Olejki eteryczne mają mnóstwo zastosowań zdrowotnych, są podstawą aromaterapii, oczyszczają powietrze, działają przeciwtrądzikowo, bakteriobójczo, mogą być używane do inhalacji, nadają piękny zapach ubraniom. Wiele osób myli jednak naturalne olejki eteryczne z olejkami zapachowymi. Wyjaśniamy, czym są naturalne olejki eteryczne i jak ich używać.
Olejki eteryczne to najcenniejsze surowce pozyskiwane z roślin. Mogą być wytłaczane z każdej części potencjalnej rośliny: korzenia, kłączu, zielu, liści, kwiatów, owoców, nasion czy kory.
Olejki eteryczne występują w komórkach tkanki i odpowiadają za takie walory roślin, jak ich aromat i smak. Są w pełni naturalnym surowcem, od wieków stosowane były w medycynie naturalnej, a ich właściwości zdrowotne są dokładnie zbadane i doceniane.
Olejki eteryczne a olejki zapachowe
Wiele osób myli naturalne olejki eteryczne z olejkami zapachowymi, szczególnie gdy mowa o odświeżaczach powietrza czy aromaterapii. Olejki eteryczne to naturalne mieszaniny, posiadające mnóstwo właściwości zdrowotnych. Olejki zapachowe to po prostu produkty kosmetyczne, syntetyczne o dodanym zapachu. mogą być użyteczne ze względu na piękny aromat, jednak pozbawione są jakichkolwiek walorów prozdrowotnych.
Aromaterapia
Do aromaterapii możemy używać wyłącznie olejków eterycznych. Aromaterapia jest formą leczenia zapachami. Powinniśmy wybrać odpowiedni olejek eteryczny i wdychać do od 15/20 minut go godziny.
Możemy to robić w domu, potrzebować będziemy urządzenia, które olejek rozprowadzi. Może być to kominek, dyfuzor, nawilżacz powietrza lub ciepła woda. Poza tym kluczowe jest działanie olejków. Dlatego sprawdźmy działanie olejku przed jego użyciem.
Właściwości olejków eterycznych
Olejek lawendowy – zwalcza stres, koi lęki, łagodzi ból przy migrenie czy innych typach bólu głowy. Ma działanie antydepresyjne i uspokajające, wprawia w dobry nastrój. Stosowany tuż przed zaśnięciem – pomaga w zasypianiu.
Olejek z drzewa herbacianego – olejek herbaciany jest idealny dla osób, które mają tendencję do częstych przeziębień.
Olejek różany – jest szczególnie polecany kobietom, ponieważ łagodzi dolegliwości związane z menstruacją.
Olejek z eukaliptusa – działa przeciwbólowo i rozgrzewająco, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku mięśniobóli czy kłopotów z reumatyzmem. Ma też właściwości przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowe, dlatego warto go stosować przy przeziębieniu, zapaleniu zatok, kaszlu, grypie.
Olejek z drzewa sandałowego – działa relaksująco, uspokajająco, wpływa kojąco na zszargane nerwy, dzięki temu szybko poprawia samopoczucie. Wykazuje też właściwości przeciwbólowe, łagodzi też objawy przeziębienia.
Olejek z bergamotki – wykazuje działanie łagodzące napięcia nerwowe, uspokaja, wycisza emocje, zmniejsza lęk. Jednocześnie pobudza do działania, dodaje też pewności siebie.
Olejek waniliowy – koi nerwy, łagodzi stres, lęk, pomaga zwalczyć bezsenność oraz poprawia nastrój. Wykazuje także właściwości antydepresyjne oraz obniża ciśnienie krwi. Świetnie radzi sobie również w zwalczaniu bólów miesiączkowych.
Olejek pomarańczowy – działaj uspokajająco i kojąco. Łagodzą objawy depresji i nerwicy, pomagają osobom z problemem bezsenności i zaburzeń snu;
Olejek z mięty pieprzowej – polecany osobom z problemami górnych dróg oddechowych. Działa również wykrztuśnie.
Olejki eteryczne do inhalacji
Olejki eteryczne mogą być świetnym wsparciem w leczeniu przeziębienia czy grypy. A dokładnie jej objawów, takich jak zatkany nos, męczący kaszel, niedrożne drogi oddechowe. Do inhalacji wykorzystać możemy: olejek lawendowy, olejek herbaciany, olejek bergamotowy, olejek cytrynowy, olejek cedrowy, olejek eukaliptusowy, olejek miętowy olejek rozmarynowy.
