"Taki duży chłopiec już nie musi mieć fotelika"? Zdziwi cię, ile maluch powinien tak jeździć w aucie

Martyna Pstrąg-Jaworska
03 czerwca 2022, 15:13 • 1 minuta czytania
Podróżowanie w foteliku samochodowym to rzecz, której wiele dzieci nie lubi. To szczególnie problem starszych, które się wstydzą przed kolegami i nie rozumieją, że za złamane przepisy bezpieczeństwa w aucie dostaje się mandat. 7- i 10-latki nie chcą jeździć w fotelikach, a najczęściej jeszcze powinny, bo przepisy jasno mówią: dopiero kiedy dziecko ma 150 cm wzrostu, nie musi jeździć w foteliku.
Do kiedy dziecko w foteliku musi jeździć w samochodzie - przepisy do niedawna były inne. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Do kiedy dziecko w foteliku?

Pytanie, do kiedy dziecko musi jeździć w aucie w foteliku, często zastanawia rodziców. Bo jeszcze niedawno mówiło się, że dziecko musi mieć skończone 12 lat i ważyć 36 kg, ale obecnie obowiązujące przepisy są zupełnie inne. Dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym niezależnie od wieku i wagi. Obecne przepisy zawarte w Kodeksie Drogowym (a dokładniej w Prawie o ruchu drogowym - Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r.) mówią o tym, że w foteliku dziecko musi jeździć, dopóki nie będzie miało 150 cm wzrostu.

Taki wzrost musi mieć dziecko, żeby móc jeździć bez fotelika – bez względu na wiek czy wagę. Dziecko musi jeździć w foteliku w:

Fotelik musi być też dostosowany do wzrostu i wagi dziecka, co oznacza, że 2-latek (ma 24 miesiące), który waży 12 kg, nie może jeździć w foteliku przeznaczonym dla dzieci do 13 kg. Taki pierwszy fotelik-nosidełko zazwyczaj jest przeznaczony dla niemowląt i dzieci 0-15 miesięcy.

Bez fotelika samochodowego bezwzględnie nie może podróżować żadne dziecko poniżej 3. roku życia. Nawet jeśli nie ma możliwości przypięcia trzeciego fotelika dla niego, nie można takiego malucha przewozić bez fotelika.

Wszystkie przepisy związane z przewożeniem dzieci w fotelikach samochodowych uregulowała norma i-Size, która mówi o tym, że na terenie Unii Europejskiej ważniejszym kryterium odnośnie fotelików samochodowych jest wzrost, a nie wiek i waga. Fotelik więc musi być dopasowany do wzrostu (i ewentualnie wagi dziecka), a nie do jego wieku. Norma ta związana jest też z bardziej rygorystycznymi testami fotelików, m. in. tymi, które wykonuje się w organizacji ADAC - muszą przejść skomplikowane testy zderzeniowe, wypadkowe, zanim otrzymają certyfikaty bezpieczeństwa.

Kiedy bez fotelika poniżej 150 cm wzrostu?

Dziecko, które osiągnie 150 cm wzrostu – niezależnie od wagi i wieku, może przestać jeździć w foteliku samochodowym dla dzieci. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy np. przewozimy na tylnej kanapie troje dzieci, z czego dwójka mniejszych siedzi w fotelikach, a dla trzeciego nie ma możliwości instalacji fotelika (bo jest zbyt mało miejsca). Dziecko, które nie ma 150 cm wzrostu może jeździć bez fotelika również w drodze wyjątku:

Oczywiście te sytuacje są wyjątkami. Jeśli mamy 3 dzieci, z których żadne nie ma 150 cm wzrostu i każde na co dzień musi jeździć w foteliku, warto pomyśleć o zmianie samochodu na taki, którego tylna kanapa pomieści 3 foteliki samochodowe. Według przepisów jeden z fotelików można również zamontować na przedniej kanapie – o ile nie jest tyłem do kierunku jazdy, a auto nie ma włączonych poduszek powietrznych.

Dzieci bez fotelika – niezależnie od wzrostu – mogą też podróżować (wg art. 39 wspomnianej ustawy):

Warto też wspomnieć, że za brak fotelika lub warunków bezpiecznych do przewożenia w aucie dziecka, kierowca samochodu może zostać ukarany mandatem - za każde dziecko poniżej 150 cm wzrostu, które nie ma fotelika, otrzymuje się od 2022 roku 300 zł mandatu oraz 6 punktów karnych.

Czytaj także: https://mamadu.pl/162223,dziecko-nie-chce-jezdzic-w-foteliku-bo-koledzy-sie-smieja-co-robic