Każdy ma to w lodówce, ale nie wszyscy wiemy, że wysprzątamy tym mieszkanie. Szkoda zjadać!

Martyna Pstrąg-Jaworska
Kilogram kosztuje kilka złotych, a tyle w niej zastosowań. Czyści, dezynfekuje, wybiela… Cytryna, bo o niej jest mowa, ma mnóstwo zastosowań w gotowaniu, ale także w kuchni – podczas jej sprzątania.
Cytryna i jej sok to naturalny i ekologiczny środek czyszczący. Dodatkowo też wybiela i dezynfekuje - ma wiele zastosowań w sprzątaniu. Pexels
Sok z cytryny ma właściwości rozjaśniające, więc sprawdzi się na plamy, uciążliwy brud, zacieki na blatach kuchennych. Swoje właściwości czyszczące cytryna zawdzięcza kwaskowi, który znajduje się w jej soku – kwasek cytrynowy to związek chemiczny, który znany jest z rozbijania cząsteczek brudu. Ma też właściwości antybakteryjne, odświeżające i wspomniane już – rozjaśniające.


To idealny sposób na wyczyszczenie całej kuchni i łazienki – jest tani, ekologiczny i nie wymaga większych nakładów finansowych.

Czyszczenie sztućców sokiem z cytryny

Dzięki przetarciu każdego widelca, noża czy łyżki połówką cytryny, pozbędziesz się zacieków po myciu. Takie wytarcie kwaśnym sokiem sprawi też, że pozbędziecie się rdzy, gdy ta pojawi się na sztućcach po myciu w zmywarce. Po tym zabiegu wystarczy każdy ze sztućców tylko wytrzeć do sucha bawełnianą czystą ściereczką lub kuchennym ręcznikiem.

Dezynfekcja deski do krojenia

Aby wyczyścić drewnianą deskę do krojenia, która chłonie wszystko, co na niej kroimy, wystarczy sól i cytryna. Przekrój cytrusa na pół, a deskę posyp gęsto solą gruboziarnistą. Ściśnij parę razy połówkę cytryny, aby puściła trochę soku, a następnie przyłóż miąższem do deski i pocieraj po powierzchni posypanej solą.

Działa to trochę jak peeling, gdzie sól jest „zdzieraczem”, ale także sam sok z cytryny czyści i dezynfekuje drewnianą powierzchnię, a dodatkowo pozbędziemy się dzięki temu sposobowi brzydkich zapachów. Po pocieraniu zostaw sok na desce jeszcze na ok. 10 minut i po tym czasie opłucz i wysusz deskę.

Skórki z cytryny (ale też innych cytrusów)

Podczas obierania zbieraj skórki cytrusów do dużego słoika. Następnie zalej je octem na kilka tygodni i możesz używać pachnącego octu do sprzątania kuchni czy łazienki (skórka cytrusów zniweluje nieprzyjemny zapach octu). Ocet chłonie z cytryn ich zapach, olejki cytrusowe, które wspomagają czyszczenie, a także właściwości wybielające i odkażające.
Ocet z cytrusami jest idealne do wycierania blatów i baterii kuchennych i łazienkowych.Unsplash

Po paru tygodniach przelej ocet do butelki ze spryskiwaczem i możesz sprzątać kuchnię i łazienkę: blaty, kabinę prysznicową, baterie kuchenne i łazienkowe czy szyby w oknach.

Sok z cytryny na nieprzyjemne zapachy

Za pomocą soku z cytryny pozbędziesz się brzydkich zapachów, które utrzymują się w plastikowych pojemnikach czy miskach. Nalej do pojemnika w proporcjach 1:1 wodę i sok z cytryny – taką mieszankę zostaw w naczyniu na kilkanaście minut. Po tym czasie umyj normalnie naczynie z użyciem płynu do naczyń – po zapachu nie będzie śladu.

Brudny i brzydko pachnący odpływ zlewu

Włóż do odpływu w kuchennym zlewie kilka plastrów cytryny i wyciśnij z nich sok za pomocą tłuczka czy moździerza. Po kilku minutach zalej je wrzątkiem i pozostaw na kolejne 10-15 minut. Następnie wyczyść odpływ szczoteczką – usuniesz wszelkie zacieki, zabrudzenia i zdezynfekujesz odpływ.

Mycie szyb i luster

Zroluj dwie cytryny i wyciśnij z nich sok. Wymieszaj go z 2 litrami wody i przelej całość do miski. Namocz w mieszance ściereczkę, najlepiej z mikrofibry, wyciśnij nadmiar i przetrzyj nią lustra i szyby.

Osad w czajniku

Włóż do czajnika pokrojoną w plastry cytrynę i zalej ją wodą. Zostaw całość na ok. 2-3 godziny i po tym czasie wyjmij plastry i wylej wodę, a następnie wypłucz i wysusz czajnik. Trzeba zaznaczyć, że ta metoda nie działa na bardzo duży osad z kamienia w czajniku. Na takie zanieczyszczenie polecamy użyć octu.

Piekarnik i mikrofala wiecznie w plamach z tłuszczu

Zaschnięte plamy z tłuszczu i sosów w piekarniku i kuchence mikrofalowej są często trudne do wyczyszczenia. By zmiękły i lepiej się czyściły, do małego naczynia żaroodpornego lub miski odpornej na temperaturę wyciśnij sok z 2 cytryn i umieść naczynie w mikrofali/piekarniku. Mikrofalówkę nastaw na ok. 4 minuty, a piekarnik na 250 stopni.

Zostaw naczynie w obu przypadkach na 20-30 minut wewnątrz urządzenia – zarówno po wyłączeniu się mikrofali, jak i we włączonym piekarniku (do czasu aż sok wyparuje). Następnie wyjmij naczynie i przetrzyj wnętrze urządzeń mokrą szmatką – rozmięknięty brud powinien bez problemu dać się zmyć.

Cytryna z sodą na przypalone żelazko

Za pomocą mieszanki soku z cytryny z sodą, usuniesz również mocne przypalenia, jak np. przypalone żelazko. Wymieszaj sok z połówki cytryny z kilkoma łyżeczkami sody oczyszczonej (na oko), by powstała masa w konsystencji papki. Nałóż ją na stopę żelazka na 5-10 minut, a następnie umyj za pomocą gąbki kuchennej lub wytrzyj wilgotną szmatką.

Osad na naczyniach z kawy i herbaty

Na wszystkie zacieki i osady z kawy i herbaty, jakie masz na kubkach i z którymi nie radzi sobie zmywarka czy płyn do naczyń, cytryna będzie idealna. Ukrój gruby plaster cytryny i użyj go jak gąbki do mycia naczyń – przetrzyj wszystkie miejsca na kubkach, gdzie występują zarudzenia

Naturalny środek do mebli

Do pielęgnacji drewnianych mebli możesz użyć ekologicznej mieszanki, która dodatkowo nabłyszczy meble. Do butelki ze spryskiwaczem wlej szklankę soku wyciśniętego z cytryny i dolej do niego szklankę oliwy z oliwek. Taką mieszanką spryskaj ściereczkę z mikrofibry i przetrzyj nią meble tak, jak czyścisz je zazwyczaj.