Kisić można praktycznie wszystko, nie tylko ogórki. Jeśli właśnie poszukujecie nowych smaków, a jednocześnie macie w sobie pragnienie życia zdrowo i naturalnie, to dobrze trafiliście. Przygotowaliśmy dla was przepis na kiszone śliwki. Warto go wypróbować w "kiszonkowym" sezonie.
Zanim jednak zabierzemy się za przygotowanie kiszonych śliwek, musimy wyposażyć się w:
- twarde śliwki (najlepiej węgierki);
- przyprawy: liście laurowe, laska cynamonowa, goździki, odrobina tymianku i anyżu;
- czosnek, chrzan;
- na zalewę: 1 łyżka soli na 1 l wody.
Kiszone śliwki – przepis krok po kroku
Przed przygotowywaniem smakołyku, jakim są kiszone śliwki, należy dokładnie umyć i wyparzyć słoiki. Kiedy już to zrobimy, możemy zabrać się za postępowanie zgodnie z poszczególnymi punktami. Oto przepis na kiszone śliwki – krok po kroku:
1. Zaczynamy od dokładnego umycia śliwek. Można również wyjąć z nich pestki i poodrywać ogonki, jednak nie jest to konieczne.
2. Następnie przygotowujemy dodatki. Myjemy czosnek i chrzan. Zarówno czosnek, jak i chrzan kroimy na mniejsze części.
3. W słoiku układamy wszystkie przygotowane przez nas składniki: śliwki, czosnek, chrzan, laskę cynamonu, tymianek, anyż i goździki.
4. W międzyczasie przygotowujemy zalewę. Na 1 litr wody przypada 1 łyżka soli.
5. Zamykamy słoik i odstawiamy go na około tydzień. Na początku kiszone śliwki mogą stać na kuchennym blacie. Po kilku dniach warto przenieść je w chłodniejsze miejsce, np. do piwnicy.
Kiszone śliwki będą wspaniałą (i zdrową!) przekąską między posiłkami. Warto też kilka słoików zostawić na zimę. To doskonały sposób na zachowanie odporności i trzymacie się z daleka od sezonowych infekcji.
A i sama solanka, która pozostaje po kiszonych śliwkach, się nie zmarnuje. Można pić ją codziennie rano na czczo. Sprawdźcie, a zobaczycie różnicę. Smacznego!