Idź na łąkę, zerwij i wysusz. Ten "polny chwast" wyleczy problemy skórne i wspomoże pracę wątroby

Martyna Pstrąg-Jaworska
Napar z przytulii potrafi wyleczyć wiele problemów zdrowotnych. Sięgnij po niego przy skórnych chorobach, gdy chcesz wspomóc pracę jelit, wątroby czy trzustki. W ogrodnictwie uznawany za chwast, bo szybko się rozrasta, a ma w sobie tyle zdrowotnych właściwości.
Napar z przytulii pomoże w walce ze skórnymi chorobami, wspomoże pracę jelit i wątroby, a także oczyści organizm z toksyn. Unsplash
Przytulia czepna, często nazywana też lepczycą i czepiadłem, znana i ceniona była już w starożytności. Stosowano ją w stanach silnego wyczerpania organizmu, osłabienia, do leczenia ran, oparzeń i innych dolegliwości skórnych. W ogrodnictwie uważana jest za trudny do zwalczenia chwast, a przecież to roślina o ogromnej mocy.

Jej charakterystycznym elementem są sztywne, haczykowate "włoski", dzięki którym roślina przyczepia się do innych pędów, drzew i roślin, przez co tworzy gęste zarośla, trochę jakby przytulała się do całego swojego otoczenia. Najczęściej spotkać ją można na łąkach i uprawnych polach, pastwiskach zaroślach i lasach, ale zdarza się też w parkach i przydomowych ogrodach.

Przytulia czepna - właściwości

Przytulia znana jest w medycynie ludowej od wielu pokoleń. W ziołolecznictwie ma mnóstwo zastosowań, ale przede wszystkim wspomaga prawidłową pracę wątroby, trzustki, śledziony i dróg żółciowych. Jej ważną i docenianą właściwością jest utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej, co oznacza, że sprawia, że organizm jest prawidłowo nawodniony.


Napar z ziela przytulii może być też stosowany zewnętrznie do przemywania cery ze zmianami trądzikowymi, wypryskami i drobnymi ranami, bo przyspiesza ich gojenie. Napary z ziela przytulii, którą najlepiej zbierać wiosną i wczesnym latem, doskonale oczyszczają i wzmacniają cały organizm.
Przytulia przyczepnaWikimedia Commons/Luis Nunes Alberto

Przytulia czepna zawiera bogactwo składników takich jak flawonoidy, taniny, antrachiniony, kwasy polifenolowe, glikozydy, saponiny, krzemionka, liczne sole mineralne oraz olejki eteryczne. Ma działanie przeciwzakrzepowe, zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i innych chorób układu krwionośnego, zapobiega więc niejako zawałowi czy udarowi. Dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn, krew z zanieczyszczeń, regeneruje, rozkurcza i działa moczopędnie, przez co ułatwia pozbycia się obrzęków i toksyn.

Działa też rozkurczowo na układ pokarmowy (zapobiega biegunkom) i wspomaga odchudzanie, bo przyspiesza przemianę materii. Jako środek do stosowania zewnętrznego, napar z przytulii leczy uporczywe egzemy, łuszczycę, wrzody, trudno gojące się rany, skaleczenia, a także nadmierną potliwość, łojotok, a nawet łupież.

Napar z przytulii czepnej – przepis

Można zebrać ziele samodzielnie, najlepiej w okresie wiosennym lub wczesnego lata i ususzyć je w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni. Jeśli nie jest się pewnym, że to akurat ta roślina, warto zdać się na apteki i sklepy zielarskie, w których bez problemu można dostać ususzone ziele do robienia naparów.

By przygotować napar z przytulii, należy 1 łyżeczkę ziela zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 10-15 minut. Taki świeżo przygotowany napar po przestudzeniu należy pić 3 razy dziennie.