Już zapach świątecznych przypraw z kuchni? Najwyższa pora nastawić piernik staropolski

Martyna Pstrąg-Jaworska
Ten przepis na piernik staropolski sprawi, że już dziś poczujesz świąteczny zapach w swojej kuchni - unoszący się aromat miodu i przyprawy korzennej może umilić wieczór. A smak tego ciasta jest niezwykły - by móc się nim zachwycać w święta, już dziś zagnieć ciasto na piernik dojrzewający.
Piernik dojrzewający to ciasto, które trzeba przygotować wcześniej, bo musi leżakować ok. 4-5 tygodni. Unsplash

Piernik dojrzewający

Piernik staropolski to ciasto, które należy przygotować już teraz, żeby móc je upiec na święta Bożego Narodzenia. Ciasto na piernik staropolski najlepiej zagnieść 4-5 tygodni przed świętami, zostawić surowe ciasto, by dojrzało, a następnie upiec go kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Ten sprawdzony przepis na piernik dojrzewający wymaga poświęcenia czasu, ale jego smak wynagradza wszystko. Z tego przepisu na piernik na Boże Narodzenie przygotujesz 3 blaty, które można przełożyć konfiturą lub powidłami śliwkowymi. Można też piernik dojrzewający polać czekoladową polewą lub przygotować z niego puchate ciasteczka, bo przepis na ten piernik staropolski nadaje się też do wykrawania pierniczków.

Sprawdzony przepis na piernik dojrzewający (staropolski)

Aby przygotować piernik staropolski, będziesz potrzebować:

Piernik staropolski - przepis krok po kroku

Część składników na piernik dojrzewający, czyli miód, masło i cukier umieść w dużym garnku i rozpuść na małym ogniu, mieszając drewnianą łyżką. Całość zagotuj i odstaw z ognia do przestudzenia. Do ciepłej masy dodaj mąkę, jajko, żółtka i przyprawę do piernika. Całość wymieszaj tą samą drewnianą łyżką na jednolitą masę.


Mleko odmierz w naczyniu, dodaj do niego sodę i wlej do masy na piernik dojrzewający. Wyrabiaj ciasto na piernik przez około 10 minut, aż wszystkie składniki dokładnie się połączą. Masę umieść w szklanym naczyniu, a najlepiej w glinianej misie (makutrze), jeśli taką posiadasz.

Ciasto na piernik staropolski musi teraz dojrzeć przez około 4-5 tygodni. Misę przykryj bawełnianą ściereczką i umieść dojrzewający piernik w suchym i chłodnym miejscu na następne tygodnie. Po czasie 4-5 tygodni odkryj piernik staropolski i umieść ciasto na oprószonej mąką stolnicy lub blacie kuchennym.

Zagnieć całość jeszcze raz i rozwałkuj na wielość blachy z wyposażenia piekarnika. Na blaszce umieść papier do pieczenia, a następnie rozwałkowane ciasto na piernik dojrzewający. Piecz całość przez 30 minut w 180 stopniach aż do zarumienienia. Po wystudzeniu piernik będzie rumiany i stwardnieje. Podziel ciasto na 3 prostokąty i przetnij, dwa z nich przełóż powidłami śliwkowymi i umieść placki na sobie.

Dociśnij i zawiń piernik staropolski w folię aluminiową lub spożywczą na tydzień w temperaturze pokojowej. Taki zabieg sprawi, że ciasto zmięknie. Po tygodniu jest gotowe do zjedzenia, możesz piernik dojrzewający polać polewą czekoladową lub lukrem.

Z ciasta na piernik dojrzewający możesz też upiec pierniczki – wystarczy, zamiast piec na blaszce z piekarnika, rozwałkować ciasto na piernik na cieńsze placki i wycinać ciasteczka za pomocą foremek.

Piecz w 180 stopniach do zarumienienia (ok. 15 minut), a po wystudzeniu umieść pierniczki na kilka dni w dużym słoju lub pudełku szczelnie zamkniętym, by nabrały wilgoci i zmiękły.