Czy dziecko może pić napoje izotoniczne?

Czy dawać dzieciom napije izotoniczne?
Czy dawać dzieciom napije izotoniczne? Prawo autorskie: ryzhov / 123RF Zdjęcie Seryjne
Czy napoje izotoniczne są dozwolone dla dzieci ? Sprawdź, jak izotonik wpływa na zdrowie! Opinie wśród lekarzy i dietetyków rozwieją kwestię – pozwalać czy nie pozwalać.


W trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego nasz organizm prócz utraty wody traci też niezwykle cenne składniki mineralne takie jak magnez, potas, sód, choler czy wapń. Wraz z wodą wypłukujemy też niektóre witaminy. Jako szybkie źródło uzupełnienia tychże związków wiele osób także dzieci stosuje napoje izotoniczne. Czy słusznie?


Napoje izotoniczne, a zdrowie
Izotonik to wedle definicji taki płyn, którego osmolalność, czyli stężenie jest identyczne ze stężeniem płynów ustrojowych w naszym organizmie. Głównym ich składnikiem jest oczywiście woda. Ponadto zawierają minerały, węglowodany oraz niektóre witaminy. Jeśli zatem teoretycznie i bardzo ogólnie zapytać, czy istnieje opozycja napoje izotoniczne, a zdrowie to nie. Podstawowym celem izotoników jest bowiem jak najszybsze nawodnienie organizmu i dostarczenie mu odpowiednich składników mineralnych. Pamiętajmy, że nawet niewielkie odwodnienie organizmu może znacząco wpływać na aktywność naszą,czy naszych dzieci. Utrata wody odpowiadającej 5% masy ciała oznacza w praktyce, że wydajność organizmu spada aż o 30%. Tymczasem każda mama wie, że dziecko potrafi być niezwykle aktywne fizycznie i zapomina o odpowiednim nawadnianiu. Może to zatem skutkować obniżoną aktywnością na lekcjach i sennością.


Napoje izotoniczne inaczej niż zwykła woda zawierają sód, który sprawia, że woda znajdująca się w izotoniku zostanie dużo szybciej wchłonięta. Jest on też niezwykle ważny dla utrzymania odpowiedniej temperatury ciała, która podczas odwodnienia spada oraz równowagi elektrolitów. W izotonikach znajdziemy też łatwo przyswajalne węglowodany jak fruktoza, maltoza czy sacharoza, które są źródłem energii i pozwalają zmusić organizm do jeszcze większego wysiłku.


Oczywiście nawodnić organizm i to niezwykle skutecznie można nie tylko napojami izotonicznymi. Zwykła woda, mimo że nie uzupełnia niedoborów energii, to wchłania się bardzo szybko i dobrze nawadnia organizm. Doskonale działa w tym aspekcie mleko, arbuz, melon, truskawki, sałata, jabłko, pomarańcza, czy choćby banan. Nie tylko skutecznie nawodnią organizm, ale dostarczą do niego szereg minerałów i witamin. Wbrew pozorom nie najlepszym środkiem nawadniającym są soki, gdyż ilość składników mineralnych i węglowodanów jest w nich większa niż we krwi. Są zatem doskonałym produktem uzupełnienia niedoborów energii, ale nie nawodnienia.
Napoje izotoniczne dla dzieci. Pozwalać czy nie pozwalać?
Wielu rodziców myli napoje energetyczne z izotonicznymi, nie pozwalając dzieciom korzystać z nich pod żadnym pozorem. Tymczasem o ile napoje energetyczne zawierają w dużej mierze czystą chemię i mają na celu jedynie podanie organizmowi dużej dawki energii w krótkim czasie, co nie jest w żadnej mierze wskazane w przypadku dzieci, to z izotonikami sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Prawdą jest, że napoje izotoniczne dla dzieci nie istnieją. Przeznaczone są one domyślnie dla osób dorosłych, którzy aktywnie uprawiają sport lub po prostu są zawodowymi sportowcami. Ich organizm w wyniku niezwykle wytężonego wysiłku potrzebuje nie tylko nawodnienia, ale dużej dawki minerałów, witamin, czy też kalorii.

