L4 na dziecko
L4 na dziecko daje możliwość sprawowania opieki nad chorym dzieckiem bez konieczności utraty wszystkich środków finansowych. Ubezpieczony rodzic chorego dziecka może liczyć na zasiłek opiekuńczy, wypłacany na podstawie zwolnienia lekarskiego na opiekę nad dzieckiem. Opiekun jednocześnie jest zwolniony z obowiązku wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem.
Zasady opieki nad dzieckiem w ramach zwolnienia lekarskiego reguluje rozdział 7 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.1999 nr 60 poz. 636).
Zwolnienie na chore dziecko: dla kogo L4 na dziecko?
Zwolnienie lekarskie może być wystawione opiekunowi, który samodzielnie z powodu choroby dziecka musi sprawować nad nim opiekę. Przysługuje ono:
Rodzic może skorzystać z L4 na dziecko (maksymalnie 60 dni w ciągu roku) z tytułu opieki nad:
L4 na dziecko: umowa zlecenie i działalność
Zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko opiekunom, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym. To znaczy, że mogą z niego skorzystać nie tylko ci, którzy mają umowę o pracę, ale również rodzice na umowie zleceniu, umowie agencyjnej czy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), odprowadzający składki. Prawo do zasiłku mają również ci ubezpieczeni, którzy:
L4 na zdrowe dziecko
Zwolnienie lekarskie na opiekę nad dzieckiem można otrzymać nie tylko z powodu choroby. Przysługuje ono również w innych nadzwyczajnych przypadkach, gdy dorosły nie może podjąć pracy i musi zająć się swoim dzieckiem do lat 8 np.:
- gdy zostanie zamknięty żłobek lub placówka edukacyjna, a rodzice dowiedzą się o tym w czasie krótszym niż 7 dni
- gdy musi się zająć niepełnoletnim i niepełnosprawnym dzieckiem, gdy jego drugi rodzic, który opiekuje się nim na co dzień, jest chory lub przebywa w szpitalu.
Wynagrodzenie na L4: ile płatne?
Do zasiłku opiekuńczego ma prawo zarówno ojciec, jak i matka. Jednak może on być wypłacany tylko jednej stronie. Jego wysokość wyliczy ZUS lub płatnik składek (pracodawca). W przypadku pracowników podstawa wymiaru zasiłku to 80 proc. ze średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto z ostatnich 12 miesięcy, uszczuplonego o składki na ubezpieczenie społeczne, które opłaca.
W przypadku osób osiągających przychód podstawa wymiaru zasiłku to 80 proc. ze średniego miesięcznego przychodu z ostatnich 12 miesięcy, który trzeba jeszcze pomniejszyć o 13,71 proc. Natomiast u osób, które ubezpieczenie chorobowe mają krócej niż 12 miesięcy, podstawą wymiaru zasiłku są pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Zasiłek powinien zostać wypłacony do 30 dni kalendarzowych od daty złożenia wszystkich dokumentów.
Kiedy nie przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko?
Warto wiedzieć, że zasiłku opiekuńczego na chore dziecko nie można uzyskać, gdy inna osoba z rodziny, z którą się mieszka np. babcia lub rodzeństwo jest w stanie zająć się dzieckiem. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, jeśli dziecko ma mniej niż 2 lata.
Zwolnienie lekarskie na dziecko: ile dni w roku?
Czas otrzymywania zasiłku opiekuńczego jest dokładnie określony i zależy od wieku dziecka.
Łącznie można wykorzystać maksymalnie 60 dni wolnego na opiekę nad dzieckiem lub innym bliskim członkiem rodziny. Jeśli L4 pobieramy np. na opiekę nad chorym mężem lub matką, dni zwolnienia zostają również pobierane z puli 60 dni. Nie ma to związku z ilością dzieci lub bliską osobą, którą będziesz się opiekować. Dlatego, jeśli masz bliźniaki poniżej 14 r.ż., to nadal do dyspozycji pozostaje ci 60 dni, a nie 120.
Opieka na dziecko i urlop opiekuńczy
Dodatkowo pracownicy mogą w firmie wykorzystać 2 dni opieki na dziecko (lub 16 godzin w ciągu dnia pracy) na dziecko do 14. roku życia. Jest to w pełni płatny urlop. Czas ten jednak nie kumuluje się, dlatego ojciec oraz matka muszą się nim podzielić. Poza tym liczba wolnych dni związanych z opieką nie zwiększa się w związku z większą liczbą dzieci. Tyle samo przysługuje opiekunom jedynaków, jak i pięcioraczków.
Od kiedy w życie weszła unijna dyrektywa work-life balance, pracownicy mają też możliwość skorzystania z 5 dodatkowych dni urlopu opiekuńczego, który jest bezpłatny. To dni przysługujące pracownikom etatowym, którzy muszą zająć się osobą zamieszkującą w tym samym gospodarstwie domowym ze względów medycznych. Urlop można wziąć jednorazowo lub w częściach, ale należy pamiętać, że tak samo jak 2 dni opieki, 5 dni urlopu opiekuńczego nie przechodzą na kolejny rok kalendarzowy.
Źródło: gov.pl, poradnikprzedsiebiorcy.pl, isap.sejm.gov.pl