Ucząc dzieci tych rzeczy, dasz im więcej niż dobre nawyki. Lista z podziałem na wiek
Iza Orlicz
08 kwietnia 2020, 15:09·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 08 kwietnia 2020, 15:09
W dobie epidemii koronawirusa nasze życie rodzinne stało się bardziej skomplikowane niż kiedykolwiek wcześniej. Z drugiej strony czas spędzony w domu może być okazją, by wdrożyć dziecko w takie obowiązki domowe, które staną się dla nich wstępem do ważnych życiowych umiejętności.
Reklama.
Podstawowa zasada jest taka, by traktować obowiązki domowe jak prawdziwą pracę – mają one uczyć odpowiedzialności, zarządzania czasem, uczciwości. Dobrą motywacją jest też świadomość, że to nie wakacje, święta czy urodziny dzieci zapamiętują jako najlepsze wspomnienia. To, co jest dla nich najważniejsze to wasza domowa codzienność.
I nie myśl, że twoja pociecha jest za mała, by podołać obowiązkom. Dostosuj je po prostu do wieku dzieci!
Obowiązki dla 2-4-latków
1. Umyj produkty. Poproś dziecko o pomoc w myciu np. warzyw lub owoców, gdy robisz obiad lub kolację. To zadanie jest ważnym krokiem do tego, by uczyło się samo przygotowywać własne posiłki lub przekąski.
2. Bądź pomocnikiem. W tym wieku dziecko lubi dotykać i trzymać różne przedmioty, może być więc dla ciebie dodatkową parą rąk do pomocy. Może np. podzielić pranie na kolory lub potrzymać talerz lub kubek wyjęty ze zmywarki.
3. Wytrzyj to. Daj dziecku ściereczkę i pozwól mu zetrzeć kurz, np. z dolnych półek. Niech od najmłodszych lat uczy się dbać o waszą wspólną przestrzeń.
4. Posortuj artykuły spożywcze. Podczas ich rozpakowywania w domu poproś dziecko, aby znalazło właściwe miejsce, np. dla mleka bądź warzyw. To przygotuje je do samodzielnego rozpakowywania artykułów spożywczych za kilka lat.
Obowiązki dla 5-6-latków
1. Dbaj o zwierzęta. Poproś dziecko, by rano i wieczorem dawało jeść swoim domowym zwierzakom, a przez cały dzień sprawdzało miskę z wodą i napełniało ją (lub informowało, że należy ją napełnić). Obowiązki te pomagają dzieciom uczyć się odpowiedzialności, ale też przyzwyczajają je do wykonywania obowiązków w określonym czasie.
2. Przejrzyj ubrania. Poproś dziecko, by posortowało swoje rzeczy i zdecydowało, które z nich będzie nosiło wiosną i latem. Następnie niech zdecyduje, które ubrania można oddać albo umieścić w pudle, by czekały na następny sezon. W ten sposób dziecko uczy się zorganizowania i samodzielności.
3. Twórz listy rzeczy do zrobienia. Zwykle dziecko w tym wieku uczy się pisać. Poproś je, by pomogło zrobić listę zakupów lub rodzinną listę rzeczy do zrobienia (może być też rysunkowa). To nauczy je nie tylko zorganizowania, ale też planowania.
Obowiązki dla 7-9-latków
1. Pomóż w przygotowywaniu posiłków i sprzątaniu. Poproś dziecko, by nakrywało do stołu, pomagało w gotowaniu obiadu (np. pokroiło miękkie warzywa), a potem w sprzątnięciu naczyń. Może też np. wyszukać przepisy na obiad i sporządzić listę potrzebnych składników.
2. Wykonaj zadania w ogrodzie lub na podwórku. Możesz wprowadzić zasadę, że w każdą sobotę dziecko ma do wykonania określone obowiązki, np. podlanie kwiatów, wyrywanie chwastów, wycieranie z kurzu lub brudu zabawek lub mebli ogrodowych.
3. Posprzątaj swój pokój. Przekonanie dziecka to tego obowiązku nie jest prostą sprawą, ale dzięki temu nauczy się, że organizacja własnej przestrzeni wokół siebie ułatwia codzienne funkcjonowanie.
Obowiązki dla dzieci w wieku 10-12 lat
1. Zaplanuj budżet. Poproś dziecko, by sporządziło listę niezbędnych rzeczy do domu, sprawdziło ceny każdej z nich i określiło minimalną kwotę pieniędzy potrzebną na zakup niezbędnych artykułów. Dzięki temu nauczy się planowania wydatków i pozna wartość pieniędzy.
2. Naucz się obsługi urządzeń domowych. Niech dziecko nauczy się, początkowo pod twoim nadzorem, włączać pralkę czy zmywarkę – to nic trudnego, zazwyczaj trzeba zapamiętać sekwencję dwóch, trzech przycisków.
Obowiązki nastolatków 1. Skoś trawnik i zagrab liście. Mogą to zrobić w ramach domowych obowiązków lub zaoferować tego typu usługi swoim sąsiadom. Dzięki temu będą mogli zarobić swoje pierwsze pieniądze.
2. Pomóż w płaceniu rachunków. Poproś swojego nastolatka, by sporządził listę wszystkich rachunków, które należy zapłacić (niech zwróci uwagę na terminy opłat). Pokaż mu, jak zapłacić rachunki online.
3. Zaplanuj i podaj posiłek. Od czasu do czasu (np. raz w tygodniu) przekaż swojemu dziecku władzę w kwestii planowania posiłków. Poproś, aby nastolatek stworzył całodzienne menu, wyszukał przepisy, przygotował listę zakupów, a następnie ugotował i podał obiad. To prawdziwy test samodzielności!