Ryba jak od szefa kuchni – z tymi trikami koniec z pryskającym tłuszczem i suchym mięsem

Martyna Pstrąg-Jaworska
Dzięki tym wskazówkom już nigdy nie będziesz miała problemu ze smażeniem czy pieczeniem ryby. Nigdy więcej nie będzie pryskała na patelni podczas smażenia, nie wyjdzie za sucha po upieczeniu w piekarniku... Oto kilka sprawdzonych metod, które pomogą ci przyrządzić pyszną rybę.
Smażenie czy pieczenie ryby dzięki tym trikom już zawsze będzie proste. Pexels
Smażenie ryby czasem potrafi spędzać sen z powiek. Niby chcesz, żeby twoja rodzina jadła zdrowo, sama lubisz ryby. Ale smażenie jej, gdy dookoła pryska tłuszcz albo opanierowane filety przywierają do powłoki patelni, sprawia, że odechciewa ci się wymyślania kolejnych potraw z rybą w roli głównej? Nie martw się, dzięki tym wskazówkom smażenie czy pieczenie ryby już nigdy nie sprawi ci problemu.

Nacinanie skóry do pieczenia

Jeśli smażysz rybę w całości albo w filetach, które mają skórę (np. filet z łososia czy pstrąg w całości), warto ją wcześniej nasolić i posypać ulubionymi ziołami. Takie wcześniejsze przygotowanie trochę ma przypominać marynatę do mięsa – dzięki temu zabiegowi ryba będzie aromatyczna, niemdła i soczysta.


Podczas tego "marynowania" natnij w kilku miejscach skórę ryby. Taki zabieg sprawi, że przyprawy przenikną do środka filetu i wzbogacą jego smak. Dzięki nacięciom sprawisz też, że podczas obróbki termicznej w piekarniku czy na patelni, ości w rybie staną się bardziej miękkie i łatwiejsze do oddzielenia od mięsa podczas jedzenia.

W przypadku filetów pozbawionych ości z kręgosłupa ryby, nacięcia na skórze sprawią, że filet podczas smażenia nie będzie się zwijał i deformował pod wpływem wysokiej temperatury tłuszczu. Do pieczenia ryby w całości, warto do środka włożyć całe gałązki ziół i plastry cytryny – dzięki temu mięso będzie naprawdę soczyste i aromatyczne.

Zawsze najpierw od strony skóry

Jeśli pieczesz filety ryby w piekarniku, zawsze układaj je tak, by skóra znajdowała się od spodu. Tym sposobem zapobiegniesz przywieraniu ryby do blachy czy papieru do pieczenia, a dodatkowo dzięki takiemu ułożeniu ryba będzie bardziej soczysta.

Gdy decydujesz się na smażenie zamiast pieczenia – sytuacja ma się podobnie. Z tym że w tym przypadku należy najpierw smażyć rybę na stronie ze skórą, a dopiero później smażyć tę z odkrytym mięsem filetu.

By tłuszcz nie pryskał podczas smażenia

Denerwuje cię, że ryba podczas smażenia na patelni zawsze pryska, tłuszcz strzela i boisz się, że się oparzysz? Wystarczy przed smażeniem dokładnie osuszyć patelnię z wilgoci papierowym ręcznikiem, następnie ustawić ją na kuchence i dłuższą chwilę podgrzewać bez tłuszczu, by cała wilgoć wyparowała.

Następnie nalej na nią olej i poczekaj, aż się nagrzeje. Kolejnym sekretem smażenia bez pryskania jest przygotowanie samej ryby – zadbaj o to, by nie było na niej wilgoci: wody z lodówki, resztek lodu - jeśli wcześniej ją rozmrażałaś.

Przed zamarynowaniem ryby w przyprawach czy choć by samej soli, warto mięso osuszyć z nadmiaru wilgoci za pomocą kuchennego ręcznika papierowego. Możesz też usmażyć rybę bez tłuszczu – świetnym trikiem jest przyprawienie jej (świetnie w takiej wersji wychodzą filety np. dorsza), a następnie zawinięcie w kopertę z papieru do pieczenia.

Takie saszetki z rybą "usmaż" na patelni bez tłuszczu, a jeśli boisz się, że filety są zbyt grube i nie są gotowe wewnątrz, dla pewności możesz kieszonki z papieru z rybą w środku umieścić na kilka minut w piekarniku.