Eliksir zdrowia - przygotujesz go samodzielnie w domu. Zrób go z naszego przepisu
Ocet z jabłek ma wiele prozdrowotnych właściwości. Dzięki niemu schudniemy, pozbędziemy się bezsenności i poprawimy pracę jelit. Ma też zastosowania w sprzątaniu czy w kosmetykach i trikach urodowych. Przygotuj go samodzielnie w domu - to naprawdę banalne.
Ocet z jabłek – eliksir zdrowia
Ocet jabłkowy jest w ostatnim czasie naprawdę bardzo popularny – czym tak naprawdę jest? To odmiana octu, czyli wodnego roztworu kwasu octowego, który w tym przypadku powstaje w procesie fermentacji jabłek. Ma charakterystyczny bursztynowy kolor, jest dosyć kwaśny i ma wyrazisty zapach. Ocet jabłkowy ma mnóstwo właściwości, które pozytywnie wpływają na organizm – jest bogaty w składniki takie jak enzymy, aminokwasy, pektyny, a także witaminy z grupy B oraz witaminę C, beta-karoten, biotyny, kwas foliowy. Ma działanie antybakteryjne i antyseptyczne.Jest to produkt niskokaloryczny (łyżka stołowa octu zawiera w sobie około 3 kcal), dlatego może być dodawany do posiłków i wspierać proces odchudzania. Mieszanka octu z wodą wypita na czczo codziennie rano, może wspomóc proces spalania tłuszczu, dzięki czemu szybciej zrzucisz zbędne kilogramy.
Pobudza on produkcję enzymów trawiennych i tym samym reguluje trawienie, a także zmniejsza wchłanianie tłuszczów i zapewnia sytość po nawet małym posiłku. Ocet jabłkowy ma również wiele zastosowań podczas sprzątania czy w domowej pielęgnacji – jako wcierka do włosów czy ratunek przy problemach skórnych.
Domowy ocet jabłkowy - przepis
Ocet z jabłek możesz przygotować samodzielnie w domu – to opcja dla tych, który lubią domowe przetwory czy dbają o ekologię. Wymaga on trochę czasu i cierpliwości, ale samodzielne przygotowanie da sporo satysfakcji, no i dokładnie wiesz, co znajduje się w jego składzie. By otrzymać ocet jabłkowy, trzeba poddać fermentacji jabłka, które przechodzą ten proces za sprawą bakterii Acetobacter.Gdy owoce zaczynają się psuć, zaczyna zachodzić w nich proces fermentacji, a dzięki powietrzu oraz bakteriom i drożdżom, które się w nim unoszą – ze słabego alkoholu (produktu fermentacji) otrzymujemy ocet. Jeśli więc tzw. moszcz owocowy umieścisz np. w słoiku, do którego zostawisz dostęp powietrza, otrzymasz ocet. By go przygotować, będziesz potrzebować:
- 1 kg jabłek bez oprysków, najlepiej od znajomego „ze wsi” czy z targu, mogą to też być obierki czy ogryzki jabłek
- wody
- cukru
- dużego słoja ok. 5 litrów
- ściereczki lub papierowego ręcznika do przykrycia słoika
- gumki recepturki
Najlepsze jabłka do produkcji octu jabłkowego to takie, które są już przejrzałe, zaczynają pękać, mają narośla czy plamki i zdarzają się w nich robaki. Takie rzeczy świadczą o naturalnym pochodzeniu jabłek, wiadomo też wtedy, że drzewa, na których rosły nie były traktowane żadnymi chemicznymi preparatami.
Jak przygotować samemu ocet z jabłek? – przepis
Jabłka umyj i razem ze skórką i gniazdami nasiennymi pokrój w grubą kostkę, usuń tylko tzw. ogonki. Wrzuć pokrojone owoce do umytego i wyparzonego słoja, tak aby zajęły ¾ objętości. Do wysokiego naczynia, np. dzbanka wsyp 2 łyżki cukru i zalej to 1,5 litra wody, a następnie dokładnie wymieszaj, aż do całkowitego rozpuszczenia cukru. Zalej jabłka wodą z rozpuszczonym cukrem tak aby były w całości w niej zanurzone. Przykryj słój ściereczką lub papierowym ręcznikiem (czymś przez co nie przedostaną się muszki owocówki) i schowaj słój w ciemne i ciepłe miejsce na ok. 4-6 tygodni.Codziennie owoce i wodę należy wymieszać czystą, wyparzoną łyżką, by nie zaczęła się robić na powierzchni pleśń. Gdy zacznie zachodzić fermentacja jabłek, zaczną się one unosić na powierzchni wody, pojawi się piana, na której bardzo łatwo o produkcję pleśni. Następny etap to opadnięcie owoców na dno wody – na wierzchu wytworzy się galaretowata warstwa, która jest tzw. matką octową (nie pomyl z pleśnią) i wtedy należy zakończyć codzienne mieszanie.
Od tego momentu zacznie zachodzić fermentacja octowa – odstaw słój na kolejne 4-5 tygodni. Po tym czasie zdejmij z octu warstwę z matką octową, a resztę przelej przez gazę lub czystą pieluchę tetrową do czystych i wyparzonych butelek. Butelki z przefiltrowanym octem odstaw na następne 4-5 tygodni by ocet dojrzał – im dłużej będzie stał, tym będzie bardziej wyrazisty. Po tym czasie na dnie powinien zebrać się osad, a na powierzchni znów może być matka octowa: zbierz nalot, możesz też przefiltrować ocet ponownie.
Powinien mieć już octowy zapach i smak – ocet z jabłek jest już gotowy. Przechowuj go w suchym i ciemnym miejscu, np. kuchennej szafce (to naturalny konserwant, nie zepsuje się niezależnie od długości zużywania).
Może cię zainteresować także: Magiczna mikstura, która zakończy twoje problemy ze snem? Te składniki każdy z nas ma w domu