Magiczne działanie czarciego żebra – przekonaj się o nich pijąc ten napar

Martyna Pstrąg-Jaworska
W wierzeniach ludowych ostrożeń czy czarcie zioło, jak go nazywano, występował jako skuteczny środek na odpędzenie uroków i złych mocy. A oprócz tych magicznych właściwości, ostrożeń ma wspaniałe właściwości zdrowotne: goi rany, ma działanie przeciwzapalne i moczopędne.
Ostrożeń warzywny przypomina nieco oset i pochodzi z tej samej rodziny roślin. Kiedyś wierzono, że ma magiczną moc odpędzania uroków. Unsplash
Ostrożeń warzywny, zwany również czarcim żebrem lub carskim zielem, przypomina nieco oset i pochodzi z tej samej rodziny, co wcześniej wspomniana roślina. Ziele ostrożnia warzywnego zawiera wiele cennych substancji, m.in. flawonoidy, apigeninę, alkaloidy, acetyleny, fenolokwasy, węglowodory, sole mineralne i żywice.

W medycynie naturalnej, ludowej i ziołolecznictwie przypisywano czarciemu żebru magiczne właściwości. Wierzono w odpędzanie dzięki niemu złych mocy i uroków, używano jako środek przeciwzapalny i moczopędny (który uwalnia organizm z toksyn), a także jako lekarstwo regenerujące wątrobę. Stosowano go jako napar do picia, ale również dosypywano do leczniczych kąpieli. Takie leczenie czarcim żebrem sprzyjało gojeniu się ran, łagodziło ból mięśni i stawów, zmniejszało to ryzyko kamicy nerkowej i cofania się żółci do żołądka.

Ostrożeń warzywny, zwany czarcim żebrem – właściwości

Ostrożeń stosuje się jako środek moczopędny, antyoksydacyjny i oczyszczający organizm z toksyn. Ma również działanie przeciwzapalne i wywołujące efekt żółciopędny i żółciotwórczy. W kąpielach można ziele ostrożnia stosować jako środek na reumatyzm i bóle mięśniowo-stawowe, ale wspomaga też leczenie zapalenia stawów i dny moczanowej (artretyzmu).


Napar z czarciego żebra jest również świetną płukanką na łupież i wypadające włosy, a wyciąg z ziela stosowany zewnętrznie pomaga w leczeniu zapalenia spojówek, łagodzeniu wysypek alergicznych, chorobach skórnych takich jak trądzik czy oparzeniach np. słonecznych. Napar pity codziennie ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, wspomaga odporność i wzmacnia organizm, dodatkowo ma działanie przeciwkrwotoczne.

Ma również właściwości przyspieszające przemianę materii, obniża poziom cukru we krwi i uwalnia organizm z toksyn. Nie należy przesadzić jednak z jego stosowaniem, ponieważ w zbyt dużej ilości może mieć toksyczny wpływ na organizm i otłuszczać wątrobę.

Napar i kąpiel z ostrożnia – przepis

Liście czarciego żebra zbiera się na początku okresu kwitnienia i należy je suszyć w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni. Można również kupić gotowy susz w aptece czy sklepie zielarskim. By przygotować napar z ostrożnia, należy 1 łyżkę suszu zalać szklanką wrzątku i gotować całość na małym ogniu przez ok. 15 minut. Tak przygotowany napar można pić 2 razy dziennie przed posiłkiem.

Możesz też przygotować z czarcim zielem leczniczą kąpiel: wystarczy 5 łyżek ziela zalać 2 szklankami wrzątku i gotować przez 15 minut. Następnie przecedzony odwar dolać do wanny z wodą do kąpieli. By zażyć leczniczej kąpieli w ziołach, wcześniej należy się umyć, by leczniczą kąpiel brać już czystym. Nie należy w ziołowej odprężającej kąpieli leżeć dłużej niż 15-20 minut.