Gdyby tak zapytać sto przypadkowo spotkanych osób o tradycję bożonarodzeniową pewnie padłyby różne odpowiedzi. Jestem przekonana, że oprócz pieczenia pierników, lepienia pierogów czy pakowania prezentów zdecydowana większość na pierwszym miejscu wskazałaby ubieranie choinki. Oto przegląd tradycyjnych ozdób, które sprawią, że w waszych oczach zakręci się sentymentalna łezka.
Tradycyjne ozdoby choinkowe z PRL-u wzbudzają sentyment obecnych 30- i 40-latków.
Tradycyjne ozdoby choinkowe z PRL-u to obecnie hit. Wracają do mody słomkowe ozdoby, charakterystyczne szklane bombki czy naturalne ozdoby jak jabłka i orzechy.
Tradycyjne ozdoby choinkowe z PRL-u możesz wykonać samodzielnie albo upolować oryginalne z epoki - znajdziesz tego mnóstwo na internetowych aukcjach.
Ozdoby choinkowe z PRL
Część tradycyjnych ozdób choinkowych to te, które zostały wyprodukowane w PRL-u - tradycyjne bombki choinkowe, najczęściej szklane, o charakterystycznym malowaniu, można odgrzebać ze strychu u babci czy poprosić mamę, by oddała nam część, która budzi w nas wspomnienia.
Takie tradycyjne ozdoby z PRL-u można też znaleźć na internetowych aukcjach, ale trzeba liczyć się z tym, że obecnie to skarb i często kosztuje po kilkaset złotych.
Według ludowych wierzeń drzewo (zwłaszcza iglaste) jest uważane za symbol życia, odradzania się, trwania i płodności. Według wierzeń kościelnych zieleń choinki symbolizuje nadzieję.
Pierwotnie wierzono, że dekorowanie choinki to magiczny rytuał mający zapewnić ludziom bezpieczeństwo, dostatek, zdrowie i szczęście. Dekoracje na choinkę były swego rodzaju talizmanem dla domu i chroniły go przed złymi duchami.
Nigdy jednak nie były przypadkowe. Oto, co najczęściej można było spotkać wśród tradycyjnych ozdób choinkowych z PRL-u, co ma znaczenie symboliczne:
jabłka symbolizują rajską jabłoń, mają zapewnić zdrowie i urodę
orzechy to dobrobyt i siła
łańcuch ma wzmacniać rodzinne więzi
kolorowe lampki według tradycji miały bronić przed ciemnościami i złem
gwiazda betlejemska pomaga w powrotach do domu
dzwoneczki oznaczają dobrą nowinę i radość
anioły mają opiekować się domem
Oprócz tego na drzewku pojawiały się pierniczki, piórka, wydmuszki, słoma i wiele innych rzeczy, a strojeniem choinki zajmowały się głownie dziewczęta.
Tradycyjne ozdoby choinkowe
Tradycyjne ozdoby choinkowe z PRL-u wracają na fali nostalgii dzisiejszych 30- i 40-latków, ale też i mody na PRL, którą można obserwować w modzie, muzyce i kinie. Tradycyjne ozdoby choinkowe wywołują uśmiech na twarzy dorosłych, którzy pamiętają je z czasów dzieciństwa.
Ich własne dzieci zerkają na nie z ciekawością i traktują, jak która pochodzi z dalekiej dla nich przeszłości. Możesz razem ze swoim dzieckiem udać się w sentymentalną podróż i przygotować tradycyjne ozdoby choinkowe z papieru czy drewna.
To idealny moment na robienie tradycyjnych ozdób choinkowych: pozwoli wprowadzić się powoli w klimat oczekiwania na Boże Narodzenie, będziesz mogła opowiedzieć dziecku, jak takie same ozdoby robiłaś ty ze swoją mamą czy babcią.
No i tradycyjne ozdoby jak z PRL-u będą pięknie wyglądać na choince - nie ma nic piękniejszego niż drzewko ubrane w samodzielnie przygotowane ozdoby.
Ozdoby choinkowe ręcznie robione
Tradycyjne ozdoby choinkowe z PRL to nie tylko kolorowe bombki, które pochodzą z czasów naszego dzieciństwa. To też nowe bombki, które stylistyką nawiązują do ówczesnych, ale i ręcznie robione ozdoby choinkowe z papieru czy drewna.
Takie tradycyjne ozdoby na choinkę każdy z nasz przygotowywał na plastyce w przedszkolu albo w domu z mamą i babcią. Dziś najczęściej tradycyjne ozdoby choinkowe, takie ręcznie robione spotkać można w domach, gdzie są dzieci, które robią ozdoby choinkowe z papieru czy drewna w szkołach i przedszkolach, a także w domu z rodzicami.
