Te trzy pułapki czyhają na każdego nastolatka. Twoje dziecko wie, jak stawić im czoła?
- Są takie cechy i umiejętności, bez których twój nastolatek może ciężej przejść okres dorastania.
- Wśród nich jest brak asertywności i brak pewności siebie. Przez te dwie rzezy dzieci często ulegają presji rówieśników czy robią coś wbrew sobie, żeby komuś zaimponować i zdobyć przychylność innych dzieci.
- Warto nauczyć dziecko także dystansu do siebie i otoczenia. Dzięki temu łatwiej będzie im odnaleźć się w grupie rówieśniczej, a później w pracy.
Nastoletnie problemy
Dojrzewanie to zdecydowanie nie najłatwiejszy czas w życiu dorastającego dziecka i jego rodziców. Właśnie wtedy nastolatek narażony jest na wiele zagrożeń i pułapek, na które nie zwróciliśmy uwagi, kiedy był dzieckiem.
Oto trzy rzeczy, które są zmorą wielu nastolatków. Możesz ochronić przed nimi dziecko, ucząc je odpowiednich umiejętności zawczasu!
1. Brak asertywności
"Ktoś mnie namówił", "To nie był mój pomysł", "Nie tylko ja tak zrobiłem" – te argumenty brzmią znajomo? Jeśli tak, to prawdopodobnie twój nastolatek ma problem z asertywnością. Umiejętność mówienia "nie" i wyznaczania granic, a potem trzymania się ich, jest ważnie nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy dorośli.
Czasami te najgłupsze czy najbardziej ryzykowne pomysły faktycznie rodzą się w grupie. Jeśli nasz nastolatek jest asertywny, nigdy nie zrobi czegoś wbrew sobie – na przykład, żeby komuś zaimponować, przypodobać się, czy ulegając zwykłej manipulacji. Nie zacznie palić, bo koledzy palą, an nie nagnie innych swoich granic, żeby wkupić się w łaski szkolnej paczki znajomych. Asertywne dziecko to też w wielu sytuacjach bezpieczne dziecko, dlatego warto popracować nad tą umiejętnością zawczasu.
2. Brak pewności siebie
Jeśli jeszcze pamiętacie, jak to jest być nastolatkiem czy nastolatką, to prawdopodobnie pamiętacie też... kompleksy. Nie musi być ich od razu cała lista, ale chyba każdy, mając kilkanaście lat, przyglądał się uważnie chociaż jednej części swojego ciała z niezadowoleniem. Albo jakiejkolwiek innej rzeczy ściśle ze sobą powiązanej.
Nastolatki często się wstydzą: rodziców, swojego wyglądu, swojego głosu, statusu materialnego swojej rodziny. Jeśli dziecko, z różnych przyczyn, ma problemy z pewnością siebie, to jest bardzo łatwym kąskiem dla nastoletnich kompleksów.
A te przynoszą nie tylko niepotrzebny stres i mogą sprawić, że nasze dziecko ominie wiele wartościowych czy ważnych rzeczy. Mogą doprowadzić do o wiele gorszych "powikłań" jak choćby różnego rodzaju zachowania autodestrukcyjne. Choć wiadomo, że nie na wszystko mamy wpływ, to warto pamiętać, że pewność siebie wynosi się z domu. I kształtuje się ją w dziecku od małego.
3. Brak dystansu
Wielu nastolatków jest przewrażliwionych na swoim punkcie i choć wydaje się, że po jakimś czasie im przejdzie, to na trwałe może zostać coś znacznie gorszego: brak dystansu i nieumiejętność przyjmowania krytyki.
A taka zdolność i niebranie wszystkiego do siebie jest kluczowe na wielu płaszczyznach: nie tylko edukacyjnej czy później zawodowej, ale też towarzyskiej. Z osobami, które nie łapią za słówka i nie denerwują się za każde przejęzyczenie, po prostu łatwiej się żyje i łatwiej się pracuje.
Czytaj także: https://mamadu.pl/157655,dlaczego-nastolatek-jest-niedostepny-i-zlosliwy-wszystkiemu-winien-mozg