To prawdziwa plaga tego lata. Babciny sposób na ból zatok pomoże także dzieciom

Martyna Pstrąg-Jaworska
Pełnia upalnego lata, a w przychodniach... brak numerków. Gabinety pediatrów i lekarzy rodzinnych pękają w szwach. Za wszystko odpowiada prawdziwa plaga letnich infekcji. Prym wiodą angina i zapalenie zatok. Jest jednak prosty, tani i skuteczny domowy sposób, który zmniejsza ból wywołany przez stan zapalny zatok.
Zapalenie zatok może być uciążliwe. Nie chcesz brać kolejnych leków, wypróbuj babciny sposób na ból zatok. Unsplash
Ból zatok i ich infekcja może sprawić prawdziwy ból i jest uciążliwa – zdarza się, że przy zapaleniu zatok możemy mieć problemy ze wzrokiem, a czoło i okolice twarzy, w których zatoki się znajdują, są tak bolesne, że nie można funkcjonować w ciągu dnia. Dodatkowo bierze się dużo lekarstw na katar, kaszel i jeszcze dochodzą następne na ból zatok. Oprócz wyrobów aptecznych warto czasem zastosować stare sprawdzone metody naszych babć – w tym przypadku jest to sól na zatoki.

Sól na zatoki – dlaczego pomaga?

Sól nie zawsze jest groźną substancją. Jej nadmiar może nam szkodzić, ale jej pewne ilości są nam po prostu niezbędne do życia, nie warto więc demonizować tę substancję w każdej sferze. Sól może wręcz korzystnie wpływać na zdrowie, tak jak to jest w przypadku leczenia zatok. Niweluje bóle głowy, uczucie ucisku w okolicach czoła, niedrożność nosa – to objawy zapalenia zatok, na które pomogą właśnie okłady z soli.


Ma ona działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, pozytywnie wpływa na krążenie, szczególnie gdy podgrzejemy ja i zrobimy z niej ciepły okład, który złagodzi ból. Sól jest higroskopijna, co oznacza, że pochłania nadmiary wilgoci i oczyszcza organizm z toksyn.

Okłady z soli na zatoki

By przygotować okłady na zatoki, potrzebujesz gruboziarnistej soli. Taką formę łatwiej podgrzać – na patelni, w garnku lub w piekarniku, i w niej uwalnia się po podgrzaniu więcej substancji, które rozluźniają włókna mięśniowe.

By zrobić z soli okład na zatoki, nasyp na patelnie czy blaszkę piekarnika 2 czubate łyżki gruboziarnistej soli i pogrzej ją. Uważa, żeby nie miała zbyt wysokiej temperatury, by nie poparzyć sobie skóry. Następnie przesyp kryształki do lnianego lub bawełnianego woreczka czy poszewki, chociaż może to być też czysta bawełniana ściereczka kuchenna, w której zrobisz kieszonkę, by sól się nie wysypywała.

Taki ciepły okład połóż sobie na czoło i powieki, trzymaj go około 20 minut. Taki ciepły zabieg zniweluje objawy zapalenia zatok, ale też zrelaksuje i rozluźni mięśnie. Tej samej soli możemy używać do okładów ok. 3-4 razy, a następnie trzeba ją wymienić na nową, bo po tylu podgrzaniach traci swoje zdrowotne właściwości. Należy pamiętać, że jeśli masz migrenowe bóle głowy lub problemy z ciśnieniem, takie okłady nie są niestety dla ciebie. W takich sytuacjach warto postawić np. na inhalacje z soli fizjologicznej.