Jak wykonać inhalację? Wystarczy nalać do naczynia gorącej wody i dodać olejki eteryczne – olejek eukaliptusowy bądź rozmarynowy sprawdzi się na przeziębienie. Po przygotowaniu naparu należy nachylić się nad naczyniem i przykryć głowę ręcznikiem.
Inhalacja powinna trwać kilka minut, podczas której należy wdychać parę nosem a wydychać ustami. Domowe inhalacje działają odkażająco, dodatkowo rozrzedzają zaległą w nosie wydzielinę, przyczyniając się do udrożnienia dróg oddechowych.
Czy olejki eteryczne są bezpieczne w ciąży?
Olejki eteryczne mogą być wielką pomocą w typowych dolegliwości związanych z porodem, połogiem i rodzicielstwem.
Należy jednak pamiętać, że niektórych olejków nie poleca się ciężarnym, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Należą do nich: olejek różany, jaśminowy, szałwiowy i rumiankowy. Na ogół jednak uznaje się za bezpieczne stosowanie olejków kwiatowych i cytrusowych podczas całej ciąży. Mimo to, przed zastosowaniem warto się skonsultować ze specjalistą.
Dyfuzor do olejków eterycznych
Specjaliści od aromaterapii podkreślają jednak, że kominek wcale nie jest najlepszą formą na rozpylanie olejków, ponieważ olejek eteryczny wcale nie powinien być podgrzewany, a powoli uwalniany i utleniany wraz z parą wodną. Polecają więc do tego dyfuzory i nawilżacze powietrza.
Urządzenia te uwalniają esencję substancji do aromaterapii, sprawiając tym samym, że pomieszczenie wypełnia się przyjemnymi nutami zapachowymi, a powietrze pozostaje nawilżone.
Ilość olejku, którą należy wlać do dyfuzora, zazwyczaj podana jest w instrukcji i zależy oczywiście od ilości wody. Przyjmuje się, że zaczynamy od 5 kropli na 150 mililitrów i zwiększamy dawkę, jeśli chcemy poczuć mocniejszy zapach.
Regularnie stosowana aromaterapia może mieć niesamowity wpływ na poprawę naszego zdrowia i samopoczucia. Pamiętajcie o wyborze odpowiedniego olejku, rozcieńczania go z wodą lub olejem oraz o wyborze odpowiedniego kominka lub dyfuzora.
Olejki eteryczne dla dzieci
Olejki eteryczne można stosować u dzieci i to już od 6 miesiąca życia. Inhalacja olejkami eterycznymi jest zbawienna przy nawracającym kaszlu. Niektórych olejków dzieci powinny jednak bezwzględnie unikać. Raport amerykańskiego Centrum Toksykologicznego w Tennessee wskazuje, że w czasie doustnego podawania dzieciom olejków eterycznych często dochodzi do zakrztuszeń, a olejek, który w ich wyniku trafia do płuc, prowadzi do zapalenia.
Oto lista olejków eterycznych, których nie można podawać dzieciom:
olejek kamforowy – nie wolno stosować go u niemowląt i małych dzieci, wcierany w skórę w zbyt dużych ilościach może powodować podrażnienie. Połknięty już po kilku minutach może spowodować silne drgawki.
olejek goździkowy – nie jest wskazany dla kobiet ciężarnych i w czasie karmienia piersią, może powodować dolegliwości układu pokarmowego oraz reakcje alergiczne.
olejek muszkatołowy – w zbyt dużych ilościach może powodować halucynację, a nawet śpiączkę u dziecka.
olejek lawendowy – mimo działania uspakajającego należy uważać z podawaniem go dzieciom. Eksperci wskazują, że olejek lawendowy może mieć wpływ na gospodarkę hormonalną dzieci i prowadzić do jej zaburzenia, szczególnie u chłopców.
olejek eukaliptusowy – u małych dzieci i niemowląt może powodować problemy z oddychaniem. Połknięcie olejku eukaliptusowego przez dziecko może powodować nudności, biegunki, a nawet drgawki i zaburzać działanie przyjmowanych leków.
olejek szałwiowy – także może powodować drgawki u dzieci.
olejek tymiankowy – może wywoływać reakcje alergiczne.
olejek z drzewa herbacianego – nie nadaje się do stosowania przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. U małych dzieci może powodować podrażnienia skóry i reakcje alergiczne. Przedawkowany i stosowany w nierozcieńczonej formie może skończyć się biegunką, wymiotami, sennością, zaburzeniami równowagi, a nawet śpiączką.
olejek z mięty pieprzowej – stosowany na skórę w okolicach ust i nosa może powodować bezdech u małych dzieci.
olejek cynamonowy – jest silnym alergenem i dlatego nie zaleca się jego stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia.