mamDu_avatar

Urlop rodzicielski w 2024 roku w rytmie work-life balance. Dla rodziców, a nie tylko matki

Dominika Bielas

08 stycznia 2023, 10:47 · 3 minuty czytania
Urlop rodzicielski w 2024 roku obowiązuje na zasadach, które weszły w życie rok temu. Dzięki unijnej dyrektywie work-life balance urlop rodzicielski został wydłużony do 41 tygodni. Nowością jest także urlop dla drugiego rodzica. Teraz 2 miesiące urlopu rodzicielskiego musi wykorzystać również ojciec dziecka.


Urlop rodzicielski w 2024 roku w rytmie work-life balance. Dla rodziców, a nie tylko matki

Dominika Bielas
08 stycznia 2023, 10:47 • 1 minuta czytania
Urlop rodzicielski w 2024 roku obowiązuje na zasadach, które weszły w życie rok temu. Dzięki unijnej dyrektywie work-life balance urlop rodzicielski został wydłużony do 41 tygodni. Nowością jest także urlop dla drugiego rodzica. Teraz 2 miesiące urlopu rodzicielskiego musi wykorzystać również ojciec dziecka.
Urlop rodzicielski w 2024 roku nie następuje z automatu po macierzyńskim, trzeba złożyć o niego wniosek u pracodawcy. Fot. Tatiana Twinslol/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Urlop rodzicielski w 2024 obowiązuje na takich zasadach jak w 2023 roku, kiedy to przepisy zostały przystosowane do dyrektywy unijnej work-life balance.
  • O urlop rodzicielski w 2024 roku można wnioskować od razu po urodzeniu dziecka, łącząc go z urlopem macierzyńskim, lub oddzielnie, kiedy ten pierwszy zbliża się ku końcowi.
  • Wymiar urlopu rodzicielskiego w 2024 roku wynosi 41 tygodni (ciąża pojedyncza) i 43 tygodnie (ciąża mnoga), w tym 9 tygodni jest zarezerwowane dla drugiego rodzica.

Urlop rodzicielski 2024

Urlop rodzicielski w 2024 roku przyznawany jest na tych zasadach co rok temu. Nowelizacja Kodeksu pracy w Polsce, dostosowująca przepisy do unijnych wytycznych nazwanych work-life balance, weszła w życie dnia 26 kwietnia 2023 roku. To od tego dnia urlop rodzicielski uległ sporym zmianom. Mają sprawić, że kobiety po porodzie będą szybciej wracały na rynek pracy, a ojcowie dzieci zaczną korzystać z przyznanych im urlopów. Do tej pory w Polsce tylko 1 proc. ojców korzystało z urlopu rodzicielskiego.

Ile trwa urlop rodzicielski w 2024 roku?

Urlop rodzicielski w 2024 roku rozpoczyna się po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (tj. od 20 do 37 tygodni, w zależności od tego, ile dzieci urodziło się przy jednym porodzie). Urlop rodzicielski trwa:

  • 41 tygodni – w przypadku jednego dziecka
  • 43 tygodni – w przypadku dwójki lub więcej dzieci.

Ważne: Zgodnie z nowymi przepisami jedno z rodziców może wykorzystać jednak maksymalnie 32 tygodnie z tego urlopu. 9 tygodni to wyłączne uprawnienie drugiego z rodziców, którego nie może przenieść na inną osobę. Rodzice, jeśli chcą, mogą swój urlop wykorzystywać jednocześnie.

Urlop rodzicielski w 2024 roku: zasiłek

Decydując się na połączenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, matka może liczyć na 81,5 proc. swojej pensji w każdym miesiącu trwania urlopu.

Jeśli najpierw zawnioskuje o urlop macierzyński, a dopiero po jego zakończeniu o urlop rodzicielski, jej zasiłek w tym pierwszym okresie będzie stanowił 100 proc. wynagrodzenia, a w czasie trwania urlopu rodzicielskiego 70 proc.

Urlop rodzicielski w 2024 roku: wzór wniosku

Wniosek o urlop rodzicielski 2024 rodzic musi złożyć u swojego pracodawcy, a ten nie może odmówić udzielenia go. Jeśli chcemy wykorzystać całość urlopu rodzicielskiego, wniosek złożony u pracodawcy powinien mieć formę:

W związku z urodzeniem dziecka [imię i nazwisko] w dniu [data urodzenia], po zakończeniu urlopu macierzyńskiego w dniu [data zakończenia urlopu macierzyńskiego], zwracam się z prośbą o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze 32 tygodni w terminie od [data pierwszego dnia urlopu rodzicielskiego] do [data ostatniego dnia urlopu].

Jednocześnie oświadczam, że drugi rodzic [imię i nazwisko] w tym czasie nie będzie korzystać z prawa do urlopu rodzicielskiego. Załączam oświadczenie to potwierdzające.

Wniosek można złożyć z góry (urlopy łączone) do 21 dni po dacie porodu, wówczas możemy wnioskować jednym pismem o dwa urlopy, lub oddzielnie o urlop rodzicielski nie później niż 21 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego.

Czy można zrezygnować z urlopu rodzicielskiego?

Pracownik w każdej chwili może wnioskować do pracodawcy o przerwanie urlopu rodzicielskiego, jak i nie zawnioskować w ogóle o jego udzielenie. Jednak warto pamiętać, że jeśli matka dziecka zrezygnuje z urlopu, a ojciec nie zawnioskuje z odpowiednim wyprzedzeniem o jego przyznanie, uzasadniając rezygnację matki – urlop rodzicielski może przepaść, łącznie z zasiłkiem rodzicielskim przysługującym z jego tytułu.

Jest to więc decyzja, którą trzeba bardzo dokładnie przemyśleć, ale i zaplanować działania z odpowiednim wyprzedzeniem. Warto też pamiętać, że urlop rodzicielski daje prawo do pracy zarobkowej bez ryzyka utraty świadczenia.

Jeśli jednak zdecydujesz się na rezygnację, złóż pisemny wniosek u pracodawcy i poproś o odpowiedź w tej samej formie.

źródła: gov.pl, zus.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/158536,urlop-ojcowski-ile-trwa-czy-jest-platny-komu-przysluguje