Co ma wspólnego poszewka i plastikowe klocki? Tych sposobów na czyszczenie zabawek możesz nie znać

Martyna Pstrąg-Jaworska
Sposoby na czyszczenie zabawek – czy wszystkie pluszaki można prać? Jak wyczyścić wielkie pudło zakurzonych klocków? Co z zabawkami kąpielowymi? Oto kilka prostych domowych trików, by czyszczenie zabawek nie trwało cały dzień.
Dziecięce zabawki zbierają sporo kurzu i brudu. Zobacz, jak je sprytnie czyścić - szybko i skutecznie. Unsplash
Żeby dzieci bezpiecznie mogły się bawić swoimi zabawkami, a mamy nie martwiły się, czy maluch weźmie coś brudnego do buzi, warto regularnie prać i czyścić dziecięce zabawki. Unikaj sytuacji, gdy zabawki są naprawdę zakurzone – to w kurzu jest najwięcej mikoorganizmów, które mogą dziecku zaszkodzić, a także roztoczy, które mogą malucha np. uczulać.


Warto trzymać zabawki w pudełkach z pokrywami i często odkurzać pokój dziecka. Co do samego czyszczenia - istnieją specjalne płyny, które czyszczą i dezynfekują np. plastikowe lalki, klocki czy auta, ale my mamy kilka prostych domowych patentów, które są równie skuteczne.

Najprościej jak się da - woda i mydło

Wszystkie plastikowe zabawki, auta i lalki możesz umyć w prosty sposób w dużej misce czy dziecięcej wanience. Możesz do czyszczenia zaprosić też dziecko – będzie to dla niego świetna zabawa i lekcja dbania o swoje przedmioty. Umieść rzeczy w misce, nalej trochę mydła w płynie i puść na to dosyć mocny strumień gorącej wody.

Możecie się bawić, że robicie zabawkom jacuzzi – silny strumień wody sprawi, że mydło zacznie się pienić i powstanie dużo bąbelków. Pod takim ciśnieniem, woda i mydło zmyją z zabawek wszelkie zakurzenia i brud np. od klejących małych rączek. Później wystarczy wszystko tylko dobrze wysuszyć – najlepiej zostawić zabawki na kilka godzin na ręczniku w łazience by wyschły same.

Zabawki kąpielowe

W zabawkach do kąpieli, szczególnie silikonowych, do których do środka można dziurką nabrać wody, może zrobić się prawdziwa kolonia zarazków. Dlatego, jeśli chodzi o zabawki kąpielowe lepiej zapobiegać zabrudzeniom. Wystarczy, że będziesz je po każdym użyciu w kąpieli, opróżniać z wody i umieszczać do wyschnięcia w koszyku, z którego woda będzie swobodnie skapywała poza pojemnik.

Jeśli mimo tego zauważysz jakieś ciemne naloty na wierzchu czy wewnątrz gumowych zabawek do wody – od razu się ich pozbądź, bo to oznacza, że jest na nich grzyb lub pleśń, która powstała w wyniku wilgoci.

Pluszowe maskotki

Tu sprawa jest najprostsza – wystarczy je wrzucić do pralki na niezbyt wysoką temperaturę, np. 30 stopni i delikatne wirowanie. Pamiętaj, by używać delikatnego detergentu piorącego, który nie uczuli dziecka przytulającego misia.

Najlepiej sprawdzą się płyny i proszki przeznaczone dla niemowląt. Następnie należy je bardzo dobrze wysuszyć, by w środku nie zostało nic z wilgoci. Najlepszym sposobem jest bezpośrednio słońce lub kaloryfer. W ten sposób możesz też czyścić pluszowe zabawki interaktywne, usuń z nich tylko wcześniej elementy grające, zanim umieścisz je w pralce.

Zakurzone klocki

Czasem w pokoju dziecka klocki stoją w niezakrytym pudle i nie są przez dłuższy czas używane, więc się kurzą. Żeby je wyczyścić, jest jeden naprawdę prosty sposób, ale sprawdzi się tylko na plastikowych i silikonowych klockach.

Nigdy nie stosuj tej metody do klocków drewnianych, ponieważ możesz je zniszczyć. By umyć zabrudzone klocki, wsyp je do poszewki na poduszkę, najlepiej takiej wykonanej z bawełny, zapnij szczelnie i włóż do pralki. Upierz w niskiej temperaturze ok. 30 stopni. Po zakończeniu prania wysyp klocki na rozłożony na płasko ręcznik i zostaw je do wyschnięcia.

Plastikowe i gumowe zabawki

Możemy je myć tak samo jak klocki w poszewce w pralce, ale świetną metodą jest też umycie ich w zmywarce. Umieść zabawki na górnej półce zmywarki i wstaw krótki program mycia razem z delikatnym detergentem myjącym dla dzieci.

Zabawki interaktywne, grające oraz książeczki

To najtrudniejsze do wyczyszczenia zabawki, bo im trzeba poświęcić najwięcej czasu. Jedyna metoda w ich przypadku to wilgotna ściereczka z mikrofibry lub gąbka do mycia i trochę detergentu do mycia dla dzieci. Taką szmatką przecieramy zabrudzone powierzchnie, uważając, by nie nalać nadmiaru wody do ewentualnych dziurek głośników itp. I ta sama metoda dotyczy zakurzonych dziecięcych książeczek – najlepiej przecierać je wilgotną szmatką tak, by nie zawilgotniały.