10 zasad bezpieczeństwa, które pomogą ci ochronić dziecko. Oczywiście ty je stosujesz?

Fot. Screen z Youtube / [url=https://www.youtube.com/channel/UCRbefxGnBXDBZbtjmYQscNw]safekidsusa[/url]
Fot. Screen z Youtube / safekidsusa
Dbanie o bezpieczeństwo dzieci wydaje się być sprawą naturalną i oczywistą. Mimo tego w Stanach Zjednoczonych najczęstszą przyczyną śmierci dzieci są wypadki, których dało się uniknąć. Co więcej, w tego typu wypadkach, na świecie, co 30 sekund ginie jedno dziecko. Biorąc pod uwagę te przerażające statystyki, warto raz jeszcze przypomnieć sobie podstawowe zasady dbania o zdrowie i życie naszych maluchów.

Dekalog bezpieczeństwa
Na stronie internetowej safekids.org możemy znaleźć setki porad dotyczących zapewnienia dzieciom, znajdujących się na różnych etapach rozwoju, bezpieczeństwa. Postanowiłam przytoczyć 10 z nich, ale zanim to zrobię, zobaczcie przygotowany przez Safe Kids film, który pokazuje, jak niewiele trzeba, żeby ochronić swoje dziecko przed śmiertelnym niebezpieczeństwem:

Przejdźmy teraz do 10 najważniejszych zasad, których wszyscy rodzice powinni bezwzględnie przestrzegać:

1. Fotelik, pasy, poduszki- zanim wsadzimy dziecko do samochodu i naciśniemy pedał gazu, koniecznie musimy zwrócić uwagę na te trzy elementy. Fotelik powinien być odpowiednio dobrany z uwzględnieniem wieku, wagi i wzrostu dziecka. Szczególną uwagę należy zwrócić też na pasy, powinny dobrze trzymać fotelik, a w przypadku starszych dzieci, koniecznie pozostać zapięte przez całą podróż. Poduszki powietrzne mogą stanowić dla dzieci niebezpieczeństwo, dlatego do 12 r.ż. nie powinny one podróżować na przednim siedzeniu, nie wolno tam też umieszczać fotelika montowanego przeciwnie do kierunku jazdy. Pamiętajcie też, o zdjęciu dziecku śliskiej kurtki.

2. Podręczna apteczka- zarówno w domu, jak i w samochodzie powinniśmy mieć przy sobie dobrze wyposażoną apteczkę. Raz na jakiś czas przeprowadzajcie przegląd jej zawartości, wymieńcie przeterminowane lekarstwa i upewnijcie się, że zawiera ona wszystkie niezbędne rzeczy.

3. Łóżeczko- o zespole nagłej śmierci łóżeczkowej pisaliśmy już nie raz. Warto jednak przypomnieć podstawowe zalecenia w tej kwestii. Niemowlę powinno się kłaść na plecach, na twardym, płaskim materacyku w łóżku posiadającym odpowiedni atest. Usuwamy też z niego wszystkie maskotki, zbędne poduszki i inne miękkie i małe przedmioty. Odstępy między szczebelkami powinny wynosić nie więcej niż 7 centymetrów.


4. Drobne przedmioty- szczególną uwagę należy zwrócić, żeby w zasięgu małych dzieci nie znajdowały się drobne przedmioty np. monety, pinezki, zszywki, spinacze. Nowe zabawki uważnie oglądajmy pod kątem tego, czy da się z nich wyodrębnić małe elementy. Dobrym patentem jest "próba rolki po papierze toaletowym"- jeśli zabawkę uda się przez nią przecisnąć, jest zbyt mała by dać ją do zabawy dziecku. Wszystko to ma ochronić malucha przed zadławieniem.

5. Przechodzenie przez ulicę i bezpieczeństwo pieszych- Nadzór osoby dorosłej jest niezbędny przynajmniej do momentu skończenia przez dziecko 10 lat. Przez ten czas zwracajcie dużą uwagę na wpojenie dziecku zasad ruchu drogowego i bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Zadbajcie o to, żeby nosiły przy sobie odblaski. Nie pozwalajcie na zabawę na parkingach czy ulicach.

6. Kask- kask musi być dobrze dopasowany, właściwie nałożony i dobrze zapięty. To ważne, bo ten pierwszy lepszy ze sklepowej półki, może podczas upadku po prostu się zsunąć. Sprawdźmy, czy dobrze obejmuje głowę, zasłania czoło i nie przekrzywia się na boki. Łyżworolki, łyżwy, narty, rower, deskorolka- bez kasku ani rusz!

7. Zapobieganie zatruciom- środki czyszczące, lekarstwa, chemikalia, alkohol, wszystko to powinno być przechowywane w zabezpieczonych przed dziećmi lub znajdujących się poza ich zasięgiem szafkach. Sprawdźcie też numer telefonu do Centrum Informacji Toksykologicznej lub regionalnego oddziału toksykologii i zapiszcie w telefonie.

8. Bezpieczne mieszkanie- mieszkając z małym dzieckiem trzeba umieć przewidzieć wszystkie scenariusze. Zabezpieczcie więc dobrze szafki, szuflady, ostre kanty, okna, schody (przyda się odpowiednia barierka).

9. Bezpieczeństwo nad wodą- nigdy nie pozostawiajcie dziecka bez opieki w wodzie lub jej pobliżu. Nie ważne czy to basen, wyjazd na plażę czy jesienny spacer nad stawem. Na wszelki wypadek nauczcie się wykonywać RKO (masaż serca i sztuczne oddychanie) i nie wybierajcie się z dzieckiem nad wodę bez naładowanego telefonu komórkowego. Uprawiając sporty wodne czy przebywając na pokładzie łodzi zadbajcie o odpowiedniej wielkości kapoki dla dziecka.

10. Nauczcie dzieci elementarnych zasad bezpieczeństwa- trzy-, czterolatek powinien pamiętać jak się nazywa, umieć podać swój adres i znać alarmowy numer telefonu. Musi wiedzieć, że nie wolno wsiadać do samochodu obcej osoby i oddalać się od rodziców w tłumie ludzi. Powinien też wiedzieć, że jeśli ktoś dotyka go w sposób, który mu się nie podoba, powinien zaalarmować o tym dorosłego. Niech wie, co robić kiedy się zgubi i nosić przy sobie karteczkę z numerem telefonu do rodziców.

Czujność
Przywołane przeze mnie zasady to jedynie czubek góry lodowej dbania o bezpieczeństwo dzieci. Najważniejsze to być czujnym i elastycznym. Wraz z wiekiem jedne niebezpieczeństwa będą się nasilać, a inne słabnąć. Dbanie o bezpieczeństwo dziecka nie oznacza ograniczania mu swobody odkrywania świata, a jedynie modyfikację jego otoczenia, tak by mogło to robić bez narażania zdrowia i życia. Najważniejsze w wypadkach, których da się uniknąć, jest właśnie to, że da się ich uniknąć!
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE