Reklama.
Aromaterapia — co to?
Aromaterapia bywa zupełnie niedoceniana i traktowana jako niewiele wnosząca w nasze ciało forma relaksu. Tymczasem to forma medycyny alternatywnej, która może przynieść naprawdę wielką ulgę naszemu ciału i umysłowi.Może cię zainteresować także: Dawniej chronił przed "czarną śmiercią", to epidemiczny specyfik. Poznaj właściwości tego olejku
Każdy konkretny zapach ma wpływ na nasze ciało - może je pobudzić, jak zapachy cytrusowe, może nas uspokoić – jak nuty lawendowe albo podrażnić i wprawić w zły nastrój.
Aromaterapia — jak zacząć?
Arometarapia polega na odpowiednim dobraniu olejku eterycznego do naszej dolegliwości, a potem aplikowaniu go sobie przez czas od 15/20 minut do godziny. Możemy to robić w domu, potrzebować będziemy urządzenia, które olejek rozprowadzi. Może być to kominek, dyfuzor, nawilżacz powietrza lub ciepła woda.Przede wszystkim jednak będziemy potrzebować olejku. A jaki olejek wybrać?
Aromaterapię zaczynamy od doboru odpowiedniego olejku. By sesja terapeutyczna działała, olejek powinien być przede wszystkim przyjemny dla naszego nosa – ciało nie zrelaksuje się przy zapachu, który nas drażni. Poza tym kluczowe jest działanie olejków.
Aromaterapię zaczynamy od doboru odpowiedniego olejku. By sesja terapeutyczna działała, olejek powinien być przede wszystkim przyjemny dla naszego nosa – ciało nie zrelaksuje się przy zapachu, który nas drażni. Poza tym kluczowe jest działanie olejków.
Aromaterapia – jaki olejek do czego?
Olejek lawendowy – zwalcza stres, koi lęki, łagodzi ból przy migrenie czy innych typach bólu głowy. Ma działanie antydepresyjne i uspokajające, wprawia w dobry nastrój. Stosowany tuż przed zaśnięciem – pomaga w zasypianiu.Olejek z drzewa herbacianego – olejek herbaciany jest idealny dla osób, które mają tendencję do częstych przeziębień.
Olejek różany – jest szczególnie polecany kobietom, ponieważ łagodzi dolegliwości związane z menstruacją.
Olejek z eukaliptusa – działa przeciwbólowo i rozgrzewająco, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku mięśniobóli czy kłopotów z reumatyzmem. Ma też właściwości przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowe, dlatego warto go stosować przy przeziębieniu, zapaleniu zatok, kaszlu, grypie.
Olejek z drzewa sandałowego – działa relaksująco, uspokajająco, wpływa kojąco na zszargane nerwy, dzięki temu szybko poprawia samopoczucie. Wykazuje też właściwości przeciwbólowe, łagodzi też objawy przeziębienia.
Olejek z bergamotki – wykazuje działanie łagodzące napięcia nerwowe, uspokaja, wycisza emocje, zmniejsza lęk. Jednocześnie pobudza do działania, dodaje też pewności siebie.
Olejek waniliowy – koi nerwy, łagodzi stres, lęk, pomaga zwalczyć bezsenność oraz poprawia nastrój. Wykazuje także właściwości antydepresyjne oraz obniża ciśnienie krwi. Świetnie radzi sobie również w zwalczaniu bólów miesiączkowych.
Olejek pomarańczowy – działaj uspokajająco i kojąco. Łagodzą objawy depresji i nerwicy, pomagają osobom z problemem bezsenności i zaburzeń snu;
Olejek z mięty pieprzowej – polecany osobom z problemami górnych dróg oddechowych. Działa również wykrztuśnie.
Jak widać wiele olejków wykazuje podobne właściwości, dlatego kluczowe jest dobranie takiego, który odpowiada nam przede wszystkim pod kątem zapachowym. Warto przetestować kilka olejków eterycznych, by dobrać taki, który najlepiej podziała na nasze ciało i umysł.
Aromaterapia — jak używać olejków w domu?
Gdy dobraliśmy już właściwy olejek mamy kilka możliwości na aromatyzowanie się nim. Najłatwiejszym sposobem, który nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu jest przygotowanie kąpieli z olejkiem eterycznym.Woda nie powinna przekraczać 38 stopni, wystarczy dodać do niej od 6 do 20 kropli olejku — to naprawdę indywidualna kwestia, lepiej jednak zacząć od mniejszej ilości i dodawać niż przesadzić i doznać mdłości z powodu intensywnego zapachu.
Kąpiel powinna trwać przynajmniej 15 — 20 minut. Zadbaj przy tym o ciszę, półmrok w łazience, ciepły ręcznik pod głowę i spróbuj maksymalnie się wyciszyć, wdychając głęboko zapach olejku. Jednak do aromaterapii na dłużej wykorzystać możemy kominek, dyfuzor lub nawilżacz powietrza.
Jaki kominek do aromaterapii?
Jednym z najpopularniejszych sposobów na rozpylanie olejków jest używanie kominka zapachowego. Jest on tańszy niż nawilżacze i dyfuzory powietrza i jedyne, czego wymaga poza olejkiem, to mała świeczka oraz olej bazowy lub woda.Kominek to ceramiczne naczynie, składające się z dwóch części – górna to naczynie, w którym umieszcza się olej, dolna to otwór, w którym umieszcza się świeczkę. Działanie kominka jest proste – płomień świecy podgrzewa od dołu miseczkę z olejkiem, który paruje. A my go wdychamy.
Trzeba jednak pamiętać, że do kominka nie wlewamy czystego olejku eterycznego. Potrzebujemy oleju bazowego, czyli oleju naturalnego, który nie ma żadnego zapachu np. oleju migdałowego lub wody. Mieszamy olej w proporcjach podanych na kominku, zazwyczaj 5 kropli na 100 mililitrów wody, zapalamy świeczkę i wdychamy opary aż substancja zniknie.
Dyfuzor do aromaterapii
Specjaliści od aromaterapii podkreślają jednak, że kominek wcale nie jest najlepszą formą na rozpylanie olejków, ponieważ olejek eteryczny wcale nie powinien być podgrzewany, a powoli uwalniany i utleniany wraz z parą wodną. Polecają więc do tego dyfuzory i nawilżacze powietrza.Urządzenia te uwalniają esencję substancji do aromaterapii, sprawiając tym samym, że pomieszczenie wypełnia się przyjemnymi nutami zapachowymi, a powietrze pozostaje nawilżone.
Ilość olejku, którą należy wlać do dyfuzora, zazwyczaj podana jest w instrukcji i zależy oczywiście od ilości wody. Przyjmuje się, że zaczynamy od 5 kropli na 150 mililitrów i zwiększamy dawkę, jeśli chcemy poczuć mocniejszy zapach.
Regularnie stosowana aromaterapia może mieć niesamowity wpływ na poprawę naszego zdrowia i samopoczucia. Pamiętajcie o wyborze odpowiedniego olejku, rozcieńczania go z wodą lub olejem oraz o wyborze odpowiedniego kominka lub dyfuzora.
Może cię zainteresować także: Pokrój cytrynę, postaw przy łóżku, a drugą na biurku. O tym efekcie marzy każdy zestresowany mieszczuch