Dbaj o silną psychikę swoich dzieci. 5 wskazówek, jak wzmocnić umiejętność radzenia sobie ze stresem
- Wzmocnienie psychiki dziecka jest ważne nie tylko w takim trudnym momencie, jakim jest wojna. Strach i nieumiejętność radzenia sobie z porażkami dotykają nas przecież od zawsze.
- Silna psychika pozwala się czuć pewniejszym siebie i sprawia, że łatwiej radzimy sobie z porażkami, przekuwając je na ważne życiowe lekcje.
- Silna psychika pomaga samodzielnie rozwiązywać problemy i po prostu - radzić sobie w życiu. Pozwala też dziecku pokonywać słabości, dzięki czemu zwiększa poczucie własnej wartości.
Chcesz wychować dziecko silne psychicznie, które poradzi sobie z przeciwnościami losu? Wystarczy stosować strategię, która wzmocni psychikę już u małego dziecka – dzięki temu nabierze umiejętności stawiania czoła wyzwaniom i radzenia sobie z porażkami.
To zdolność, która przyda mu się przez całe życie. Silna psychika zależna jest od odporności pewności siebie, poczucia wartości, dlatego też ważne jest, by wzmacniać w dziecku od początku poczucie własnej wartości i budować samoocenę. Dodatkowo warto też postawić na tych 5 działań:
1. Naucz dziecko dbania o siebie i swoje zdrowie psychiczne
Najczęściej słyszymy o tym, że rodzice skupiają się na zdrowiu fizycznym dziecka – każą myć zęby, dbają o dietę dziecka i o to, by zapewnić mu ruch. I choć obecnie rodzice są już bardziej świadomi niż te 20-30 lat temu, to jednak o poświęceniu uwagi stanom psychicznym nadal zdarza nam się zapominać.
Warto zaszczepić w dziecku nawyk optymistycznego patrzenia w przyszłość, zastępowania negatywnych myśli pozytywnymi aspektami konkretnych sytuacji. Pamiętaj też, że nauka racjonalnego i realistycznego myślenia jest niezbędna – pomaga uniknąć wielu lęków, wzmacnia poczucie własnej wartości i wiary w swoje umiejętności.
2. Niech popełnia błędy i będzie zmotywowane do dalszych działań
Zadanie rodzica podczas wychowywania dziecka nie polega na tym, by ustrzec malucha od popełniania błędów. Trzeba pokazać mu, że to część procesu nauki życia. Niepowodzenia są potrzebne, by nabrać siły, odbić się od dna i zacząć działać jeszcze mocniej i lepiej niż dotychczas.
Nie udało się dostać dobrej oceny na klasówce z matematyki? Zachęcaj do kolejnych prób, pamiętajcie tylko, żeby po porażce najpierw razem siąść i porozmawiać, wyciągnąć wnioski z przykrej sytuacji.
Warto też zachęcać dzieci do poszukiwania własnych rozwiązań na różne problemy i samodzielność – to poczucie sprawczości sprawia, że stajemy się silniejsi i gotowi do działania.
3. Rozmawiajcie o uczuciach i nazywajcie emocje
Dbasz o rozmowę z dzieckiem i nazywanie uczuć? To świetnie. Wiele rodziców jednak skupia się tylko na tych najbardziej "wybuchowych" emocjach, jak złość i ekscytacja, bo w ich przypadku łatwo da się je zauważyć.
Poświęcenie uwagi opisywaniu różnych innych, mniej zauważanych stanów i emocji jest równie ważne. Opowiedz dziecku, kiedy jesteś smutna, dlaczego się tak stało i jak sobie z tym poradzić. Porozmawiajcie o tym, kiedy jesteście zmęczeni albo zadowoleni – nawet z takich błahych rzeczy jak trochę słońca za oknem.
Rozmowa o uczuciach i nazywanie swoich stanów pomoże zarządzać dziecku emocjami w zdrowy sposób. Dzięki temu nabierze też siły i pewności siebie, bo będzie wiedziało, co się z nim dzieje w konkretnych chwilach.
4. Pomóż mu w stawieniu czoła strachom
Pokonywanie własnych lęków i słabości to jeden z podstawowych punktów w strategii wzmacniania swojej psychiki. Warto rozmawiać i racjonalizować lęki. Liczy się nasze wsparcie, panowanie nad stresem w sytuacjach lękowych i pokazanie, że w wielu przypadkach naprawdę nie ma się czego bać.
Stawianie czoła strachowi i pokonywanie go sprawia, że dziecko nabiera pewności siebie i będzie wiedziało, jak radzić sobie ze swoimi emocjami, gdy wyjdzie spoza swojej strefy komfortu.
5. Bądź dobrym przykładem
Wszystkie dobre nawyki i umiejętności dziecka zaczynają się od naśladownictwa. A najczęściej pierwszymi osobami, które naśladuje maluch, są rodzice – są dla niego synonimem bezpieczeństwa, wsparcia i mądrości.
Są im najbliższymi ludźmi, więc chcą powielać ich zachowania, bo dla nich one są naturalne. Nie zawsze musi się zachowywać zgodnie z tym, co odczuwa i możesz mu pokazać na swoim przykładzie, że to też jest w porządku.
Zastanów się przecież – tobie też nie zawsze się chce rano wstać do pracy, ale nie pozwalasz sobie na bezczynne leżenie w łóżku mimo chęci. Takie zachowania pokażą dziecku, że racjonalne patrzenie na świat i nieuleganie za każdym razem emocjom pomogą mu kroczyć przez życie.
Czytaj także: https://mamadu.pl/160383,tak-zadbasz-o-zdrowie-psychiczne-i-zmniejszysz-stres-7-strategii