Druga cesarka czy poród naturalny – co wybrać? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące drugiej cesarki

Martyna Pstrąg-Jaworska
Podczas pierwszego porodu chciałaś rodzić naturalnie, ale nie udało się i w trakcie została podjęta decyzja o cięciu cesarskim. Teraz w drugiej ciąży rozważasz drugą cesarkę – zastanawia cię, czy cięcie jest w tym samym miejscu, czy tak samo boli i czy możesz znowu spróbować urodzić naturalnie. Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości dotyczące drugiej cesarki.
Druga cesarka po pierwszym porodzie to czasem decyzja lekarza i ciężarnej. Jakie są wskazania do drugiej cesarki i czy bardziej boli niż pierwsza? Albane Noor / BSIP/EAST NEWS

Druga cesarka

Druga cesarka czasem jest planowana, ale zdarza się też tak, że poród rozpoczyna się siłami natury (VBAC, czyli poród naturalny po CC), ale niestety komplikuje się i trzeba przeprowadzić nagłe cesarskie cięcie.


Wiele kobiet, które są w ciąży, a za pierwszym razem rodziły przez CC, zastanawia się też, czy to wskazanie do drugiej cesarki. Drugie cięcie cesarskie, które jest planowanym zabiegiem, daje ciężarnej poczucie bezpieczeństwa, jeśli pierwszy poród przebiegał zaskakująco lub coś wymknęło się w nim spod kontroli.

Czy pierwsza cesarka jest wskazaniem do drugiej

Druga cesarka powinna być wykonywana w kilku przypadkach i nie należy do wskazań to, że za pierwszym razem ciąża zakończyła się cesarką. Jedno cesarski cięcie nie daje prawa do wybrania drugiego na życzenie. Jedynym wyjątkiem ze wskazań do cesarskiego cięcia po pierwszym takim porodzie, jest fakt występowania u ciężarnej jakichś stałych zdrowotnych wskazań do porodów poprzez CC.

Do takich wskazań zalicza się zdrowotne wskazania matki: zbyt dużą wadę wzroku, by przeprowadzić naturalny poród, wadę serca, problemy z siatkówką, większy płód niż miednica kobiety, wskazania psychiatryczne itp. (cała lista poniżej).

Także druga cesarka może mieć miejsce, gdy pacjentka w poprzedniej ciąży była mniej niż 12 miesięcy temu, ma udokumentowany duży ubytek w bliźnie, który został udokumentowany przed ciążą, poprzednia ciąża zakończona cesarką była mniej niż 12-18 miesięcy temu albo podczas pierwszego porodu macica pękła.

Reszta wskazań do drugiego cięcia cesarskiego nie jest związana bezpośrednio z tym, że pierwszy poród zakończył się cesarką i o podjęciu takiego porodu decyduje lekarz położnik prowadzący ciążę lub ten, który bada pacjentkę na izbie przyjęć w szpitalu. Jeśli drugie cięcie cesarskie będzie decyzją lekarza prowadzącego ciążę, to on wyznacza termin wykonania zabiegu - najczęściej jest to w dniu ustalonym jako termin porodu (z USG lub na podstawie ostatniej miesiączki).

Cesarskie cięcie - wskazania

Istnieje szereg wskazań do cesarskiego cięcia, które nie są związane z tym, że pierwszy poród odbył się w taki sposób. Do wskazań do cesarki należą:

Czy druga cesarka boli?

Nie ma dokumentacji naukowej i medycznej na to, czy druga cesarka różni się w poziomie bólu od pierwszej. Wiele z tego, jak przebiegnie sama operacja i jak kobieta będzie w połogu dochodzić do siebie, zależy od jej organizmu i osób, które przeprowadzają cesarskie cięcie.

Wiele zależy od gojenia się poprzedniej blizny i tego jak kobieta dbała o ranę i szwy. Może być tak, że brzuch i rana po drugiej cesarce będą bolały bardziej, a może być tak, że kobieta dużo szybciej dojdzie do siebie niż po pierwszym cięciu cesarskim. Każda kobieta, która przeszła dwa cięcia cesarskie (lub więcej) może mieć różne opinie na temat tego, czy druga cesarka bardziej boli.

