Ile i co powinno pić dziecko w czasie upałów. Normy mogą cię zdziwić
- Co pić w upały – to pytanie zadają sobie rodzice, którzy chcą dbać o zdrowie dziecka i prawidłowo nawadniać jego organizm.
- Dzieci powinny przede wszystkim pić niskozmineralizowaną wodę.
- Oprócz wody w czasie upałów dziecku można dawać do picia płyny z jak najbardziej naturalnych składników i unikać dosładzanych napojów.
Co do picia dla dziecka w upały?
W czasie upału bardzo ważne jest prawidłowe nawodnienie. Dzięki niemu nasz organizm dobrze poradzi sobie nawet z wysokimi temperaturami przekraczającymi 30 stopni. Co dziecko powinno pić w czasie upałów to pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców.
Specjaliści wciąż przypominają, żeby nie dawać dzieciom słodkich soków i sztucznych napojów z barwnikami. Zatem co pić w upały? Przede wszystkim – wodę. Picie wody jest ważnym nawykiem każdego z nas. Dla dzieci picie wody jest szczególnie ważne podczas upałów, bo one szybciej niż osoba dorosła mogą się odwodnić. Wodę, która jest niskozmineralizowana (50-500 mg/l związków i składników mineralnych), można pić w nieograniczonych ilościach.
W przypadku małych dzieci, ciężarnych i kobiet karmiących należy zachować ostrożność przy piciu wody średniozmineralizowanej (500-1500 mg/l). Z kolei wód wysokozmineralizowanych raczej nie zaleca się małym dzieciom i ciężarnym, gdyż są one przeznaczone przede wszystkim dla sportowców, którzy bardziej się pocą podczas treningów i muszą uzupełniać utratę wody w organizmie, a duża zawartość składników mineralnych może niekorzystnie wpłynąć na organizm.
Wodę dzieci powinny pić często, ale małymi łyczkami i w niewielkich ilościach. Oprócz wody można też pić napoje na bazie naturalnych składników, tzn. kompoty (bez cukru), świeżo wyciskane soki (dla dziecka rozcieńczone wodą w proporcjach 1:1). Dodatkiem do zwykłego posiłku, np. śniadania, mogą być koktajle na bazie owoców z mlekiem, jogurtem lub wodą.
Woda do picia dla dziecka
W upały każdy człowiek, zarówno dorosły, jak i dziecko, powinien przede wszystkim nawadniać się wodą. Jeśli ty lub dziecko nie macie nawyku picia samej wody, możecie do niej wkroić owoce takie jak gruszki, truskawki, jabłka, maliny albo plastry ogórka, dodać listki mięty albo odrobinę soku z cytryny lub limonki.
To wszystko nada wodzie lekkiego orzeźwiającego posmaku, dzięki któremu łatwiej będzie wam wypić większe ilości wody. Jeśli zamiast samej wody, podajesz dziecku również domowe kompoty, soki i koktajle, pamiętaj, by pilnować, aby piło je małymi łykami i prosto z kubka, a nie przez słomkę.
Wodę zawierają także pokarmy stałe – najwięcej mają jej warzywa (do 95 proc.), owoce (do 87 proc.), mleko i napoje mleczne (do 89 proc.).
Co dawać dziecku do picia w upał – raczej nie lodowate napoje
Picie zimnych napojów latem może skończyć się zapaleniem gardła lub anginą. To dlatego, że w trakcie upałów naczynia krwionośne w gardle rozszerzają się. Picie zimnych napojów oziębia tkanki i powoduje skurcz naczyń. Wtedy też stajemy się bardziej podatni na atak patogenów, które mogą wywołać stan zapalny.
Problemem jest również to, że nawodnienie podczas upału mylimy z wychłodzeniem, a podczas upałów nie powinniśmy pić bardzo zimnych napojów (tylko takie w temperaturze pokojowej albo delikatnie chłodniejsze). Praca, którą wykonuje organizm, by wyrównać temperatury, sprawia, że za chwilę znów sięgamy po zimny napój i tworzymy błędne koło i dodatkowo narażamy dziecko na szok termiczny.
Oprócz wody i wymienionych napojów można podawać dziecku także lekko schłodzone herbaty owocowe, napary ziołowe jak herbata koperkowa, rumianek czy mięta.
Ile dziecko powinno pić wody w upały?
