mamDu_avatar

Przegrzanie może powodować udar cieplny. 10 objawów u dziecka, na które musisz uważać

Karolina Stępniewska

25 czerwca 2024, 15:20 · 2 minuty czytania
Lato zapowiada się gorące. To dobra i zła wiadomość jednocześnie. Dobra, bo słoneczne dni sprzyjają zabawom na dworze, zła, bo upały są nie tylko męczące, ale i niebezpieczne. Łatwo o odwodnienie i przegrzanie. Jako rodzice musimy więc chronić dzieci przed udarami słonecznymi. Jak je rozpoznać i im zapobiegać?


Przegrzanie może powodować udar cieplny. 10 objawów u dziecka, na które musisz uważać

Karolina Stępniewska
25 czerwca 2024, 15:20 • 1 minuta czytania
Lato zapowiada się gorące. To dobra i zła wiadomość jednocześnie. Dobra, bo słoneczne dni sprzyjają zabawom na dworze, zła, bo upały są nie tylko męczące, ale i niebezpieczne. Łatwo o odwodnienie i przegrzanie. Jako rodzice musimy więc chronić dzieci przed udarami słonecznymi. Jak je rozpoznać i im zapobiegać?
W czasie upałów szukaj zacienionych miejsc i nie zapomnij o nawadnianiu malucha fot. 123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Harce w wodzie, lody, jazda na rowerze… Lato to najlepszy czas na zabawę! Jednak wraz z wysokimi temperaturami wzrasta ryzyko udaru słonecznego, dlatego tak ważne jest, żebyśmy jako rodzice wiedzieli, jakich symptomów przegrzania wypatrywać u dziecka oraz jak im zapobiegać.


Co to jest udar słoneczny?

O udarze słonecznym (inaczej: porażenie cieplne) mówimy, kiedy temperatura ciała osiągnie 39–40 st. C. – Udar cieplny to poważny stan zagrażający życiu – powiedziała HuffPost dr Jen Trachtenberg, pediatra z Nowego Jorku. Wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Jest tak niebezpieczny, ponieważ grozi uszkodzeniem organów wewnętrznych. Przestajemy się pocić, nie mamy więc naturalnego mechanizmu schładzającego. Udar słoneczny negatywnie wpływa też na układ nerwowy, wywołując objawy takie jak zdezorientowanie, majaczenie czy drgawki.

Objawy udaru słonecznego u dzieci

Dzieci są szczególnie narażone na porażenie cieplne. – Kiedy jesteś mniejszy, masz mniejszą objętość krwi, więc ryzyko odwodnienia jest znacznie większe – powiedziała HuffPost dr Janine Zee-Cheng, pediatra. Odwodnieniu sprzyja też fakt, że skóra dziecka łatwiej traci wodę. 

Objawy niebezpiecznego przegrzania dziecka to m.in.: 

  • podwyższona temperatura ciała 
  • gorąca i sucha skóra 
  • osłabienie 
  • zawroty głowy 
  • dezorientacja 
  • bełkotliwa mowa 
  • ból głowy
  • mdłości lub wymioty 
  • szybki oddech i/lub tętno
  • utrata przytomności.

Co robić, jeśli dojdzie do przegrzania?

Objawy porażenia cieplnego mogą pojawić się nagle. Dorosły, który poczuje się źle z powodu upału, poszuka zacienionego miejsca na odpoczynek, dziecko może nie zauważyć pogarszającego się samopoczucia i po prostu kontynuować zabawę. Dlatego tak ważne jest, żeby to rodzic monitorował dziecko pod kątem oznak przegrzania. Jeśli wydaje się zdezorientowane, bełkocze, ma drgawki, wezwij pogotowie.  

W mniej poważnych objawach daj dziecku do picia wodę, zabierz ze słońca i schładzaj chłodną wodą jego kark i tułów: to pomoże szybciej obniżyć temperaturę jego ciała. Jeśli jednak pomimo zabrania dziecka z pełnego słońca, zimnych okładów i picia, objawy się nasilają, trzeba udać się jak najszybciej do lekarza. W tym przypadku można pojechać na SOR, a nawet wezwać pogotowie.

Jak zapobiec porażeniu cieplnemu u dziecka?

Lepiej zapobiegać przegrzaniu już od początku zabawy na dworze. Poza kremem z filtrem, pamiętaj więc o nawadnianiu i unikaniu wychodzenia z domu w najcieplejszych godzinach dnia – między 11:00 a 16:00. Pamiętaj również o wybieraniu zacienionych miejsc, unikajcie bezpośredniego słońca.

Dr Jen Trachtenberg zaleca następujące środki zapobiegające przegrzaniu:

  • przebywajcie na dworze wcześnie rano lub wieczorem
  • przed wyjściem z domu daj dziecku do picia wodę 
  • róbcie przerwy w zabawie na napicie się wody (zawsze miej przy sobie butelkę picia dla dziecka)
  • ubierz dziecko w przewiewne, luźne ubrania, najlepiej w jasnych kolorach i z naturalnych tkanin 
  • szukaj zacienionych miejsc
  • w ekstremalnie ciepłe dni ogranicz wychodzenie z dzieckiem na dwór.

źródło: huffpost.com

Czytaj także: https://mamadu.pl/138055,jak-rozpoznac-udar-sloneczny-3-czynnosci-ktore-moga-pomoc-gdy-jestes-sam