Opieka nad żoną po porodzie to czasem konieczność. Prawo też to przewiduje
- Opieka nad żoną po porodzie nie jest tym samym, co urlop ojcowski czy urlop tacierzyński.
- Opieka nad żoną po porodzie to potoczne określenie zwolnienia lekarskiego, które przysługuje ojcu dziecka.
- Jeśli młoda mama nie czuje się na siłach, by samodzielnie zaopiekować się noworodkiem bezpośrednio po porodzie, lekarz może ojcu maluszka wystawić L4 na opiekę nad żoną.
Opieka nad żoną po porodzie 2024
Młodzi ojcowie w 2024 r. mają prawo do różnych urlopów, które wiążą się z rodzicielstwem:
- okolicznościowego z tytułu urodzenia się dziecka (2 dni),
- ojcowskiego,
- tacierzyńskiego,
- rodzicielskiego.
Poza tym w razie potrzeby tata może wziąć zwolnienie lekarskie (L4), by zaopiekować się partnerką (niekoniecznie musi być małżonką) zaraz po porodzie.
Zasiłek opiekuńczy na żonę 2024: komu przysługuje?
Zasiłek opiekuńczy na żonę (jak i każdego innego członka rodziny) przysługuje tylko osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Na płatne L4 mogą liczyć osoby zatrudnione na podstawie umowę o pracę i zlecenie oraz właściciele firm. Przedsiębiorcy muszą jednak opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe (obowiązkowo lub dobrowolnie). Co istotne, nie trzeba być małżeństwem, żeby ubiegać się o zwolnienie opiekuńcze. To oznacza, że przysługuje ono także partnerowi, czyli ojcu dziecka, warunkiem jest wspólne życie pod jednym dachem.
Opieka nad żoną po porodzie: ile dni
To, ile dokładnie dni L4 dostanie tata, zależy od lekarza (maksymalnie może to być 14 dni). Warto zaznaczyć, że są to dni z puli zasiłku opiekuńczego.
W roku kalendarzowym można wykorzystać maksymalnie 14 dni na opiekę nad chorymi członkami rodziny. Oznacza to, że wykorzystując 14 dni zwolnienia na żonę lub partnerkę, mężczyzna nie będzie mógł do końca roku skorzystać z tego świadczenia na żadnego innego członka rodziny.
Opieka nad żoną po porodzie 2024: ile wynosi zasiłek opiekuńczy na żonę?
Zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad żoną/partnerką po porodzie w 2024 r. wynosi 80 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia, które wylicza się na podstawie średniej z ostatnich 12 miesięcy. Zasiłek wypłaca ZUS bezpośrednio (ma na to 30 dni) lub pracodawca, jeżeli mężczyzna zatrudniony jest w dużym przedsiębiorstwie.
Opieka nad żoną po porodzie: jak otrzymać zwolnienie?
Zwolnienie lekarskie na opiekę nad partnerką po porodzie można uzyskać w szpitalu przy wypisie kobiety ze szpitala. Zwolnienie takie może również wystawić lekarz rodzinny lub ginekolog. Przysługuje ono ojcu dziecka w momencie, gdy istnienie podejrzenie, że partnerka będzie wymagać pomocy. Lekarz nie ma jednak obowiązku wystawienia takiego zwolnienia. Zwykle wskazaniem do wypisania L4 jest zabieg operacyjny lub ciężki poród naturalny. Lekarz wystawi elektroniczne zwolnienie, które automatycznie trafi do ZUS i płatnika. Dodatkowo należy u pracodawcy złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorym członkiem rodziny – druku ZUS Z-15 oraz skrócony akt urodzenia dziecka potwierdzający, że dziecko jest wspólne.
Jeżeli ojciec dziecka prowadzi działalność gospodarczą, komplet dokumentów dostarcza bezpośrednio do ZUS-u.
Czytaj także: https://mamadu.pl/158530,urlop-rodzicielski-2022-co-sie-zmieni-czy-mozna-zrezygnowac-wzor-wniosku