Zgodnie z normami żywienia dla Polaków dorośli mężczyźni codziennie powinni wypijać 2,5 litra wody, a kobiety 2 litry. W przypadku dzieci ilość wody, którą powinny pić, zależna jest od wieku (zakładając, że 250 ml to szklanka):
- Niemowlęta 6-12 miesięcy: 3-4 szklanki (do 1000 ml, czyli 1 litr)
- Dzieci 1-3 lat: 5 szklanek (1250 ml)
- Dzieci 4-6 lat: 6-7 szklanek (1600 ml)
- Dzieci 7-9 lat: 7 szklanek (1750 ml)
- Chłopcy 10-12 lat: 8,5 szklanki
- Chłopcy 13-15 lat: 9,5 szklanki
- Chłopcy 16-18 lat: 10 szklanek, czyli 2 litry
- Dziewczynki 10-12 lat: 7,5 szklanki
- Dziewczynki 13-15 lat: 8 szklanek
- Dziewczynki 16-18 lat: 10 szklanek, czyli 2 litry
Kobiety w ciąży powinny wypijać codziennie 2,3 litra wody, a kobiety karmiące piersią – 2,7 litra. Niemowląt karmionych piersią w 1. półroczu życia nie trzeba dopajać – wystarczy w upały częściej niż normalnie podawać im mleko z piersi. Zapotrzebowanie na wodę zwiększa się podczas upałów i obniżonej wilgotności otoczenia (bo pozbywamy się wody z organizmu podczas pocenia się).
W normach nie ma założeń, ile dokładniej więcej powinno się spożywać wody podczas upałów, ale specjaliści zalecają ok. 1 litr więcej. Dorosłym ludziom zaleca się około 3-4 litry wody w ciągu całego dnia, rozłożone równomiernie w porcjach przez cały dzień, bo ludzki organizm nie potrafi magazynować wody na zapas. Ilość wody, jaką musi pić dorosły, zależna jest też od jego wagi, warto więc skorzystać z kalkulatora lub aplikacji, która mierzy, ile musimy wypić na podstawie wpisanych danych wagi, czasem również wzrostu.
Co pić w upały: elektrolity do picia
Jeśli zastanawiasz się, co pić w upały i ktoś powie ci o elektrolitach do picia, możesz tę opcję również rozważyć. To raczej opcja dla osób dorosłych, bo elektrolity to medyczne określenie na jony soli, które znajdują się w płynach naszego organizmu (w osoczu, krwi). Gdy podczas upałów zbyt mało pijemy i się odwodnimy, a także w przypadku odwodnienia na skutek rotawirusa, biegunki, wymiotów itp., można wypić elektrolity.
Gdy w upały pijemy zbyt mało i się odwodnimy, pierwszym objawem będzie osłabienie, zawroty głowy, omdlenia, skurcze mięśni, a później też zaburzenia rytmu serca. Można przyjąć elektrolity w formie saszetki do rozpuszczenia w wodzie, w formie musujących tabletek lub gotowy produkt w formie ampułki. Elektrolity do picia nie są zalecane dla dzieci podczas upałów, powinien je zalecić jedynie pediatra w przypadku odwodnienia dziecka lub podczas wymiotów, biegunki czy rotawirusa.
Co pić w upały w czasie ciąży
Co pić w upały zastanawia również kobiety w ciąży zmęczone wysokimi temperaturami. Ich zapotrzebowanie na wodę ze względu na stan jest nieco większe niż normalnie u kobiet. Jak już wyżej zostało wspomniane, w ciąży kobiety powinny pić minimum 2,3 litra wody, w czasie upałów tę wartość trzeba zwiększyć o około 1 litr.
Wszystko zależne jest też od tego, ile się waży i jak równomiernie kobieta przybiera na wadze w ciąży. W upały w ciąży najlepiej oczywiście pić niskozmineralizowaną wodę, świeżo wyciskane soki, wodę z dodatkami, schłodzone herbaty i produkty mleczne. Właściwie kobiety w ciąży powinny przyjmować płyny w czasie upałów według wytycznych podobnych do tych dotyczących dzieci – jak najmniej słodzonych napojów, a jak najwięcej tych naturalnych.
Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/186236,udar-cieplny-u-dziecka-10-objawow-przegrzania-na-ktore-trzeba-uwazac