Wzmacniaj asertywność dziecka – postaw na oryginalne ubrania z przesłaniem

fot. ENDO
Asertywność to sztuka, którą każdy z nas powinien poznawać od dziecka. To umiejętność wyrażania własnego zdania i mówienia „nie” wtedy, gdy sytuacja tego wymaga. Człowiek asertywny jest jak kot, który podąża własnymi ścieżkami. Pozwól także swojemu dziecku wyrazić siebie poprzez zainteresowania czy ubrania.

Asertywność – umiejętność, którą warto sobie przyswoić
Asertywność jest sztuką, którą może posiąść każdy człowiek. To niezwykła umiejętność, która pozwala prowadzić szczery dialog przy jednoczesnym zachowaniu swoich poglądów. Osoby, które łatwo ulegają wpływom innych, zazwyczaj czują się stłamszone i niedowartościowane. Trudno jest im odnaleźć się w środowisku i w społeczeństwie. Nie mają one bowiem wyrobionego silnego i indywidualnego Ja, które pozwalałoby im czuć się potrzebnym oraz ważnym. Dzięki asertywności można to osiągnąć. Osoby pewne siebie nie mają potrzeby patrzeć na innych ani tym bardziej szukać u nich poklasku, same bowiem posiadają w sobie potrzebną im wiarę, dzięki której są w stanie przenosić góry. Dlatego warto wspierać swoje dziecko od najmłodszych lat w budowaniu własnej pewności siebie, by w szkole i później w dorosłości mogło ono pewnie kroczyć przed siebie, a nie wyłącznie pozostawać w cieniu kolegów i koleżanek. By mogło realizować swoje pomysły, nawet jeśli inni uważają je za nietrafione i nie mające przyszłości.

Ubrania, które mówią za ciebie
Pozwólmy dziecku wyrazić osobowość poprzez styl ubierania. Firma Endo wypuściła na rynek niezwykłą kolekcję ubrań dla chłopców i dziewczynek. Wyróżniają się one na tle innych niezwykłymi i oryginalnymi hasłami, zazwyczaj w języku polskim, tak by były one zrozumiałe dla każdego dziecka.

Słowa te są trochę na przekór temu, co zazwyczaj wymagało się w Polsce od dzieci – czyli spokoju i podporządkowania się. Endo propaguje postawę asertywną, w dobrym znaczeniu tego słowa.

Myśląc o prezencie dla dziecka warto zastanowić się na oryginalną piżamą z ponadczasowym hasłem – „Wszystkie marzenia są do spełnienia”. Dając tym samym znak dziecku, że nie powinno się nigdy poddawać na drodze do realizacji swoich planów, że powinno być wytrwałe.

Do tej samej serii kultowych ubrań z hasłami należą niesamowite bluzki z długimi rękawami, idealne na jesienne i zimowe dni. Oryginalne hasła , które można na nich znaleźć mają jednoznaczny i pozytywny przekaz: „Niezwyciężony” albo „Nigdy nie poddawaj się”. Dziecko ubrane w taki sposób będzie czuć moc i wiarę w siebie oraz swoje możliwości. Słowa na ubraniu mogą wyrażać jego własne poglądy i przekonania, odzwierciedlać jego osobowość. Zaproponujmy dziecku w co ma się ubrać, nie narzucajmy mu tego.

Codzienne ćwiczenie pewnego siebie Ja
Rodzicu pamiętaj, że nauka asertywności to czasem proces długi i trudny, wszystko zależy od osobowości twojego dziecka. Możecie wspólnie w domu odgrywać scenki życiowe i tym samym wspierać budowanie w dziecku pewności siebie. Tego typu aktywności mają ogromne znaczenie, gdyż wskazują dziecku, jak może zachować się w trudnej dla siebie sytuacji. W nauce asertywności ważną rolę odgrywa także zrozumienie. Młody człowiek powinien czuć, że ma w rodzicu wsparcie. Wystarczy prosty gest albo słowo. Wczesna nauka asertywności u dziecka może zaprocentować, gdy będzie nastolatkiem i będzie musiało dobrze funkcjonować w grupie.


Artykuł powstał we współpracy z firmą ENDO.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE