Wtedy zawsze podajemy paracetamol lub ibuprofen.

Poza tym pediatra często sam zaleca podawanie dziecku herbatki z róży czy syropu z cebuli. Te domowe sposoby na przeziębienie u dzieci są naprawdę skuteczne i, co ważne, mają także naukowe podstawy. Jak więc pomóc przeziębionemu dziecku?

Naturalne sposoby na gorączkę (i nie tylko)

Jeśli dziecko ma podwyższoną temperaturę, możesz spróbować ją zbić którymś z tych domowych sposobów na gorączkę u dziecka:

Przepis na herbatkę zdrowotną na przeziębienie u dziecka

Zmieszaj w szklance po 10,5-1 łyżeczki kwiatostanów lipy, bzu czarnego, ziela macierzanki oraz 1-2 owoców dzikiej róży. Zalej wrzątkiem i parz pod przykryciem 20 minut. Po tym czasie odcedź i podawaj dziecku do picia 3-4 razy dziennie. Każdą porcję możesz rozcieńczyć nieco z wodą. 

Naturalne sposoby na kaszel (i nie tylko)

Wiele przypraw i warzyw, których codziennie używasz podczas gotowania, sprawdzi się również w momencie, gdy twoje dziecko jest przeziębione. Domowe sposoby na kaszel uwzględniają:

Przepis na syrop z cebuli dla dziecka

Pół średniej wielkości cebuli pokrój drobno i wrzuć do słoika. Dodaj łyżkę miodu i odstaw przynajmniej na kilka godzin, a następnie wciśnij do syropu pół cytryny. Syrop podawaj dziecku kilka razy dziennie po łyżeczce. Pamiętaj jednak, że miód nie jest zalecany dla dzieci poniżej 12. miesiąca życia, grozi botulizmem dziecięcym. Jeśli masz w domu kilkulatka – taki syrop będzie jak znalazł.

Dla starszych dzieci możesz przygotować bardziej intensywną miksturę. Do cebuli z miodem i cytryną dodaj także wyciśnięty ząbek czosnku i jeśli chcesz, również imbir. Weź przy tym pod uwagę delikatne kubki smakowe oraz żołądek dziecka. Pikantne przyprawy w syropie powinny stanowić tylko mały dodatek. 

Przepis na złote mleko - naturalny sposób na przeziębienie u dziecka

To nowoczesna wariacja na temat popularnego mleka z masłem i miodem. Oprócz tych składników, do ciepłego mleka – krowiego lub roślinnego – dodaj szczyptę kurkumy, ewentualnie imbiru oraz wyciśnięty czosnek. Polecamy także złote mleko z przyprawami korzennymi.

Naturalne sposoby na katar u dzieci

Wśród domowych sposobów na katar u dziecka na uwagę zasługują:

Naturalne sposoby na zatoki, katar, kaszel i gorączkę są sprawdzone i od lat stosowane przez mamy, a także polecane przez pediatrów, a ich działanie jest potwierdzone naukowo. Pamiętaj jednak, że przeciwwskazaniem do stosowania niektórych przepisów są alergie u dzieci. Oczywiście domowe leczenie nie zawsze jest w stanie zastąpić wizytę u lekarza. Jeśli po 2-3 dniach stan dziecka się nie poprawia, zalecamy wizytę w gabinecie pediatrycznym.

Czytaj także: https://mamadu.pl/144719,6-domowych-syropow-na-przeziebienie-i-odpornosc-przepisy