Druga cesarka wygląda podobnie do pierwszej

Bardzo często okazuje się, że druga cesarka jest bezpieczniejsza dla dziecka czy ciężarnej niż zdecydowanie się na drugi poród siłami natury, gdy pierwszy zakończył się cesarskim cięciem. Sama operacja cięcia cesarskiego za każdym razem wygląda tak samo.

Polega na chirurgicznym otwarciu jamy brzusznej po nacięciu brzucha nad spojeniem łonowym lub podłużnie między spojeniem łonowym a pępkiem, z następnym nacięciem mięśnia macicy i wydobyciem płodu (płodów) oraz łożyska. W dalszym etapie operacji następuje zeszycie mięśnia macicy oraz powłok brzucha.

Wiele kobiet się zastanawia czy druga cesarka jest w tym samym miejscu, by nie musiała mieć na brzuchu więcej niż jednej blizny po cesarce. Druga cesarka jest przeprowadzana w tym samym miejscu – tzn. by przeprowadzić operację, nacina się warstwy skóry w miejscu blizny po pierwszej cesarce.

Następnie każdą kolejną warstwę, czyli mięśnie brzucha i macicę również nacina się i wydobywa dziecko. Jeśli blizna jest nieładnie zagojona, lekarz może pozbyć się jej części i zszyć warstwy skóry tak, by nie było widać fałd skóry po pierwszej bliźnie.

Wady drugiej cesarki

Po każdym kolejnym cięciu cesarskim istnieje ryzyko, że kobieta będzie miała zrosty, zrastające się blizny i tkanki, które nawet po latach mogą być dla niej bolesne i powodować trudności w funkcjonowaniu i zajściu w kolejną ciążę.

Po drugiej cesarce wzrasta też ryzyko powikłań takich tak przodujące łożysko w kolejnych ciążach, łożysko przerośnięte czy ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem u dziecka.

Kiedy druga ciąża po cesarce?

Według specjalistów, w drugą ciążę po cesarce można zajść minimum rok po pierwszym porodzie, a najlepiej gdyby to było około 2 lata. Wiąże się to z osłabieniem ściany macicy, która została w pierwszym CC nacinana i musi mieć odpowiednio długi czas na zagojenie.

Jest tak dlatego, że podczas kolejnej ciąży macica znów się rozciągnie i rozrośnie, potem w porodzie (jeśli będzie naturalny) będzie przechodzić skurcze, a zbyt słabe zagojenie blizny może spowodować , że się rozejdzie, rozwarstwi lub narząd pęknie.

Trzeba dlatego pamiętać, że po cesarce ważna jest rekonwalescencja – trzeba kontrolować wygląd blizny po cesarce, masować bliznę i ćwiczyć, by uniknąć zrostów i bliznowca. Warto też ciążę po cesarce rozważyć dopiero po zakończeniu karmienia piersią pierwszego dziecka, by hormony po pierwszej ciąży mogły się ustabilizować.

Druga cesarka czy poród naturalny: co wybrać?

W przypadku drugiej ciąży – jeśli nie ma medycznych wskazań do cesarskiego cięcia – kobieta może podjąć decyzję o porodzie naturalnym. Taki poród siłami natury po poprzednio przebytej cesarce nazywa się VBAC (ang. Vaginal Birth After Cesarean Delivery). Należy jednak pamiętać, że po jednej lub więcej cięciach cesarskich, macica jest już naruszona i zabliźniona, więc jest większe ryzyko jej pęknięcia podczas skurczów porodowych.

Dlatego decyzję między porodem naturalnym a drugą cesarką trzeba podjąć razem z lekarzem prowadzącym ciążę, który wie, jaki jest medyczny stan ciąży, czy można pozwolić pacjentce – jeśli ta chce – na poród siłami natury.