Najważniejsze dni w ciągu miesiąca, jeśli starasz się o ciążę. To musisz wiedzieć o owulacji

Martyna Pstrąg-Jaworska
20 maja 2022, 12:02 • 1 minuta czytania
Każda zdrowa kobieta, która przechodzi co miesiąc cykl miesiączkowy, ma również owulację. To proces inaczej zwany jajeczkowaniem, podczas którego komórka jajowa uwalnia się do jajowodu, by mogła zostać zapłodniona. Rozwiewamy wątpliwości na temat tego, czym owulacja jest, ile trwa, czy test na owulację jest niezbędny podczas starań o ciążę i czy plamienie owulacyjne to coś groźnego.
Owulacja to moment, kiedy komórka jajowa uwalnia się do jajowodu - związane są z tym dni płodne. 123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Owulacja – co to?

Owulacja, czyli inaczej jajeczkowanie, to proces, który zachodzi w ciele zdrowej kobiety co miesiąc. Polega on na tym, że dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona do jajowodu, by mogła być zapłodniona. Dzięki znajomości swojego kalendarza dni płodnych i indywidualnej owulacji można skutecznie zaplanować starania o ciążę lub wprost przeciwnie – zapobiegać jej.

Podczas starań o ciążę, trzeba ustalić, kiedy jest owulacja, by obliczyć kiedy są dni płodne i by móc w konkretnych dniach współżyć – to zwiększa szanse na zajście w ciążę. Owulacja zależna jest indywidualnie od organizmu każdej kobiety – niektóre mają cykl miesięczny 28-dniowy, a inne 32-dniowy i zależnie od tego można obliczyć, kiedy są dni płodne.

Jajeczkowanie, czyli uwolnienie do jajowodu komórki jajowej to szczyt cyklu miesiączkowego. Jeśli w tym czasie dojrzała komórka jajowa spotka plemnik, dojdzie do ich połączenia i kobieta zajdzie w ciążę.

Objawy owulacji

Do podstawowych objawów jajeczkowania należą te, na podstawie których wyznaczane są także dni płodne kobiety. To oznacza, że objawem owulacji jest:

Kiedy jest owulacja i ile trwa?

Owulacja zależna jest od tego, jak wygląda miesięczny cykl kobiety. Dużo łatwiej to określić u kobiet, które mają regularne miesiączki np. co 28 dni. U kobiety, z takim cyklem, owulacja wypada średnio w połowie cyklu - między 13. a 15. dniem od rozpoczęcia miesiączki.

Zanim nastąpi owulacja, jest ok. 5 dni płodnych, podczas których można starać się o zajście w ciążę. Wszystko dlatego, że plemniki w sprzyjających warunkach kobiecych narządów rodnych są w stanie przeżyć nawet kilka dni (czyli także "poczekać" na komórkę jajową, która uwolni się dopiero za 4-5 dni). Biorąc pod uwagę żywotność plemników, dni płodne mogą przedłużyć się także do ok. 4 dni po owulacji.

Śluz podczas owulacji

Śluz podczas owulacji zmienia się i jest inny niż przez całą resztę cyklu miesięcznego. W związku z tym jest jednym z objawów owulacji i na podstawie obserwacji śluzu można wyznaczyć kiedy jest owulacja i obliczyć dni płodne. Śluz zaraz po miesiączce jest gęsty, ścisły i ma białawy kolor (jest na tyle gęsty, że nie przepuszcza plemników).

Podczas owulacji zmienia się na bardziej rozrzedzony, kleisty i przezroczysty - przypomina nieco białko jajka kurzego. Jeśli będziesz prowadzić obserwacje śluzu wraz z zapisywaniem w kalendarzu jego wygląd, będziesz mogła na podstawie swoich obserwacji wyliczyć, kiedy mniej więcej co miesiąc występuje u ciebie owulacja.

Cykl może być jednak zaburzony m.in. przez stres, zmiany nawyków, a także jeśli przeszłaś w ciągu miesiąca antybiotykoterapię lub brałaś inne leki.

Plamienie owulacyjne

Owulacja daje objawy, które może u siebie zaobserwować każda kobieta, jeśli będzie uważna na takie rzeczy jak zmiana temperatury, zmiana śluzu czy ból w podbrzuszu. Oprócz objawów, które już zostały opisane powyżej, owulacji może towarzyszyć plamienie śródcykliczne, czyli plamienie owulacyjne. Jest ono związane z pęknięciem pęcherzyka Graafa i uwolnieniem się dojrzałej komórki jajowej do jajowodu.

Często plamienie owulacyjne związane jest też ze spadkiem poziomu estrogenu po uwolnieniu komórki jajowej i złuszczaniu się błony śluzowej macicy. W tym momencie kobieta może mieć plamienie, które świadczy o tym, że jajeczkowanie w jej ciele właśnie się odbywa. Plamienie owulacyjne to najczęściej śladowe ilości krwi na bieliźnie - smużki śluzu z krwią najczęściej mają kolor

Test na owulację

Oprócz tradycyjnych metod wyliczania dni płodnych i kalkulatora dni płodnych, to kiedy następuje owulacja, można obliczyć za pomocą komputerów cyklu i testów owulacyjnych. Zależnie od tego, ile trwa nasz cykl, owulacja przypadnie w innym dniu. Jeśli mamy 28-dniowy cykl, owulacja zacznie się ok. 11.-13. dnia cyklu. W przypadku kobiet z dłuższym cyklem miesiączkowym jajeczkowanie może nastąpić dopiero 18 dnia cyklu.

Test owulacyjny to test z apteki, który działa na podobnej zasadzie, jak test ciążowy - bada stężenie hormonów odpowiedzialnych za owulację za pomocą próbki moczu. Jeśli test owulacyjny ma pozytywny wynik, a kobieta stara się o ciążę, zalecane jest współżycie w ciągu kolejnych 12-36 godzin. Test na owulację bada w moczu stężenie hormonu LH (hormonu luteinizującego, lutropiny), której najwyższy poziom jest wtedy, gdy dochodzi do owulacji.

Poziom lutropiny gwałtownie wzrasta ok. 24-48 godzin przed jajeczkowaniem i w czasie owulacji jest on najwyższy w całym cyklu - trwa ok. 3 dni, a po tym czasie zaczyna powoli spadać. Jeśli chorujesz na zespół policystycznych jajników, test owulacyjny nie będzie działał u ciebie prawidłowo, ponieważ przy tej chorobie poziom LH może być wysoki kilka razy w ciągu cyklu miesiączkowego.

Czytaj także: https://mamadu.pl/162850,czy-test-ciazowy-moze-sie-mylic-czy-test-przed-okresem-jest-wiarygodny