Domowa musztarda podkręci smak potraw. Zrobisz raz i się zakochasz!

Dominika Lange
Nie wyobrażamy sobie bez niej sałatki jarzynowej, jest dodatkiem wielu sosów i dań. Ale żeby cieszyć się pełnym smakiem musztardy i mieć pewność, że nie zawiera żadnych sztucznych dodatków i wzmacniaczy, zróbmy ją sami. To prostsze niż myślicie.
Domowa musztarda to świetny dodatek do przekąsek. fot. Pixabay

Domowa musztarda – przepis

Składniki:


Jak zrobić domową musztardę?


Podstawą domowej musztardy są ziarna gorczycy. Najpierw zalewamy je wodą, winem i octem winnym, po czym odstawiamy pod przykryciem do lodówki na dobę. Następnego dnia, gdy gorczyca napęcznieje, blendujemy ją aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Dodajemy miód, kurkumę z pieprzem, sól i całość jeszcze raz mieszamy. Jeśli musztarda wyjdzie zbyt gęsta, możemy ją rozcieńczyć przegotowaną, zimną wodą.

Gorczyca – właściwości

Ale musztarda to nie tylko smaczny dodatek do dań i sałatek. Ziarna gorczycy wpływają korzystnie na pracę układu pokarmowego oraz regulują przemianę materii. W jej ziarnach znajdziemy też szereg witamin i składników mineralnych takich jak wapń, magnez czy miedź. Mówi się, że musztarda wykazuje też działanie przeciwzapalne.

Domowa musztarda – do czego dodać?

Domowa musztarda to doskonały dodatek do dań mięsnych, marynat i sosów, a nawet przetworów. Sprawdzi się nie tylko w daniach obiadowych – niektórzy używają jej do kanapek. Świetnie smakuje w połączeniu z m.in. ogórkami kiszonymi i serem korycińskim. Wiele osób dodaje musztardę także do tradycyjnej sałatki jarzynowej.