Dostępność ozdób choinkowych i swoiste trendy w dekorowaniu drzewek zepchnęły tradycję, ręczne ozdoby i symbolikę na dalszy plan, jednak sam fakt ubierania choinki jest wciąż jednym z najważniejszych elementów Bożego Narodzenia.
Nawet jeśli nie macie zdolności plastycznych może warto wspólnie z dzieckiem przygotować kilka tradycyjnych dekoracji choinkowych. Spędzicie wspólnie czas i dobrze się będziecie bawić. I przy okazji odświeżycie swoje wspomnienia. Bo nie mam wątpliwości, że tych 5 dekoracji pamięta każdy z was!
Łańcuch na choinkę z papieru
Pamiętasz, jak zrobić łańcuch choinkowy z papieru? Najbardziej popularne łańcuchy papierowe są te z kółek, ale możecie z dzieckiem eksperymentować.
Potrzebny wam będzie kolorowy papier, nożyczki i klej. Łańcuch na choinkę z papieru można dodatkowo ozdobić gwiazdkami lub śnieżkami, a także delikatnie oprószyć brokatem.
Papierowe gwiazdki
Do tradycyjnych ozdób choinkowych należą też gwiazdki z papieru, śnieżynki z papieru i właściwie wszystkie inne wycinanki, które można zawiesić na sznureczku zaczepionym o fantazyjnie wycięty papier.
Ja, gdy byłam mała, robiłam z babcią z papieru gwiazdki i baletnice, ale w przedszkolu najpopularniejsze były tradycyjne śnieżynki, które robiliśmy na plastyce po złożeniu arkuszu kartki na kilka "zakładek". Najprostsza wersja papierowych gwiazdek to śnieżynki 2D.
Możecie je powiesić na choince, ale także pod żyrandolem lub w oknach. Te nieco bardziej pracochłonne tradycyjne ozdoby na choinkę w wersji 3D również będą piękną – nie tylko choinkową - dekoracją.
Ozdoby choinkowe z papieru - bombki
Znanych ze szkoły i całkiem prostych technik wykonywania bombek jest kilka. Wspólnie wybierzcie wzór, pełno znajdziecie inspiracji i szablonów np. na Pintereście. Wybierzcie jeden z wielu wzorów tradycyjnych ozdób na choinkę i szalejcie z kolorami. A może zrobicie kilka różnych wzorów?
Pierniki na choinkę
Do przygotowania pierniczków, czyli tej tradycyjnej ozdoby choinkowej bez problemu kupicie farby i cukierki do dekoracji ciastek. Reszta zależy już tylko od was. Pamiętajcie jednak, że dziurkę na tasiemkę warto zrobić przed upieczeniem ciastka – później może się połamać.
Aniołki na choinkę DIY
Aniołki na choinkę to tradycyjna ozdoba choinkowa, którą można zrobić z makaronu, waty, tasiemek, słomek czy papieru. Inspiracji w internecie znajdziesz mnóstwo, można je też zrobić z szablonu z papieru, wystarczy wpisać "Papierowe aniołki na choinkę" w wyszukiwarkę grafiki.
Orzechy na choinkę
Tradycyjne ozdoby choinkowe to także orzechy na choince zawijane w srebrny papier lub malowane na złoto. Z tasiemką, kokardką, a może z oczami? To tak prosta tradycyjna ozdoba choinkowa z PRL, a tak efektowna.
Cukierki na choinkę
Tradycyjne ozdoby choinkowe z PRL to także cukierki na choinkę albo lizaki sople, które były rarytasem dla dzieci. Ta ozdoba choinkowa może być w formie luźno wiszących na choince cukierków lub długiego, pysznego łańcucha. Ps. Pamiętacie, jak sami wyjadaliście cukierki na choince, zostawiając tylko kolorowe, szeleszczące papierki, żeby choinka "nie wyłysiała"?
Anielskie włosy i lameta
Ta tradycyjna ozdoba choinkowa to istny symbol PRL-u. W latach 70. i 80. anielskie włosy musiały być na każdej choince. W moim domu są do tej pory co roku. Mama je wiesza, a tata się denerwuje. To taka nasza tradycja...
Kombinujcie i bawcie się dobrze! Może uda się coś wyszperać na strychu u babci albo w schowku czy piwnicy u rodziców? Może mama czy dziadek trzymają pudło z nieużywanymi już ("Bo są takie stare i zniszczone") tradycyjnymi ozdobami choinkowymi z PRL-u, którym ty z dzieckiem będziesz mogła nadać nowe życie na własnej choince.