4 kroki wtajemniczenia w pieczenie mięsa. Zastosuj się do nich, a schab zawsze wyjdzie soczysty

Martyna Pstrąg-Jaworska
Pieczone mięsa na kanapkę, jako dodatek do innych przystawek, to częsty gość na świątecznym stole. Przygotuj pieczony schab według poniższych wskazówek, a już nigdy nie wyjdzie ci zbyt suchy. 
Pieczenie schabu nie jest trudną sztuką, ale warto znać kilka trików, dzięki którym mięso będzie soczyste. Pexels
Wigilia w tradycyjnym odniesieniu raczej jest bezmięsna, to dzień kiedy spożywamy ryby i stosujemy się do katolickiego postu. Jednak wiele z nas w Boże Narodzenie i drugi dzień świąt serwuje już mięsne potrawy i przystawki.


W moim domu zawsze na święta piecze się boczek, schab lub jakieś inne mięso, które pachnie czosnkiem i przyprawami, możemy pokrojone w plastry położyć na kanapce. Pieczony schab to pyszne i kruche mięso, świetne także dla dzieci, bo jest delikatne i nie ma nadmiaru tłuszczu.

W pieczonej wersji jest też lekkostrawny, więc idealny po wigilijnym przejedzeniu. Wiele osób jednak unika pieczonego schabu, bo ten wychodzi im za suchy. Co zrobić, żeby upiec najlepszy schab, jaki zjesz w życiu, który na dodatek nie będzie suchy?

Schab pieczony - co zrobić, żeby nie był suchy?

Istnieje kilka sposobów, aby pieczony schab nie był zbyt suchy i twardy po wyjęciu z piekarnika. Takie mięso jest trudne do krojenia, a dodatkowo gumowa konsystencja nie zachęca do zjedzenia.

Najlepszy schab pieczony to taki, który jest kruchy, delikatny, ale nie rozpada się podczas krojenia. Żeby uzyskać taki efekt, należy zastosować się do kilku rzeczy. 

1. Zamarynuj mięso dzień wcześniej. Schab kupiony w kawałku najlepszy będzie taki, który ma na wierzchu warstwę tłuszczyku, dzięki któremu mięso nie wysuszy się za bardzo podczas pieczenia.

Przed marynowaniem oczyść mięso z wierzchnich błonek, umyj i zamarynuj w przyprawach. Warto mięso w całości natrzeć odrobiną oleju, pieprzem, majerankiem, można też dodać musztardę i obowiązkowo pokrojony na plastry lub przeciśnięty przez praskę czosnek.

2. Obsmaż mięso na patelni, zanim umieścisz schab w piekarniku. To genialny trik na zachowanie soczystości: podczas obsmażania wierzchniej warstwy, zamykają się pory mięsa. Dzięki temu wszystkie soki w mięsie zostają w środku i podczas pieczenia schab nie wysusza się. 

3. Piecz schab w całości w rękawie do pieczenia, zakrytym naczyniu żaroodpornym lub w żeliwnej brytfance z przykryciem. Z moich doświadczeń najbardziej soczysty, kruchy i delikatny jest schab pieczony w żeliwnym naczyniu.

Jest to szczenie zamykany garnek, w którym nie ma możliwości wysuszenia schabu, bo w piekarniku w takim naczyniu schab się nie tyle piecze, ile dusi we własnym sosie. Taka opcja sprawi, że będzie miał najwięcej zachowanych soków.

4. Obłóż schab plastrami cytryny do pieczenia, a także regularne podlewaj mięso sosem, który wytopi się ze schabu.

Piecz schab w 180 stopniach przez taki czas, jak mięso samo waży - na każdy 1 kg przypada 1 godzina pieczenia. Jeśli więc schab ma 1,5 kg, należy go piec przez 1,5 godziny.