Inhalacje dziecka mają sens zarówno przy kaszlu mokrym, jak i przy suchym - łagodzą kaszel i duszności, nawilżają śluzówkę i drogi oddechowe. Nawet inhalacje na kaszel z samej soli fizjologicznej mogą wiele zmienić podczas leczenia kaszlu.
Inhalacje na kaszel mogą być elementem leczenia, a nie tylko łagodzeniem objawów infekcji górnych dróg oddechowych.
Inhalacje na kaszel można przeprowadzać z użyciom soli fizjologicznej - zarówno na kaszel mokry, jak i kaszel suchy.
Inhalacje na kaszel w przypadku poważniejszych infekcji przeprowadza się z użyciem leków wziewnych np. sterydowych, które rozpuszcza się w soli fizjologicznej.
Inhalacje na kaszel
Inhalacje na kaszel obok inhalacji na katar złagodzą objawy przeziębienia czy infekcji, bo rozrzedzą zalegającą w oskrzelach wydzielinę. Inhalacje dziecka z solą fizjologiczną mają sens zarówno przy kaszlu suchym, jak i mokrym, bo nawilżają śluzówkę i drogi oddechowe i dzięki temu przynoszą ulgę.
Można też robić inhalacje na kaszel dziecku przy pomocy lekarstw wziewnych, które przepisze maluchowi pediatra. Gdy będziemy je stosować według zaleceń, inhalacje dziecka mogą być elementem leczenia, a nie tylko łagodzenia objawów infekcji.
Inhalacje to bardzo skuteczna metoda leczenia infekcji dróg oddechowych, dlatego niemowlakom i małym dzieciom są one często zalecane przez lekarzy. Inhalacje na kaszel są zalecane również w przypadku chorób przewlekłych, w których występuje kaszel, np. gdy dziecko ma astmę.
Kiedy inhalować kaszlące dziecko?
Inhalacje na kaszel można robić już małemu niemowlakowi, do tego celu służą specjalne końcówki z zestawu dołączonego do inhalatora: ustnik oraz maseczka pediatryczna, a czasami – smoczek do inhalacji dla niemowlaków.
Inhalacje dziecka, gdy ma kaszel, można robić, podczas tych infekcji:
katar i suchy kaszel przy przeziębieniu — gdy dziecko ma katar, wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła i podrażnia je, więc dziecko zaczyna kasłać. W takiej sytuacji lekarz najczęściej zaleca nebulizację roztworem soli fizjologicznej. Inhalacja nawilża śluzówkę, łagodzi kaszel i pomaga odetkać zakatarzony nos
inhalacje na kaszel mokry u dziecka – pediatra może przepisać inhalacje lekami ułatwiającymi odkrztuszanie
zapalenie oskrzeli u niemowlaków i małych dzieci — lekarze zalecają inhalacje sterydami i lekami rozszerzającymi oskrzela
astma – zaleca się inhalacje lekami rozszerzającymi oskrzela oraz sterydami
mukowiscydoza – która objawia się wcześniejszymi częstymi zapaleniami oskrzeli i płuc, spowodowanymi gęstym, zalegającym śluzem, a także stałym mokrym kaszlem z ropną wydzieliną
POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc)
Inhalacje na kaszel mokry
Inhalacje dziecka, gdy męczy je mokry kaszel, można wykonywać, by złagodzić duszności i ułatwić odrywanie się wydzieliny, która zalega w oskrzelach.
Inhalacje na kaszel mokry można robić solą fizjologiczną lub jej mieszanką z kwasem hialuronowym, obie nawilżą śluzówkę i drogi oddechowe. By oderwać i rozrzedzić zalegającą wydzielinę, można też stosować preparaty, które oprócz rozrzedzenia pomogą ją usunąć (działają wykrztuśnie).
W tym celu oprócz leków przepisanych przez lekarza można stosować hipertoniczną sól fizjologiczną (roztwór o większym , 3-procentowym stężeniu). Preparaty wykrztuśne stosuje się zazwyczaj rano i w południe, maksymalnie 4 godziny przed snem.
Zwiększają nawodnienie i objętość wydzieliny, a także zmniejszają jej lepkość, dzięki czemu ułatwiają usunięcie zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych. Dorosły, który ma mokry kaszel, może zrobić inhalacje na kaszel z dodatkiem olejków eterycznych i ziołowych substancji takich jak: podbiał, koper włoski, tymianek, olejku eukaliptusowego i sosnowego.
Ziołowych naparów nie należy robić w inhalatorze, tylko za pomocą tzw. "parówek", czyli wdychania oparów z ziół z naczynia, w którym są zaparzone. Olejków i ziół natomiast nie stosuj w inhalacjach u dziecka, chyba że zostało to skonsultowane z lekarzem.
Inhalacje na kaszel suchy
Przy męczącym i duszącym kaszlu suchym, któremu towarzyszy katar, najlepiej stosować w inhalacjach dziecka sól fizjologiczną, która nawilży śluzówkę i drogi oddechowe. Oprócz soli fizjologicznej warto też stosować taką, która ma większe stężenie 3-5 proc. (hipertoniczna) lub taka z dodatkiem kwasu hialuronowego.
Te inhalacje można robić wieczorem przed snem, bo dzięki nim złagodzimy kaszel, który nie będzie dziecka wybudzał w nocy.
Jakie leki do inhalacji na kaszel?
Do inhalacji dziecka, gdy ma kaszel, samodzielnie możesz stosować tylko sól fizjologiczną, sól z dodatkiem kwasu hialuronowego lub jej roztwór o większym stężeniu.
Oprócz tego istnieją leki na receptę, które rozszerzają oskrzela i łagodzą kaszel, ale trzeba się liczyć z tym, że są to leki sterydowe i musi je wypisać na receptę pediatra. Inhalacje na kaszel z lekami robi się przy pomocy soli fizjologicznej i rozpuszczonych w niej takich lekarstw jak: Berodural, Nebbud, Pulmicort lub inne, które zaleci pediatra.
Do inhalacji na kaszel można też stosować napary z ziół, których raczej nie należy robić za pomocą inhalatora, a w formie tzw. "parówek", czyli wdychania oparów zaparzonych ziół wprost z naczynia. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie zioła można stosować w przypadku niemowlaków i małych dzieci.