mamDu_avatar

Nie musisz brać go od razu. Wszystko, co trzeba wiedzieć o urlopie ojcowskim

Martyna Pstrąg-Jaworska

02 stycznia 2023, 09:01 · 3 minuty czytania
Urlop ojcowski w 2024 roku trwa dwa tygodnie. Dla wielu mężczyzn jest oczywistym wyborem już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Większość współczesnych ojców bierze go od dnia, kiedy partnerka i dziecko wracają ze szpitala, aby pomóc młodej mamie w początkowym niełatwym okresie i zbliżyć się do potomka. Ale czy wiesz, że na wykorzystanie go masz aż dwa lata?


Nie musisz brać go od razu. Wszystko, co trzeba wiedzieć o urlopie ojcowskim

Martyna Pstrąg-Jaworska
02 stycznia 2023, 09:01 • 1 minuta czytania
Urlop ojcowski w 2024 roku trwa dwa tygodnie. Dla wielu mężczyzn jest oczywistym wyborem już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Większość współczesnych ojców bierze go od dnia, kiedy partnerka i dziecko wracają ze szpitala, aby pomóc młodej mamie w początkowym niełatwym okresie i zbliżyć się do potomka. Ale czy wiesz, że na wykorzystanie go masz aż dwa lata?
Urlop ojcowski nie podlega przekazaniu, może wykorzystać go tylko ojciec dziecka i ma na to aż dwa lata. Fot. Yan Krukov/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Urlop ojcowski 2024 przysługuje każdemu mężczyźnie, któremu urodzi się dziecko, ale zgodę na niego musi wyrazić pracodawca.
  • Urlopu ojcowskiego 2024 nie przekażesz mamie dziecka, ale możesz wstrzymać się z braniem go aż do 1. urodzin dziecka.
  • Urlop ojcowski i tacierzyński to nie jest to samo. Ten drugi według prawa przysługuje obojgu rodzicom i nie można go przenieść na tego drugiego.

Urlop ojcowski 2024: komu przysługuje

Z urlopu ojcowskiego w 2024 roku może skorzystać każdy mężczyzna, któremu urodziło się dziecko lub takowe przysposobił. Jest to prawo wyłączne i nie podlega przekazaniu matce dziecka. Urlop ojcowski nie zależy od prawa matki dziecka do świadczeń z tytułu urodzenia dziecka.

Urlop ojcowski w 2024 roku: ile dni?

Ojcu dziecka przysługuje łącznie 14 dni kalendarzowych urlopu ojcowskiego, czyli 2 pełne tygodnie. Co ważne, w przypadku narodzin bliźniaków to nadal będą 2 tygodnie. Można go wykorzystać na raz lub w dwóch tygodniowych częściach, bo po podziale żadna część urlopu ojcowskiego nie może mieć mniej niż tydzień. Prawo do urlopu ojcowskiego 2024 przysługuje od dnia urodzenia dziecka do ukończenia przez nie 12 miesięcy.

W przypadku dzieci przysposobionych ojciec może wykorzystać urlop w ciągu 12 miesięcy od uprawomocnienia wyroku sądu, jednak tylko aż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.

Ile jest płatny urlop ojcowski 2024?

Urlop ojcowski jest płatny 100 proc. wynagrodzenia ojca odpowiadającego okresowi urlopu. Płatnikiem zasiłku za urlop ojcowski jest ZUS z tytułu ubezpieczenia chorobowego. Warto wiedzieć, że podobnie, jak w przypadku urlopu macierzyńskiego, pracodawca nie ma możliwości rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem przebywającym na urlopie ojcowskim.

Urlop ulega przerwaniu, jeśli dziecko wymaga w czasie jego trwania hospitalizacji. Wniosek o urlop ojcowski należy złożyć w formie pisemnej u pracodawcy nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem. Po powrocie z urlopu ojcowskiego pracodawca musi przywrócić pracownika na wcześniejsze stanowisko lub równorzędne, bez uszczerbku dla jego wynagrodzenia.

Urlop ojcowski: wniosek

O urlop ojcowski można wnioskować zaraz po urodzeniu dziecka. Ojciec w miejscu pracy musi złożyć fizyczny lub elektroniczny wniosek do kadr. Należy złożyć go nie później niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Większość pracodawców posiada własny wzór wniosku dostępny dla pracowników, niektóre firmy wymagają samodzielnego przygotowania go.

Jak napisać wniosek o urlop ojcowski?

Wniosek o urlop ojcowski musi zawierać

  • imię i nazwisko pracownika
  • miejscowość i datę złożenia wniosku
  • dane pracodawcy
  • prośbę o udzielenie urlopu
  • imię, nazwisko i datę narodzin dziecka
  • datę urodzenia dziecka
  • informację o wymiarze dni urlopowych (z datami: początkową i końcową).

Urlop ojcowski a tacierzyński: różnice

Urlop ojcowski niekiedy bywa niesłusznie określany mianem tacierzyńskiego, a to dwa zupełnie różne urlopy. Pierwszy, jak wspomniano wyżej, przysługuje wyłącznie ojcu i nie podlega przekazaniu go matce. Tacierzyński natomiast jest częścią urlopu rodzicielskiego, który przysługuje obojgu rodzicom. Zarówno matce, jak i ojcu dziecka przysługuje urlop rodzicielski w wymiarze 41 tygodni (42 w przypadku porodu mnogiego), z których aż po 9 tygodni przysługuje wyłącznie ojcu i wyłącznie matce: żadne z nich nie może ich przenieść na drugiego rodzica.

Czytaj także: https://mamadu.pl/157359,polscy-mezczyzni-korzystaja-z-urlopu-rodzicielskiego-tylko-w-1-procencie