7 sztuczek, które pozwolą twojemu dziecku lepiej się rozwijać. Wypróbuj je już dziś
Jako rodzice chcemy wychowywać nasze dzieci, dając im optymalne warunki do zdrowego wzrostu fizycznego, umysłowego i emocjonalnego. Większość z nas nie zastanawia się, jakimi metodami chce to osiągnąć. Tymczasem nie trzeba wiele zachodu, by stworzyć dziecku idealne warunki do nauki i rozwoju.
Jak wspierać rozwój dziecka?
Tak naprawdę każdym dom i rodzic ma do zaoferowania swojemu dziecku stymulatory rozwoju. Trzeba tylko uświadomić sobie, że są nimi codzienne czynności, z których dorośli już wyrośli, a na maluszki czeka wielki świat.
Oto 7 prostych sztuczek i zadań, które rodzice mogą wykonywać z dziećmi, aby zaspokoić ich ciekawość i zachęcić do nauki teraz oraz w przyszłości.
1. Tablica z alfabetem
Możesz zrobić taką tablicę już dla maluszka. Na dużym kawałku tektury lub papieru napisz alfabet, a potem naklej, wyszyj, przytwierdź do niego przedmioty z różnymi fakturami - nitka, plastelina, bibuła, makaron itp.
Taka tablica to świetne miejsce od ćwiczeń integracji sensorycznej, a potem nauki alfabetu. Dotykając i wodząc palcem po literach, dziecko uczy się i zapamiętuje ich kształty.
2. Mierzenie
Na wszelakie sposoby. Zachęcaj dziecko do liczenia i mierzenia odległości i wysokości za pomocą różnych przedmiotów. Niech ustawi tyle klocków, aby zrównały się z jego łóżkiem, a potem zmierzy szerokość łóżeczka, układając książki jedna za drugą. Powtarzaj za dzieckiem 1,2,3... A w ten sposób matematyka przyjdzie dziecku naturalnie.
3. Napisy na słoikach
To nie tylko praktyczne ze względu na wiecznie panujący w kuchni bałagan, ale także świetna nauka rozpoznawania liter, wyrazów i produktów przez dzieci. Przyklej na słoiczkach z przyprawami, makaronami i kaszą dość duże naklejki i napisz drukowanymi literami ich nazwy.
4. Opowiadanie o codziennych czynnościach
Wkładając naczynia do zmywarki, wieszając pranie, krojąc ogórka do mizerii - opowiadaj o swoich zadaniach z jak największą ilością szczegółu. Na przykład: "A teraz mama wkłada do pralki zielone spodenki Michałka, które mają wzorek w niebieskie pingwiny. Teraz wrzuca kostkę do prania, która ma kolor biało-niebieski... ". Zanim jeszcze dzieci nauczą się czytać, uczą się średnio 9 nowych słów dziennie.
Na początku możesz czuć się z tym dziwnie, ale nieustanna rozmowa z dzieckiem rozwija jego chęć mówienia, słownictwo, a w przypadku prac domowych uczy współżycia członków rodziny i ćwiczy rozumienie procesów przyczynowo-skutkowych - wstawianie prania i rozwieszanie go, sprawia, że mam czyste ubrania.
5. Szukanie skarbów
Klasyczną zabawę w szukanie przedmiotów dzieci kochają. Nie tylko dlatego, że pobudza ich wyobraźnie, a czasem w miejscu ukrycia skarbu znajduje się słodycz. W szukanie skarbów może zamienić się odkładanie skarpetek na miejsce do szuflady albo segregacja ubrań, czy pudełka z przyprawami. Współpraca w tych czynnościach rozwija w dziecku chęć pomocy innym.
6. Śpiewanie
Śpiewaj ciągle i nieustannie. Nie tylko dziecięce piosenki, wszelkie utwory, jakie przyjdą ci do głowy, a czasem nawet układaj własne piosenki dotyczące tego, jakie wspaniałe jest twoje dziecko albo cudowne bywa układanie 35 pary śpiochów. Jak już wcześniej zostało napisane, kontakt ze słowem jest bardzo ważny w rozwoju dzieci, a śpiew i taniec to dodatkowa lekcja rytmiki. Poprzez śpiew możesz nauczyć dziecko nazewnictwa części ciała, pór roku, opisu zwierząt, smaków, kolorów itp. Właściwości są praktycznie nieograniczone.
7. Rodzinne zdjęcia w widocznym miejscu
Mogą być w ramkach, poprzypinane na tablicy korkowej czy przyklejone na lodówce. Bardzo rozwijające jest dla dziecka obserwacja siebie i członków rodziny oraz zmian, jakie zachodzą w nich przez lata. Rozmawiając z nim o osobach na zdjęciu i opowiadając historie związane z wykonaniem fotografii, budujesz w dziecku poczucie wspólnoty, uczysz, na czym polega upływ czasu, szlifujesz pamięć i zapamiętywanie imion.
Za każdym razem, omawiając zdjęcia, możesz rozwijać coraz bardziej ich opis, ucząc nowego słownictwa lub zachęcając dziecko do wyszukiwania ciekawych szczegółów na fotografii.