Tak drodzy rodzice izotoniki zawierają kalorie. Niestety całkiem dużą liczbę kalorii. Dlatego przynajmniej w teorii nie są przeznaczone dla dzieci. Nasze pociechy bowiem czy to na WF, czy nawet biegając z kolegami po podwórku, nie są w stanie zmęczyć swojego organizmu tak mocno, aby potrzebować natychmiastowej odbudowy energetycznej. Dużo korzystniej jest spakować dziecku do szkoły butelkę wody niegazowanej, jeśli danego dnia będzie miał lekcje WF lub tez przyrządzić napój izotoniczny samemu. Będzie on nieco bardziej kaloryczny niż woda, ale zdecydowanie korzystniejszy dla młodego rosnącego organizmu. Wystarczy do wody dodać nieco wyciśniętego soku z cytryny lub pomarańczy, ćwierć łyżeczki soli morskiej i łyżkę miodu. W zależności od gustu dziecka pomarańcz możemy zastąpić zmiksowanymi truskawkami czy kiwi. Tak przyrządzony napój będzie mniej kaloryczny od napojów izotonicznych, a z pewnością zasmakuje dziecku bardziej niż woda i uzupełni witaminy i minerały po wysiłku fizycznym. Pewnym rozwiązaniem jest też dodanie do wody plasterku imbiru lub po prostu esencji z herbaty, jeśli dziecko bardzo nie lubi smaku czystej wody.
Napoje izotoniczne, opinie wśród dietetyków i lekarzy

Większość dietetyków i lekarzy jest zgodnych, że napoje izotoniczne, choć nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla młodego organizmu, to nie są też dla niego najzdrowsze, a przynajmniej nie w każdym przypadku. Jeśli przypomnimy sobie dla kogo są przeznaczone izotoniki, a grupą docelową są tu osoby uprawiające intensywnie sport to odpowiedź czy dać naszemu dziecko napój izotoniczny zawiera się w oszacowaniu realnego wysiłku, jakie ponosi. Wedle opinii trenerów, jeżeli osoba młodociana intensywnie obciąża swój organizm przez godzinę, trenując takie dyscypliny jak pływanie, bieg, aerobik czy fitness to nie istnieje potrzeba uzupełniania elektrolitów, czy węglowodanów. Do nawodnienia organizmu wystarczy niesłodzona herbata lub zwykła woda. Dopiero przy wysiłku trwającym dłużej niż trzy godziny przejawiającym się w grze w piłkę nożną, czy biegach na dłuższe dystanse powinniśmy zadbać o uzupełnienie węglowodanów. Jednak uczciwie mówiąc, napoje izotoniczne najbardziej są wskazane przy długotrwałym wysiłku trwającym ponad trzy godziny. Przykładem takiej aktywności jest na przykład maraton. Tylko które z waszych dzieci biega w maratonach?

Napoje izotoniczne opinie mają raczej dobre. Nie jest to środek trujący, nie uzależnia. Waszym dzieciom nie stanie się po nim nic strasznego. Z pewnością nie jest gorszy niż powszechnie dostępne napoje gazowane, czy nawet sprzedawane w supermarketach przesłodzone soki. Jeśli chcecie ode mnie kategorycznej odpowiedzi na pytanie, czy powinniśmy je dawać naszym dzieciom, to uważam, że niekoniecznie. Czy za wszelką cenę zabraniać i traktować jak substancje tabu? Nie. Raczej skrupulatnie dozować, kontrolować i starannie czytać skład na opakowaniach. Być może część was się ze mną nie zgodzi. Jest radykalniejsza lub mniej ostra w ocenie napojów izotonicznych. Chętnie wysłucham waszych opinii. A na koniec zapytam, czy często wasze dzieci proszą was o kupienie tego typu napojów?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE