Przywołaj smak z dzieciństwa - boskie knedle ze śliwkami (przepis od babci)

Martyna Pstrąg-Jaworska
Rozpoczął się właśnie sezon na śliwki, a to oznacza jedno – ogromna ilość babcinych knedli na talerzach całej rodziny. Wypróbuj ten przepis: kiedy ich spróbujesz, będziesz co roku z utęsknieniem czekać na śliwki.
Knedle ze śliwkami to często smak dzieciństwa, wakacji u babci. Przygotuj je według mojego przepisu. Pixabay
Koniec sierpnia to czas, kiedy wreszcie można zjeść pyszne śliwki. Węgierki będą idealne na słodki obiad jak z lat dzieciństwa – moja babcia przygotowywała takie knedle, gdy przyjeżdżałam do niej na wakacje z rodzeństwem.

Przepis na knedle, czyli pierogi ze śliwkami

Aby przygotować knedle, musisz zagnieść ciasto takie jak na kopytka, czyli potrzebujesz ok. 1 kg ugotowanych dzień wcześniej ziemniaków – takie są najlepsze. Oto składniki potrzebne do przygotowania knedli: Przygotowanie knedli jest nieco czasochłonne, ale ten smak wynagradza wszystko. Dzień przed przygotowaniem klusek obierz i ugotuj ziemniaki w osolonej wodzie. Następnie zostaw je do wystudzenia – kiedy już będą chłodne, możesz je na noc włożyć do lodówki. Możesz je przygotować tego samego dnia, jednak pamiętaj, że ze świeżo ugotowanych ziemniaków ciasto może być bardziej klejące.


Następnego dnia przeciśnij ziemniaki na stolnicę za pomocą praski, dodaj mąkę, jajka i sól. Zagnieć całość, dosypując trochę mąki, jeśli ciasto zbyt klei się do rąk. Gdy masa stanie się gładka od wyrabiania, odłóż ciasto na bok i przykryj bawełnianą ściereczką.
Śliwki umyj, wysusz, ponacinaj (tak, żeby połówki nadal były złączone, nie przecinaj ich całkowicie) i usuń ze środka pestki. Z ciasta odrywaj kulki wielkości mniej więcej orzecha włoskiego i rozpłaszcz ciasto na dłoni – tak, aby powstał okrągły placuszek.

Na środku placka ułóż wydrylowaną śliwkę, rozchyl ją i do wnętrza wsyp łyżkę cukru oraz pół łyżeczki cynamonu. Dzięki temu nadzienie knedli będzie miało niepowtarzalny, nieco korzenny smak. Zawiń ciasto tak, aby śliwka była cała w środku – najlepiej smakują kluski, które mają mało ciasta na zewnątrz, bo ich środek ma tak boski smak, że jest najważniejszy :)

Przygotuj kulki ze śliwkami wewnątrz i ułóż je na bawełnianej ściereczce. W garnku zagotuj wodę z łyżeczką soli i 3-4 łyżkami oleju. Gdy woda będzie wrzała, wrzucaj po kilka knedli, zmniejsz ogień pod garnkiem i gotuj aż do wypłynięcia ich na powierzchnię wody. Wyłów knedle łyżką cedzakową i ułóż na talerzu – są gotowe do jedzenia. Możesz je polać masłem z bułką tartą i przystroić kleksem kwaśnej śmietany.

Aby przygotować bułkę, rozpuść na patelni masło i gdy będzie całkiem płynne, wsyp do niego bułkę cały czas mieszając. Gdy masa zarumieni się, polej nią bezpośrednio knedle np. za pomocą łyżki.