Za nic nie może wydmuchać noska? Poznaj 5 domowych sposobów na zapalenie zatok u dzieci

Marta Uler
28 września 2022, 11:50 • 1 minuta czytania
Okres jesienno-zimowy to moment, kiedy dopada nas zapalenie zatok. Chorują wszyscy - dzieci, dorośli i osoby starsze. Katar i zapchany nos to nic przyjemnego. Jak można walczyć z zapaleniem zatok?
Przy chorych zatokach ciężko wydmuchnąć nos. Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Sposoby na zapalenie zatok

Domowe sposoby na zatoki świetnie sprawdzają się w wielu przypadkach zapalenia zatok, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Czasem jest tak, że gdy tylko poczujemy ból, ucisk i rozpieranie w okolicy nosa i czoła, w pierwszej kolejności kierujemy się do apteki, by kupić „coś na zatoki”. Często są to suplementy proponowane nam przez farmaceutę, które okazują się mało skuteczne, jak również drogie. Za to w domowym zaciszu można zupełnie za darmo samemu przeprowadzić sobie i swojemu dziecku kurację, która nie tylko przyniesie ulgę, ale wręcz wyleczy zapalenie zatok.


Czym w ogóle są zatoki? Są to przestrzenie pomiędzy kośćmi twarzoczaszki wypełnione powietrzem. Wyściela je błona śluzowa produkująca wydzielinę. U zdrowej osoby wydzielina ta jest na bieżąco usuwana na zewnątrz, ale gdy dojdzie do jej zapalenia, zwykle na tle wirusowym (zapalenie zatok mogą wywoływać adenowirusy, rinowirusy, orbiwirusy, wirus grypy, paragrypy czy wirus RS), sprawa nie jest już taka prosta. Wirusy się namnażają, śluzówka zaczyna puchnąć i wydzielina nie może się wydostać na zewnątrz. Oddychanie przez nos w pewnym momencie staje się niemożliwe, do tego dochodzi ból zatok. Zatem, co na zatoki znajdziemy w domowej apteczce?

Domowe sposoby na zatoki u dzieci

Co, zrobić, gdy domowe sposoby na zatoki nie wystarczą

Zapalenia zatok mogą przebiegać nie tylko (choć najczęściej) na tle wirusowym. Zdarza się, że podłoże choroby jest bakteryjne, grzybicze lub alergiczne. Czasem zapalenia zatok wywołują polipy lub skrzywiona przegroda nosowa. Nie zawsze domowe sposoby na zatoki zadziałają tak, jak byśmy tego chcieli. Nie lecz się – ani swojego dziecka! - za wszelką cenę na własną rękę. Jeśli po kilku dniach ból zatok nie ustąpi, należy udać się do lekarza. Być może włączy lek sterydowy lub antybiotyk. Jeśli zapalenie zatok u twojego dziecka nawraca, prawdopodobnie lekarz zleci wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/156533,sol-na-zatoki-cieple-oklady-z-soli-przyniosa-ulge-w-zapaleniu-zatok